Boliwia: Protesty społeczne udaremniły podwyżkę cen paliwa

Świat | Protesty

W wyniku społecznych protestów, boliwijski prezydent Evo Morales uchylił wprowadzony w ubiegłym tygodniu dekret podwyższający ceny paliwa o ponad 70%. Uzasadnieniem podwyżki było twierdzenie, że rządu „nie stać już na dopłaty do paliwa”.

Podwyżki wywołały masowe protesty i strajk pracowników transportu i piekarzy. Podczas strajku piekarzy, wypiek i sprzedaż chleba zostały przejęte przez armię. Armia przejęła również zadania związane z komunikacją miejską.

W czwartek, w stolicy La Paz, w niedalekim El Alto i w Cochabambie w środkowej Boliwii odbyły się gwałtowne protesty. Protesty zostały zawieszone na noworoczny weekend, ale miały zostać wznowione od poniedziałku. Przewidziany był marsz zorganizowany przez główne związki zawodowe.

Obaj poprzednicy prezydenta Moralesa zostali usunięci ze swojego stanowiska przez masowe ruchy protestu, w których uczestniczył sam Morales. (BBC)

W 2000 r. protesty

W 2000 r. protesty społeczne i strajki w Cochabambie udaremniły około 50% podwyżkę cen wody, która była wynikiem prywatyzacji systemu wodociągów na korzyść korporacji Bechtel. Pomimo wprowadzenia stanu wojennego, zabicia 6 osób i zranienia 170 osób przez policję, władze musiały się ugiąć i anulować kontrakt na prywatyzację wodociągów miejskich - ku wielkiemu niezadowoleniu korporacji.

pierwsze 3 min.

Aż trudno uwierzyć, że zabronione było zbieranie wody deszcz

Aż trudno uwierzyć, że zabronione było zbieranie wody deszczowej.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.