Indie: 77% społeczeństwa żyje za mniej niż pół dolara dziennie
Państwowa komisja ds. rozwoju w sektorze niezorganizowanym (NCEUS) wydała raport z którego wynika, że 77% mieszkańców Indii (836 mln osób) żyje za mniej niż pół dolara dziennie.
Większość z tych ludzi żyje w szarej strefie, nie posiadają legalnej pracy i zabezpieczeń socjalnych, często zarabiają mniej niż wynosi pensja minimalna, a przy tym, wg danych NCEUS z lat 2004-2005 stanowią 92% siły roboczej.
Na początku lat 90-tych w Indiach nastąpiła liberalizacja ekonomiczna, która zaowocowała szybkim rozwojem sektora wysokich technologii i przyczyniła się do powstania dość licznej klasy średniej. Indie chciałyby uchodzić za kraj z jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, w ostatnich czterech latach zanotowano średni wzrost gospodarczy na poziomie 8,6% rocznie.
Mimo wzrostu gospodarczego co czwarty obywatel Indii egzystuje poniżej progu ubóstwa za około 12 rupii dziennie (40 rupii to średnio 1 dolar).
Zdaniem twórców raportu należy wprowadzić zabezpieczenia socjalne dla pracowników sektora niezorganizowanego (tj. robotników, drobnych rolników, pracowników cegielni oraz kopalni, ulicznych sprzedawców).