Bydgoszcz: Przejazd rowerowy w 68. rocznicę Nocy Kryształowej

2006-11-09 16:00
2006-11-09 18:00

9. listopada 2006 r. w Bydgoszczy odbędzie się przejazd rowerowy dla uczczenia pamięci pomordowanych z powodu narodowości i wyznania w czasie II wojny światowej. Będzie to wkład cyklistów bydgoskich w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem. Grupa rowerowa rozpocznie przejazd z Doliny Śmierci w Fordonie – miejsca rozstrzelania 1200 mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Trasa zakończy się pod pomnikiem ofiar faszyzmu na Starym Rynku.
Chętnych do włączenia się w akcję prosimy o oświetlenie roweru oraz wzięcie ze sobą zniczy lub kwiatów.
Początek o g. 16:00 przy pomniku w Dolinie Śmierci (w pobliżu ul. gen. Bołtucia). Planowany koniec na Starym Rynku około g. 18:00. Tam też złożymy kwiaty i zapalimy znicze. Nierowerowych uczestników prosimy o przybycie tamże.
Bydgoszcz jest miastem, gdzie w czasie okupacji dochodziło do masowych egzekucji na Polakach i Żydach. Część z tych egzekucji była odwetem za udaremnienie rewolty pronazistowskiej na początku września 1939 roku przez wojsko i miejscową ludność. Cmentarze bydgoskie skrywają ciała ofiar rozstrzeliwań, katorgi i więzienia osób, których jedyną winą była narodowość i wyznanie. Chcemy uczcić pamięć tych ludzi, jednocześnie przypominając, iż zagrożenie narodowym szowinizmem jest również problemem teraźniejszych pokoleń.

Cały przejazd jest oddolną inicjatywą i nie posiada jako takich organizatorów. Są jedynie uczestnicy, którzy pragną pokazać swoje zaniepokojenie przejawami rasizmu we współczesnym świecie oraz przypomnieć o tym, do czego skrajny nacjonalizm doprowadził. Uczestnictwo w przejeździe jest dobrowolne i otwarte dla wszystkich chętnych. W trakcie przejazdu każdy cyklista indywidualnie odpowiada za swoje zachowanie! Będzie ciemno więc prosimy się oświetlić.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.