AlterKino.org: Czarna siła

Świat | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ubóstwo | Wideo

Przez dziewięć lat szwedzcy dziennikarze podróżowali do USA, aby dokumentować rozwój ruchu czarnego separatyzmu. Materiały, jakie wówczas nakręcili są niezwykłym świadectwem czasów i fascynującą mozaiką obrazów, muzyki i intrygujących ludzkich osobowości.

"Czarna siła" na Alterkino.org

„Czarna siła” jest bodaj najpełniejszym filmowym dokumentem poświęconym rozwojowi ruchu afroamerykańskiej samoobrony. Wykorzystując pochodzące z lat 1967-1975 nagrania, wydobyte z archiwum szwedzkiej telewizji po trzydziestu latach zapomnienia, oraz współczesne wywiady z czarnymi artystami, aktywistami i naukowcami, reżyser GÖRAN HUGO OLSSON stworzył intrygujący obraz epoki. W filmie zobaczyć możemy niepublikowane wcześniej zapisy rozmów z czołowymi postaciami partii Czarnych Panter, takimi jak Bobby Seale, Huey P. Newton czy Angela Davis oraz społecznymi działaczami w rodzaju Stokely’ego Carmichaela, a gorącym rewolucyjnym nastrojom towarzyszy równie gorąca muzyka.

„To opowieść o duchowym podniesieniu społeczności, poruszające i inspirujące medium, które zabierze widza w podróż do szczególnego okresu historii (..)” – przekonują twórcy filmu – „prowokuje jednocześnie pytania o to, jak czarni Amerykanie postrzegają dziś siebie i kraj, w którym żyją”.

buhaha

tzn. tak czarne pantery = walka o równość, KKK = rasizm !? Rasizm zły, ale tylko w wykonaniu białych. Dzięki takiemu subiektywizmowi nigdy nie wyjdziecie ze skłotów i zaścianku relacji społecznych...
pozdrawiam

A kto powiedział, że

A kto powiedział, że popieramy Czarne Pantery? Rasizm czarnych też jest godny potępienia, chociaż nie jest dokładnie tym samym, co rasizm białych w systemie rządzonym przez białych. Stawianie takiego znaku równości jest dość infantylnym ignorowaniem istniejących relacji władzy.

Niemniej jednak, uważam ruch czarnego rasizmu za ślepą uliczkę. Ten epizod jest ciekawy z punktu widzenia historycznego i to wszystko.

ehhhh

Człowieku trochę logiki, zachęcacie do obejrzenia, a poza tym ten "obiektywny" komentarz do filmu. Czyli są lepsze i gorsze rasizmy??!! W tym momencie sam jesteś rasistą bo postrzegasz takie same rzeczy odmiennie ze wzg. na kolor skóry! A infantylne to są Twoje argumenty, myślisz że korporacje i system, patrzą na kolor skóry bo ja myślę, że jedynym wyznacznikiem ich działalności jest zysk.

Piszesz głupoty. Kapitalizm

Piszesz głupoty. Kapitalizm korzysta z zastanych struktur patriarchalnych i rasistowskich, choć ich sam nie wytwarza. Skąd się niby biorą różne warstwy pracowników, z hierarchią zarobków i warunków pracy? Istnieje jasna różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn, miejscowych i imigrantów. Kapitaliści płacą niektórym mniej, po prostu dlatego, że mogą.

Jest różnica pomiędzy rasizmem, który wspiera istniejący system dominacji, a rasizmem który (w ułomny i niesłuszny sposób) próbuje z nim walczyć. Ten drugi jest zły głównie na swoją potencjalność, gdyby się mógł zrealizować. Ten pierwszy jest zły już teraz. Chyba dość jasno wyraziłem, że oba uważam za złe i niegodne poparcia? Nie są one jednak dokładnie takie same.

Notabene, jest cała szkoła

Notabene, jest cała szkoła analizy, która sprowadza nacjonalizm do stosunków wytworzonych przez interesy kapitalistyczne - np. w kontekście wojny w Jugosławii. Wydaje mi się jednak, że to zbytnie uproszczenie.

cenzura na alterkino

szkoda tylko że pomimo górnolotnego manifestu administratorzy strony alterkino.org cenzurują komentarze, po prostu hipokryci.

nie możesz się wyżyć,

nie możesz się wyżyć, biedny naziolku?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.