Chorwacja: Anarchistyczny protest przeciw wejściu do Unii Europejskiej

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w Rijece odbył się protest przeciwko wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej. Organizatorami byli niezależni studenci, działacze antify i anarchiści w ramach kampanii „Nie dla Unii”. Protestujący nieśli banner „UE chroni tylko bogatych”.

Podczas protestu przemawiali różni mówcy, podkreślający społeczne konsekwencje wejścia do Unii. Przypominano o groźbie zniszczenia krajowego przemysłu stoczniowego, rolnictwa i łowisk, a także ograniczenia praw pracowników i unieważnienia wypracowanych porozumień zbiorowych. Podkreślano również, że wejście do Unii będzie korzystne, ale tylko dla polityków, którzy wejdą do Parlamentu Europejskiego i będą zarabiać 15 tys. euro i korzystać z długich urlopów.

W odróżnieniu od protestów w Zagrzebiu które były zdominowane przez prawicową ideologię i porównania UE do byłej Jugosławii, protest w Rijece miał zdecydowany profil anarcho-syndykalistyczny i pracowniczy.

Za: http://masa-hr.org/content/izvjestaj-s-prosvjeda-u-rijeci-protiv-europsk...

Kaleka ideologia

Kaleka ideologia nacjonalizmu wyłazi na jaw w sytuacjach takich jak w Zagrzebiu. Chorwaccy nacjonaliści widzą w UE dominację Serbów i ich "komunizmu", a Serbscy nacjonaliści widzą w tym samym dominację "nazistowskiej" UE zdominowanej przez Niemcy. Jedni i drudzy uderzają na ślepo w wymyślonego wroga, nie dostrzegając prawdziwych źródeł dominacji.

66% zagłosowało "za"

66% zagłosowało "za"

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.