Dyktatura atomu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Żeby wybudować elektrownię, konieczna jest zmiana szeregu ustaw: prawa energetycznego, budowlanego, o ochronie środowiska, a także ustalenie zasad współpracy między rządem a samorządem - powiedział Tomasz Misiak, senator PO w wypowiedzi dla „Polska. The Times”.

Politycy PO chcą, by w Polsce zaczęła obowiązywać zasada funkcjonująca w Finlandii, zwana decyzją zasadniczą. Wtedy przy podejmowaniu strategicznych decyzji, np. o budowie elektrowni, po decyzji Rady Ministrów automatycznie pozytywne opinie wydawałyby wszystkie agendy rządowe.

Politycy PO do współpracy przy specustawie zaprosili dwie kancelarie prawne. Zadaniem jednej jest prześledzić polskie prawo i wskazać wszystkie bariery, które utrudniałyby wprowadzenie takich przepisów. Druga ma przejrzeć rozwiązania międzynarodowe.

14 października maja one przedstawić swoje wnioski na konferencji o energetyce jądrowej organizowanej w Senacie.

Dlaczego tak bardzo nie

Dlaczego tak bardzo nie lubicie elektrowni atomowych? Przecież to tania i dobra energia

Już wiele razy o tym

Już wiele razy o tym dyskutowaliśmy - ta energia nie jest tania, jeśli doliczysz koszty składowania odpadów przez tysiące lat. Do tego musisz wliczyć ryzyko związane z wypadkami i trzęsieniami ziemi, atakami terrorystów, itp... W ciągu ostatniego roku były przynajmniej trzy awarie elektrowni atomowych na świecie.

i to nie wszystko

Nalezy dodac koszty budowy elektrowni, ktore prawde powiedziawszy sa cudem bezpieczenstwa, jednak wlasnie ilosc kasy wpakowana w budowe elektrowni jest w istocie kosmiczna. Co ciekawe - nie slyszalem o ani jednej elektrowni atomowej [bo oczywiscie o nich caly czas mowa], ktorej koszt budowy nie bylby wielokrotnoscia szacowanych kosztow [o wszystkich nie slyszalem, jednak zawsze w kontekscie elektrowni pojawial sie ten watek, bodajze w Aurze ktorejs to tez bylo, nie pamietam].
Zreszta, budowa elektrownie atomowej wydaje sie byc ideowo niezgodna z ideami anarchistycznymi. ;-)

chca zrobic hujki klimat do

chca zrobic hujki klimat do budowy. mam nadzieje ze nie szybko to nastapi!

anarchy

Niech rzad przestanie trzymac lape na elektrowniach. jesli ktos uwaza ze wybudowanie elektroni pozwoli mu tanio produkowac potrzebna wszystkim energie, to niech buduje.

Ale niech robi to sam -- niech sobie sam znajdzie teren, sprowadzi odpowiednie paliwo, etc. A jesli cos mu sie w elektrowni spieprzy lub bedzie mozliwosc ze sie spieprzy, to go zwykli ludzie "z ulicy" ukrzyzuja

Dlaczego moja wypowiedź o

Dlaczego moja wypowiedź o źródłach energii nie została akceptowana? Zamiast dyskusji wolicie cenzurę?

Nie widzę jej - wyślij

Nie widzę jej - wyślij jeszcze raz.

Jeżeli nie energia jądrowa

Jeżeli nie energia jądrowa to jaką proponujecie alternatywę? Póki co z odnawialnych źródeł jedynie energia słoneczna daje dobre rezultaty. Poza tym ta energia może być odnawialna, ale materiały do budowy elektrowni itp. już nie. Jakie jest wasze zdanie o termosyntezie jądrowej? http://pl.wikipedia.org/wiki/ITER
P.S Jeżeli moja wiadomość rzeczywiście nie doszła, to przepraszam.

Ten artykuł z linka jest

Ten artykuł z linka jest wewnętrznie sprzeczny. Np Greenpeace wyraził opinię, że energia fuzyjna jest równie niebezpieczna jak atomowa, ponieważ produkuje radioaktywne odpady i stwarza ryzyko równie groźnej katastrofy. ale dalej pisze Zastosowanie fuzji na masową skalę pozwoliłoby uzyskiwać energię całkowicie bez zanieczyszczania środowiska. A poza tym Inne grupy zarzucają projektowi ITER, że jest o wiele za drogi, szczególnie jak na inwestycję, która nie będzie generować energii, Nie będzie generować energii ale będzie generować za to odpady???

Jeśli fuzja jądrowa

Jeśli fuzja jądrowa rzeczywiście jest w stanie produkować energię bez produkowania odpadów radioaktywnych, to byłby poważny argument za. Ale jak na razie nic nie słychać o tym, by były wdrażane tego typu technologie...

Do pana pod moim

Do pana pod moim komentarzem:
Po prostu ta technologia jeszcze raczkuje, narazie dopracowujemy technologię, jak narazie przy niestabilnej reakcji udało się uzyskać 0,65 energii użytej do reakcji. Takie elektrownie byłyby bardzo bezpieczne (w razie awarii reakcje podtrzymuje się tylko przez kilka minut, podczas gdy w tradycyjnej elektrowni przez kilka godzin), dużo bardziej efektywne ( do 3 razy od tradycyjnych atomówek) a paliwa do tych elektrowni starczy na bardzo długo.
Yak:
Obecnie produkują 1/100 odpadów produkowanych przez dotychczasowe elektrownie atomowe.
Cała tajemnica tkwi w stworzeniu procesów jakie zachodzą w jądrach gwiazd.
Nie odpowiedzieliście mi jeszcze w jaki sposób chcecie otrzymywać energię.
Alternatywne źródła mogą zaspokoić niewielką część naszych potrzeb.
http://www.peakoil.pl/eroei.htm
Tu dokładniej o kryzysie energetycznym i efektywności innych źródeł.

Nie wiem, nie jestem

Nie wiem, nie jestem ekspertem ale wszystkie te rozwiązania mają słabe strony (czasem te same) Np. w artykule z tej strony peakoil jest argument, że obecne alternatywne źródła energii nie wytworzą nic poza energią elektryczną (Nie wzniesiemy osiedli koparkami elektrycznymi. Elektrycznością nie przetransportujemy setek tysięcy kontenerów z Azji do Ameryki, nie istnieją samoloty elektryczne. Nowoczesne rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować na prąd; z pól żywność do naszych lodówek dociera dzięki TIRom, bynajmniej nie elektrycznym; prąd nie jest budulcem dróg, szpitali, pralek, lodówek, ciężarówek, leków, farb i setek tysięcy innych produktów) a z drugiej strony przecież taki sam problem jest zarówno z energią jądrową obecną jak i z tym tokamakiem - to nie rozwiąze tego problemu (do tego jeden eksperymentalny reaktor ma być budowany 30 lat i kosztować 30 mld $).

Rzeczywiście to jest duży

Rzeczywiście to jest duży problem. Rozwiązanie problemu paliw na szczęście będzie dużo prostsze niż zapaść w rolnictwie jaka nastąpi po ewentualnym wyczerpaniu się zapasów taniej ropy. W tej chwili pracujemy nad projektami silników elektrycznych, wodorowych (podobno Japończykom i Hindusom udało się skonstruować samochody na (sic) wodę).

Potrzebne są nie tylko nowe

Potrzebne są nie tylko nowe technologie, ale też ograniczanie bezsensownego zużycia energii na transport kontenerów w tą i z powrotem, codzienne dojazdy do pracy na drugim końcu miasta itp. Przywrócenie pieszych dzielnic i lokalnego rolnictwa miałoby same plusy: lepsza jakość życia, brak spalin i korków, odnowienie społeczności lokalnych.

Trzeba po prostu spojrzeć prawdzie w oczy: styl życia naszej cywilizacji nie da się utrzymać w dalszym okresie i jest możliwy tylko dopóty, dopóki rabunkowa gospodarka nie obrabuje wszystkiego...

Szukanie rozwiązań w technologii może przynieść więcej nowych problemów, a starych nie rozwiązać...

"Nie będzie generować

"Nie będzie generować energii ale będzie generować za to odpady???"
Narazie będzie produkować ciepło

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.