Boliwia: Zalegalizowano pracę dzieci od 10 roku życia

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Tacy są politycy | Ubóstwo

Zdominowany przez Ruch Na Rzecz Socjalizmu, partię słynnego prezydenta Evo Moralesa przegłosował ustawę umożliwiającą pracę dzieciom od 10 roku życia. Do tej pory wiek uprawniający do pracy wynosił lat 14.

Według Moralesa dziecko pracujące cechuje "większa świadomość społeczna", a według głównego lobbysty ustawy, Javiera Zavalety, ustawę usprawiedliwia sytuacja w kraju. Ma ona być jednym z kroków do likwidacji ubóstwa do roku 2025.

W Boliwii pracuje zawodowo 850 000 dzieci i młodzieży od 5 do 17 roku życia z czego większość, 87% w najcięższych zawodach takich jak budownictwo lub górnictwo.

Według oficjalnych statystyk 354 000 pracuje w mieście, 446 000 na obszarach wiejskich.

Źródło: http://liberarlasmentes.blogspot.com.es/2014/07/los-marxistas-en-bolivia...

Neoliberałowie muszą być

Neoliberałowie muszą być dumni z takiego wsparcia.

No cóż...

dezertero
Jak widać z poniższego, nie martwmy się zmianami w prawie, prawdziwy problem w tym, że dzieci w tym kraju pracują, zamiast się uczyć i bawić i nikomu to już nie przeszkadza ...

W XIX wieku ruch pracowniczy

W XIX wieku ruch pracowniczy walczył ze zniesieniem pracy dzieci. Nie proponował zalegalizowania takiej pracy, czy zmniejszania wieku, ale żądał jednego - zakazu pracy dzieci! To, co zrobiono w Boliwi to ukłon w stronę neoliberalnego, dzikiego kapitalizmu - zalegalizowanie pracy zamiast zakazu i karania tych, co dzieci zatrudniają, to bardzo chora i niebezpieczna sprawa, bo efektem kuli śnieżnej może się przetoczyć po kolejnych słabych państwach, zgodnie z życzeniem megakoncernów i całego przemysłu wyzysku.

Jak widać: nie trzeba być

Jak widać: nie trzeba być kucem od Kurwina, żeby być idiotą, wystarczy być "socjal"demokratą...

Ktoś wie ile z tych

Ktoś wie ile z tych ośmiuset tysięcy pracujących obecnie dzieci jest wieku poniżej czternastu lat? To kluczowe pytanie numer jeden. Pytanie numer dwa: ile z tych dzieci jest w wieku 10-14 lat? Pytanie numer trzy, najważniejsze w kontekście powyższej informacji: ile z tych dzieci ma mniej niż dziesięć lat?

Pytanie numer zero, mega-kluczowe: ile dzieci pracuje na całym świecie? Pytanie bez numeru: czy zachodnim konsumentom bardzo przeszkadza, że kupowane przez nich produkty są wytwarzane przez dzieci? "Kup na gwiazdkę swojemu dziecku zabawkę wyprodukowaną przez trzecioświatowe dzieci! Dzieci najlepiej wiedzą jak produkować zabawki." - taki slogan... nie tylko zabawki oczywiście.

Jeszcze jedno w temacie. Z powyższego tekstu wynika, że w Boliwii w przemyśle i budownictwie pracuje bardzo dużo dzieci, prawdopodobnie więcej niż dorosłych w niejednym europejskim kraju. Dlaczego? Bo w tam jeszcze jest przemysł i coś się buduje...

cóż degrengolada typowej

cóż degrengolada typowej etatystycznej lewicy postępuje, tym razem drugiego rzutu etatystycznej lewicy (Chavez, Morales itp) po partiach komunistycznych które już dawno odpłynęły w niebyt neoliberalizmu

"Zdominowany przez Ruch Na

"Zdominowany przez Ruch Na Rzecz Socjalizmu" wy umiecie czytać. To neoliberałowie tylko socjaliści.

A świnka morska mieszka w

A świnka morska mieszka w morzu i można ja wytresowac żeby szukac trufli bo świnie mają dobry węch...

Chodzi nie o nazwę, tylko o to jaką politykę realizuje ten Ruch na Rzecz Socjalizmu - jest to neoliberalna polityka

To akurat oczywiste, gdyby

To akurat oczywiste, gdyby rzecz dotyczyła ugrupowania jawnie deklarującego się jako "neoliberalne" czy jakiekolwiek inne pro-kapitalistyczne to tekst ten nie zostałby opublikowany w tym serwisie. To tylko nazwa co prawda i warunki obce europejskiej mentalności ale zawsze to coś...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.