Cenzura na Wikipedii nadal nie ustała

Kraj | Dyskryminacja

Otrzymaliśmy list naszego oburzonego czytelnika, który odkrył, że prawicowi wikipedyści usunęli artykuł dotyczący Barbary Radziewicz. Jest to zmarła niedawno działaczka, początkowo polityczna później społeczna. Istnieje podejrzenie, że nieprzychylni ruchom lewicowym administratorzy wikipedii po przeczytaniu w sieci informacji o jej śmierci sprawdzili wikipedię i zadziałali.

Po raz kolejny argumentacja administratorów "wolnej" encyklopedii jest dość dziwna i w domyśle dotyczy tylko haseł, których się uczepią.

Wikipedia coraz mniej przypomina poważny projekt mający na celu szerzenie wiedzy, a zaczyna powoli przypominać reżimową encyklopedię poruszającą jedynie tematy politycznie poprawne.

Sytuacja coraz bardziej przypomina farsę dlatego będziemy się jej przyglądać i jednocześnie napominać Wikipedię do zachowywania się profesjonalnie.

Przypominamy, więcej o kontrowersjach wokół polskiej Wikipedii: Wikipedia cenzuruje ZSP, Marcel Szary również ocenzurowany, Pół roku trwa akcja bojkotu Wikipedii

Poniżej wklejamy dyskusję wikipedystów:

Lokalna działaczka związkowa, kierująca marginalną organizacją. spora część bez źródeł, żadna pełniona funkcja nie daje encyklopedyczności. ~ Elfhelm (dyskusja) 11:29, 19 maj 2012 (CEST)

Laureatka Antyfaszysty Roku, kandydatka do europarlamentu i senatu. Nie wiem gdzie jest brak źródeł. Raczej problemem nie jest brak encyklopedyczności tylko coś zupełnie innego.. Polack (dyskusja) 12:38, 19 maj 2012 (CEST)

Kandydatów do Senatu i europarlamentu są setki. Tu wyniki bezpieczniej przemilczmy. Tytuł Antyfaszysty Roku automatycznej encyklopedyczności nie daje, zwłaszcza po słynnej wpadce. Elfhelm (dyskusja) 12:51, 19 maj 2012 (CEST)

Dodane źródła potwierdzające wynik. Polack (dyskusja) 13:38, 19 maj 2012 (CEST)

Fakt, spora cześć bez źródeł. Jej działalność, moją subiektywną oceną, wyróżniającą czy wybitną nie była. W sumie obecnie wspominają o niej wyłącznie źródła powiązane z jej obszarem działalności politycznej, co mało świadczy o ogólnej zauważalności/encyklopedyczności. Ot, działaczka polityczna. Masur juhu? 12:40, 19 maj 2012 (CEST)

Mnie się także nie wydaje, że tytuł "Antyfaszystki roku" czyni autoency. A innych spektakularnych "sukcesów" w karierze działaczki nie widać. Radna powiatu jednej kadencji, jakich jest tysiące w kraju. Kandydatów do Sejmu także jest tysiące. Forma i źródła sprawiają, że biogram wygląda naprawdę solidnie, jednak niestety nie jest on encyklopedyczny z powodu braku osiągnięć osoby. Zsuetam (dyskusja) 13:35, 19 maj 2012 (CEST)

Szefowa OZB, współzałożycielka Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, jedna z współzałożycieli Nowej Lewicy. OZB nie jest organizacją kanapową, http://www.krs-online.com.pl/ogolnopolski-zwiazek-bezrobotnych-krs-19128... Polack (dyskusja) 13:43, 19 maj 2012 (CEST).

Ale źródła wyłącznie donoszą, że to fakty to prawda, ale nic z nich nie wynika. Aha, nadaje ci tytuł "Antyczegoś tam roku" - czujesz się bardziej ency? Jak wspominałem - postać odnotowana głównie przez źródła bardziej z lewej strony (lub lokalne; wyjątkiem są te z Nowej Lewicy) i ciężko mówić, że mamy tu do czyniena z ogólną zauważalnością jej postaci. Masur juhu? 18:22, 19 maj 2012 (CEST) ps. dodatkowo gratuluję pogorszenia hasła poprzez zaspamowanie go niepotrzebnymi przypisami. Wybrane powinny być najrzetelniejsze, najbardziej stabilne (jeśli chodzi o linki) i najobszerniejsze źródła. Nie ma sensu wstawiać 5 przypisów do jednej danej. Masur juhu? 18:25, 19 maj 2012 (CEST)

A czy takie postacie - Ryszard Halwa, Stanisław Borkacki są ency? Polack (dyskusja) 17:17, 19 maj 2012 (CEST)

A jakie ma to znaczenie dla obecnej dyskusji? Podpowiem: żadne. Masur juhu? 18:22, 19 maj 2012 (CEST)

Ma bardzo duże znaczenie dla dyskusji, kto jest encyklopedyczny a kto nie jest. Polack (dyskusja) 18:38, 19 maj 2012 (CEST)

Pierwsza osoba z wymienionych nadaje się do poczekalni, druga nie ze względu na profesurę i członkostwo w PAN, ale istotnie w tej dyskusji nie ma to znaczenia. Nie podano żadnych argumentów za pozostawieniem. Żadna z pełnionych funkcji nie daje encyklopedyczności. Zwłaszcza kandydowanie w wyborach nie daje encyklopedyczności (w okresie przed wyborami takie hasła są nawet usuwane w trybie wyborczym). Krzysiek10 (dyskusja) 21:13, 19 maj 2012 (CEST)

Zawsze trudno ustalić encyklopedyczność działaczy społecznych, bo trudno taką działalność mierzyć jakimiś konkretami. W tym haśle konkrety to szefowanie ogólnopolskiej organizacji i tytuł Antyfaszysty Roku. Do tego może dojść działalność społeczna, ale czy to wszystko wystarcza (bo tylko zestawiam ewentualne przesłanki do zostawienia), to trudno ocenić. Pawmak (dyskusja) 12:51, 20 maj 2012 (CEST)

Dlatego działacz społeczny nie może być traktowany tak samo jak działacz partyjny, polityczny. Polack (dyskusja) 13:29, 20 maj 2012 (CEST)

U społeczników wyróżników encyklopedyczności jest kilka. Należą do nich znaczące nagrody branżowe, ordery państwowe, kierowanie dużymi ewidentnie encyklopedycznymi organizacjami (choć nie zawsze to wystarczy), publikacje, długoletnia działalność albo jakaś pionierska w skali kraju inicjatywa (wielu społeczników jest ency i wielu ma hasła, w tym wypadku niczego takiego nie sposób się dopatrywać). Elfhelm (dyskusja) 18:25, 21 maj 2012 (CEST)

Kurde... ja się tam nie

Kurde... ja się tam nie znam na tych waszych żalach, pretensjach i powszechnych spiskach.... :-\ Rzekomo cenzurowali OZZ IP - sprawdziłem, tekst był fatalny - na poziomie przedszkola - sam bym to wywalił gdybym mógł - a teraz jest, prosty, czytelny, rzeczowy i jakoś nikt się nie czepia - gdzie jest zatem ta cenzura?

Prawicowi cenzorzy znaleźli

Prawicowi cenzorzy znaleźli ją poza wikipedią i postanowili usunąc na wikipedii jako nieznaną - dobre

"Lokalna działaczka związkowa, kierująca marginalną organizacją. spora część bez źródeł, żadna pełniona funkcja nie daje encyklopedyczności."

Okazało się że nie lokalna, organizacja nie marginalna źródła są ale hasło dalej chcą usunąć

"W sumie obecnie wspominają o niej wyłącznie źródła powiązane z jej obszarem działalności politycznej,"

Powinna wystąpić w Tańcu z Gwiazdami i to nie kiedyś tam ale niedawno (słowo "obecnie")? Ciekawe czy podobne zasady dotyczą tam np naukowców jak nie ma źródeł spoza obszaru jego działalności to do wywalenia? (pytanie retoryczne, oczywiscie że nie dotyczą, dotyczą tylko lewicowych działaczy)

"dodatkowo gratuluję pogorszenia hasła poprzez zaspamowanie go niepotrzebnymi przypisami. Wybrane powinny być najrzetelniejsze, najbardziej stabilne (jeśli chodzi o linki) i najobszerniejsze źródła. Nie ma sensu wstawiać 5 przypisów do jednej danej."

Wiadomo, hasła jest do usunięcia bo nie ma źródeł i hasło jest do usunięcia bo źródeł jest za dużo

"kierowanie dużymi ewidentnie encyklopedycznymi organizacjami (choć nie zawsze to wystarczy),"

Pewnie że nie, jak prawicowa to wystarczy, jak lewicowa to musi dostać przynajmniej nagrode Nobla, wtedy można się zastanowić (pod warunkiem że napisze do tego ze 20 ksiązek, każda przynajmniej 700 stron i dostanie order od Pana Prezydenta, ale nie byle jaki, jakiś ważny order)

"wielu społeczników jest ency i wielu ma hasła"
mogą być nawet z Zadupia Dolnego a nazwisko pojawić się raz na stronie parafii, ważne żeby mieli odpowiednie poglądy

Czekamy aż stwierdzą, że

Czekamy aż stwierdzą, że nie wiadomo czy IWA istnieje.
Swego czasu mieliśmy list od Wikipedii https://cia.media.pl/odpowiedz_jednego_z_adminow_wikipedii_na_stawiane_za...
My dzięki monitoringowi niektórych użytkowników Wikipedii, którzy do nas piszą wiemy, że sprawa nie jest taka prosta jak chciałby admin Wikipedii, który do nas napisał.

Co do "poprawionego" artykułu o IP to nadal jest tam informacja jakoby IP była związkiem anarchosyndykalistycznym, a wcale takim nie jest. IP jest zwykłym związkiem zawodowym posługującym się anarchosyndykalistyczną symboliką o czym jego działacze sami mówią.

może decydowanie co mówią

może decydowanie co mówią działacze IP pozostawmy działaczom IP :)

Inicjatywa Pracownicza to porozumienie wszystkich tych, którym bliskie są kwestie pracownicze. Jesteśmy grupą walczącą o prawa pracownicze, odwołującą się w swoich działaniach i ideach bezpośrednio do tradycji ruchu anarcho-syndykalistycznego i rewolucyjnego syndykalizmu. Zrzeszeni w IP podejmują próbę stworzenia ruchu pracowniczego opartego na oddolnej i dobrowolnej samorządności - ruchu, który zdoła przekroczyć narzucone podziały wśród pracowników, by razem i solidarnie mogli prowadzić skuteczną walkę o swoje prawa i całkowity wpływ na miejsca pracy. Poprzez aktywne uczestnictwo w akcjach protestacyjnych, współpracę i wspieranie strajków staramy się nieść solidarną pomoc i czynnie przedstawiać nasze idee. IP funkcjonuje na zasadach federacji, czyli dobrowolnego zrzeszenia osób, w którym każdy uczestnik ma równe prawo decydowania o dotyczących go sprawach.

http://www.ozzip.pl/ip

"odwołującą się w swoich

"odwołującą się w swoich działaniach i ideach bezpośrednio do tradycji ruchu anarcho-syndykalistycznego i rewolucyjnego syndykalizmu." - Odwołująca się, ale działania IP nie są działaniami ani anarchistycznymi ani rewolucyjnymi. http://www.ozzip.pl/serwis-informacyjny/wielkopolskie/1073-pozna-wybory-...
Pomijam już sprawę wspierania prawicowca w wyborach samorządowych w województwie lubuskim.

Wy jesteście chorzy....

Wy jesteście chorzy.... przy was propaganda Hitlera, Stalina i Tuska to pikuś, prawda? Wy wiecie co kto robi i do jakiego nurtu to zaliczyć, jak zametkować, ocenić, sklasyfikować... wyrocznia ostateczna... :-\

To pewnie część tego wielkiego światowego spisku, taki wpis w Wikipedii...

Norbo - przecież ty też

Norbo - przecież ty też tak samo się zachowujesz, w wielu postach wiesz lepiej od innych, co jest grane i masz recepty na wszystko, więc nie napinaj się tak, bo pikuś z tego będzie :-)

nie karmić go!!!

nie karmić go!!!

To jest twoja opinia a nie

To jest twoja opinia a nie to co "działacze IP sami mówią".
Zaraz się tu zjawi jakiś insurekcjonista i stwierdzi, że działania ZSP i IWA nie sa ani anarchistyczne ani rewolucyjne, argumenty prawdopodobnie będą takie same ;)

No to się okazuje, że znam

No to się okazuje, że znam więcej działaczy IP od ciebie. Cytując z grubsza pewnego działacza z Kostrzyna nad Odrą "na południu Polski kilka osób założyło prawdziwie anarchosyndykalistyczny związek Federację Pracowniczą".

skoro tak twierdzisz, że

skoro tak twierdzisz, że znasz więcej... :)

Nie tyle twierdzę co mam

Nie tyle twierdzę co mam wrażenie. Anarchosyndykalizm to nie tylko flaga i piękne tradycje. Nie żebym uważał, że IP jest chujowa. Po prostu jest zwykłym związkiem i tylko flagę ma czarno-czerwoną.

nie wiem po co dalej

nie wiem po co dalej ciągniesz tą dyskusje. Powtórze żebyś uważał z takimi argumentami, bo można znaleźć takich którzy twierdzą, że IWA i ZSP to nie są żadni anarchosyndykaliści bo nie są anarchistami i rewolucjonistami tylko reformistycznymi socjaldemokratami pod czarno-czerwoną flagą. Dobrze wiesz, że argumenty mają dokładnie takie same

kto jest bardziej biały,

kto jest bardziej biały, kto bardziej papieski od papieża, kto jest bardziej czysty, kto wiernie trwa przy tradycji, kto kontynuuje sukcesje @postolską?

Niech ta redakcja wreszcie

Niech ta redakcja wreszcie dorośnie, bo te teksty są równie naiwne co wiara libertarian w wolny rynek.
Powiedzmy sobie szczerze. Hasła na wiki, o które toczą się te batalie są po prostu dennie opracowane. Mnie też taka forma w takim miejscu razi. A kpiną byłoby nazywanie mnie prawicowcem.
K.

a to ciekawe:"Forma i

a to ciekawe:

"Forma i źródła sprawiają, że biogram wygląda naprawdę solidnie, jednak niestety nie jest on encyklopedyczny z powodu braku osiągnięć osoby"

i co ty na to panie nieprawicowcu? ;)

Owszem są, ale zamiast ich

Owszem są, ale zamiast ich poprawiać poprostu się je usuwa. Za to artykuły dotyczące organizacji typu Liga Obrony Suwerenności i sprawy, że jest to kontynuacja Narodowego Frontu Polski odpowiadającego za zabójstwa już nie przejdzie. Co tam nazwisko lidera, co tam udokumentowane czyny kryminalne. Prawica jest święta.

A napisał to w artykule?

A napisał to w artykule? Nie napisał. A zamiast demonizować to zadałby sobie pytanie, czy aby zrobił wszystko, żeby sprawę wyjaśnić.
Była zakładana dyskusja o Lidze Obrony Suwerenności?
Było zgłoszone administratorom, że hasła lewicowe mają podejrzanie większą frekwencje znikania niż prawicowe?
Czemu do jasnej cholery gwoździe mogą być w redakcji Wikipedii i dbać o swoje, a my nie?
Pani Halinka

Wikipedia.pl o wojnie domowej w Hiszpanii

a tu mamy taki kwiatek bez podania źródeł

Hołd oddawano jednak wszystkim poległym (choć czasem nierówny). Od lat 60. do śmierci generała Franco powstało nawet kilka pomników upamiętniających żołnierzy republikańskich.

A tu z dyskusji o tym kwiatku wiedzy historycznej:

Franco zezwalał na stawianie i upamiętnianie pomników poległych republikanów. Wielki grobowiec Franco, wokół którego leżą groby nacjonalistów był budowany rękami republikańskich więźniów, wielu zginęło. Nadal 3/4 grobów republikańskich jest anonimowych, reszta została upamiętniona dopiero po upadku reżimu Franco.

Źródła edycji.Don Wasylusji

OCZYWIŚCIE O EDYCJI NIE MA MOWY, CO TAM REPORTAŻE BBC, CO TAM KANAŁY HISTORYCZNE. WSZAK FRANCO TO BYŁ ŚWIĘTY CZŁOWIEK!

Podaj źródła i poprawimy

Podaj źródła i poprawimy - możesz zrobić to sam, albo skorzystać z formularza i zgłosić błąd. Nie wiem dlaczego piszesz o tym tutaj. Przy okazji zakwestionuj encyklopedyczność takich haseł jak http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbie :-D

Zasadniczo to jest pomysł - trzeba zrobić jakieś małe forum i tam przygotowywać poprawki dla błędnych haseł - czyli zamiast płakać prostować kłamstwa...

a czemu

A co z tym który to napisał czemu od niego nie domagano się źródła. Muszę poszperać w starych Przeglądach,Lewą Nogą i podam informacje

Zapraszam do edytowania

Zapraszam do edytowania Anarchopedii. Cała infrastruktura (wikiwiki) jest, czeka tylko na ludzi.

Wikipedia jest dokładnie

Wikipedia jest dokładnie tak samo wolna jak i w ogóle jest encyklopedią. W jej przypadku w cudzysłów należałoby brać nie tylko słowo "wolna", lecz i słowo "encyklopedia" (zwłaszcza polską wersję). Tyle w temacie.

Najzabawniejsze jest to, że

Najzabawniejsze jest to, że wy narzekacie na swoje własne marzenia. Przecież Wikipedia to internetowa społeczność oparta na samorządności pracowniczej - ci którzy ją edytują sami decydują o zasadach postępowania, o wiarygodności, encyklopedyczności, przyjmowaniu nowych członków do społeczności i o wszystkim innym...

Czy wdrożenie zasad samorządności w dowolnym przedsiębiorstwie nie przyniesie podobnych rezultatów?

Chciałem usunąć hasło

Chciałem usunąć hasło "gumowa kaczuszka" z Wikipedii - jest absolutnie nieencyklopedyczne z uwagi na swoją trywialność i brak istotnego wpływu na kulturę czy wiedzę, poza tym brakowało weryfikowalnych źródeł oraz ogólnie bardziej przypominało słownikową definicję niż hasło w encyklopedii. Po jakimś czasie jeden z redaktorów rozbudował wpis, dodał źródła i stwierdził, że sprawa została załatwiona, zarzutu nieencyklopedyczności hasła nie zrozumiał i arbitralnie go odrzucił. Po kolejnych kilku godzinach dyskusja została zamknięta przez innego redaktora i pojawił się komunikat: Uzyskano konsensus w sprawie pozostawienia artykułu na Wikipedii.

:-D

Zgodnie z zasadami dyskusja nad propozycją usunięcia hasła powinna trwać 7 dni... http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Zasady_usuwania_stron

Do "zamkniętej" już dyskusji przyłączył się kolejny redaktor udzielając poparcia kolegom....

(Przyznaję, to był eksperyment choć samo hasło moim zdaniem absolutnie nie nadaje się do encyklopedii. Sprawdziłem, nie ma takiego hasła ani w Encyclopedia Britanica ani w Encyklopedii PWN.)

Czyli spokojnie można robić kupę na Wikipedię - może kiedyś to miał być neutralny społeczny projekt, ale teraz jest to prywatny folwark kilku redaktorów.

Dla jasności, trudno tutaj dopatrywać się cenzury - to raczej prywatna inicjatywa, nie dlatego to czy tamto hasło wyleci bo jest nieodpowiednie politycznie ale dlatego, że któryś z redaktorów postanowił je usunąć ot tak dla zabawy, a potem inni go poprą w imię jakiejś solidarności redakcyjnej. Dokładnie odwrotny los spotka hasło, którego usunięcie proponuje ktoś spoza grona redaktorów. Merytoryczność dyskusji nad propozycjami usunięcia jest na poziomie podstawówki z wyraźnie wyczuwalnym protekcjonalnym tonem "doświadczonych" redaktorów wobec wychylających się "nowicjuszy":

Jeżeli chcesz opisywać na Wikipedii działaczy społecznych, radzę właśnie zacząć od tych którzy zaznaczyli się w historii, od których imienia nazwano ulice, fundacje, o których pisano książki czy chociaż artykuły itp.

(z dyskusji nt. Barbary Radziewicz)

Czyli to co jest w każdej grzecznej systemowej encyklopedii, a może to czego redaktorzy nie mogą podważyć bez wyraźnego ośmieszania się....

Sytuacja taka wynika bezpośrednio z zasad funkcjonowania Wikipedii. Osoby stale związane z projektem, które zdołały w strukturze projektu zająć istotne pozycje mają zdecydowaną przewagę nad wszystkimi innymi użytkownikami, zwłaszcza nad osobami, które sporadycznie dokonują edycji w interesujących ich dziedzinach - osoby stale związane z projektem (redaktorzy) mogą dowolnie dodawać, usuwać i zmieniać takie hasła. Teoretyczna demokracja staje się władzą wąskiej grupy osób....

Ewentualna reakcja na niewłaściwe zachowania redaktorów - zwłaszcza na dopuszczanie nierzetelnych wpisów o charakterze ideologicznym (jak w powyższych przykładach), może być skuteczna jedynie poza Wikipedią. Każdy taki wpis powinien być publicznie wytykany i ośmieszany przy każdej możliwej okazji. Opozycja wewnątrz samego projektu jest praktycznie niemożliwa, a co najmniej bardzo pracochłonna.

Teraz proszę przekonać mnie, że identyczna sytuacja nie nastąpi w dowolnym przedsiębiorstwie w którym zapanuje samorządność pracownicza ;-)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.