Grecja: drastyczny protest irańskich uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

W greckiej stolicy - Atenach, przed tamtejszym uniwersytetem swój namiot rozbili uchodźcy z Iranu. Każde z nich (wśród protestujących są też kobiety) uciekło ze swojego kraju przed prześladowaniami. Boją się i nie chcą tam wracać, twierdzą że prawa człowieka są w Iranie nagminnie łamane. Domagają się od rządu greckiego azylu. Protest przyjął formę głodówki. Kilkoro z Irańczyków w drastyczny sposób zaostrzyło swój protest – zaszyło sobie usta.

Mandana Danesznia była w Iranie dziennikarką. Jak powiedziała agencji Associated Press, wyjechała z kraju, bo była nękana po napisaniu artykułu o problemach kobiet w Iranie. Jest jedną z siedmiu osób, które zaszyły sobie usta, by zwrócić uwagę greckich władz oraz mediów.

- Kobiety nie mają w Iranie żadnych praw. Nie mogą ubierać się jak chcą, nie mogą robić tego, co chcą. Ich zeznanie w sądzie jest warte tylko połowę zeznania złożonego przez mężczyznę - powiedziała 29-letnia Iranka. W Iranie władza skutecznie ogranicza wolność słowa, a siły bezpieczeństwa stosują wobec obywateli brutalne metody działania.

Zgromadzeni protestanci koczują pod ateńskim uniwersytetem, który ma status eksterytorialnego, przez co policja nie może interweniować i siłą usunąć głodujących. Mówią, że chcieliby taki azyl uzyskać na terenie całej Grecji, ponieważ nie wyobrażają sobie powrotu do Iranu.

W odpowiedzi na medialny hałas wokół sprawy, wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) skrytykował władze greckie za ignorowanie uzasadnionych wniosków o azyl i wyraził zaniepokojenie znacznym pogorszeniem się warunków w ośrodkach przy granicy grecko-tureckiej, w których przetrzymywani są nielegalni imigranci.
Głodówka w centrum Aten jest już kolejnym takim protestem w Grecji. W końcu sierpnia, po kilkutygodniowym strajku głodowym, sześciu uchodźców irańskich otrzymało azyl polityczny w Grecji.

gdzie walczyć?

zapraszam wszystkie feministki i wszystkie genderówki do walki o prawa kobiet w Iranie

Ale przecież to robią,

Ale przecież to robią, więc po co ten komentarz?

ja osobiście wymiotuję

ja osobiście wymiotuję już tym instrumanetalnym "nagłaśnianiem" praw człowieka. Iranowi należy się krytyka, ale jakby tak zsumować pilność problemów, to np. sytuacja kobiet w bardzo wielu krajach jest dramatycznie gorsza a o podobnych akcjach nic nie słychać albo słychać mało.

Dlaczego gorsza sytuacja

Dlaczego gorsza sytuacja kobiet w innych krajach ma determinować brak reakcji w tym konkretnym przypadku? Czy jeżeli położenie robotników z Urugwaju jest drastycznie i nieporównywalnie gorsze od tych u nas w kraju oznacza, że ci tutaj mają siedzie spokojnie i pozwalać sobie dmuchać w kaszę? Bzdurna retoryka.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.