Chorwacja: Rząd próbuje znieść płacę minimalną
Chorwacki rząd premier Jadranki Kosor zaproponował zmiany w Kodeksie Pracy, które całkowicie znosiłyby płacę minimalną. Tekst poprawki stwierdza, że jednym z głównych czynników kryzysu kapitalizmu w Chorwacji przyczyniającym się do zamykania firm jest konieczność płacenia płacy minimalnej. Płaca minimalna w Chorwacji wynosi w tej chwili około 390 Euro brutto miesięcznie.
Prawdziwym motywem tej poprawki jest chęć anulowania wszelkich porozumień zbiorowych dotyczących płac i pozostawienie pracodawcom swobody w ustalaniu minimalnego poziomu wynagrodzeń. Przedstawiciele rządu posunęli się nawet do twierdzenia, że „pracodawcy byli zmuszeni płacić pracownikom nawet w czasie kryzysu” - czyli że według oczekiwań rządu, pracownicy powinni pracować za darmo w czasie kryzysu.
Nie może zatem dziwić, że związki pracodawców prześcigają się w zachwytach nad rządem Jadranki Kosor. Propozycja spotkała się jednak z oporem central związkowych, które zaczęły zbierać podpisy pod referendum w tej sprawie. Jak donoszą nasi koledzy z Chorwacji z organizacji MASA, związkowcom udało się już zebrać 79% potrzebnych podpisów.