INNY ŚWIAT nr. 36 - KOLEJNA ODSŁONA

Od 1. marca, w salonach sieci empik oraz księgarni internetowej www.bractwotrojka.pl dostępny będzie kolejny numer kwartalnika anarchistycznego „Inny Świat” - obecnie najdłużej ukazującego się pisma wolnościowego w Polsce.

Jak zwykle, na 64 stronach formatu A4 znaleźć można wiele ciekawych tekstów pisanych z różnych stron sceny anarchistycznej. Tematyka pisma obejmuje zarówno współczesne problemy społeczeństwa kapitalistycznego, wewnętrzne tarcia i współdziałania w ruchu anarchistycznym jak i również historyczne opisy problematyki wolności jednostki i społeczeństwa.

W bieżącym numerze szczegółowy nacisk położyliśmy na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest problematyka aktualności rewolucji. Z jednej strony, przykłady z życia - choćby Arabska Wiosna - pokazały, iż rewolucja jeszcze nie wypowiedziała ostatniego słowa. Lecz patrząc na przykład Libii, widać również, iż nie oznacza ona koniecznie lepszego jutra dla ludzi walczących z dyktaturą. W konsekwencji rewolucja staje się kolejną zdradą a nie wyzwoleniem. Są jednak pewne symptomy nadziei. O nich m.in. mówi okładkowy tekst Marka Kosmana - Czy rewolucja wraca do gry?

Kolejnym szerzej poruszonym tematem jest krytyka antyfaszystowskich działań w dniu 11. listopada. Wiemy, iż teksty te wywołają z pewnością poruszenie w środowiskach wspierających blokadę marszu skrajnej prawicy. Niemniej uważamy, że taka krytyka - pisana z pozycji anarchistycznej, a nie pro-państwowej - jest potrzebnym głosem na przyszłość - głosem niejednokrotnie pomijanym i ignorowanym…

Do pisma postanowiliśmy dołączyć również pocztówki do białoruskich więźniów politycznych - anarchistów. Mamy nadzieje, iż każdy z czytelników zrobi z nich użytek i nasi towarzysze, więzieni przez „ostatniego dyktatora Europy” otrzymają niebawem wsparcie z Polski. Pamiętajcie: SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!!!

Red.

Szczegółowy spis treści:

Wila - Londyńskie Anarchist Bookfair 2011
Łukasz Weber - Nie przestrzegający praw Łukaszenki
Lech L. Przychodzki - Z niewielką pomocą naszych przyjaciół - co właściwie rozgrywa się w Libii?
Janusz K. Krawczyk - 11.11.11 - Wygrała władza!
Agnieszka Maria Wasieczko - Dlaczego nie blokowałam Marszu Niepodległości
Żeton - Spokojnie, Spokojnie - To Tylko Szaleństwo
Helena - 11. Listopada, czyli rozbudzony demon
Jesteś antyfaszystą czy nie?
Agnieszka Maria Wasieczko - Wolność zgromadzeń w Polsce. Konieczność zmian?
Anarchistyczny Czarny Krzyż
Kara - Antykongres w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego - krótka analiza wydarzenia
Mark Kosman - Czy rewolucja wraca do gry?
Anarchizm na nowo odkrywany - rozmowa z prof. Danielem Grynbergiem
„Z anarchistami jest weselej” - Antoni Radczenko rozmawia z Aleksandrem Szubinem
Aleksandr Szubin - Sprzedana demokracja: ZSRR i Nieformalni (fragmenty)
Powsinoga - Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi
Agnieszka Maria Wasieczko - Odszkolnić Społeczeństwo! O książce Ivana Illicha
Tomasz Romanowicz - O polskim syndykalizmie po raz pierwszy na poważnie
Rafał Chwedoruk - Czarne Szeregi i nie tylko…
Agnieszka Brytan - Chaos idei i funkcjonalności

„Inny Świat” można zakupić w salonach sieci empik oraz w księgarni internetowej: www.bractwotrojka.pl

Szykuje się świetny

Szykuje się świetny numer!

Krytyka propaństwowego i propolicyjny "antyfaszyzmu" w stylu "koalicji 11 listopada" jest bardzo potrzebna ruchowi anarchistycznemu.

Jeżeli "antyfaszyzm" będzie dalej istniał w takiej formie jak 11.11 to pociągnie na dno nie tylko samą ideę walki z faszyzmem ale także ruch anarchistyczny.

O całościową

O całościową anarchistyczną krytykę współczesnego polskiego "antyfaszyzmu"!
Na rzecz walki z wszelkimi formami państwowej władzy!
Przeciwko faszyzmowi! Przeciwko parlamentarnej demokracji! Przeciwko całemu światu polityki!

Melisy?

Melisy?

Dynamitu!

Dynamitu!

jedyny plus

tego numeru to pocztówki do więźniów, krytyka 11.11 na poziomie gimnazjum do tego 4 teksty, najwyraźniej krytykanctwo to jedyne czym zajmują się anarchiści:-(

Jeśli chcesz dowiedzieć

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym zajmują się anarchiści, spójrz do ramki "nadchodzące wydarzenia". A krytyka sojuszu z Michnikowszczyzną jest potrzebna, bo bratanie się z tymi skurwielami w imię walki z faszyzmem prowadzi nas na samo dno...

A Ci ponadgimnazialni

A Ci ponadgimnazialni "anarchiści"jedyne czym się zajmują to turystyką rewolucyjną:(

Kolejnym szerzej poruszonym

Kolejnym szerzej poruszonym tematem jest krytyka antyfaszystowskich działań w dniu 11. listopada. Wiemy, iż teksty te wywołają z pewnością poruszenie w środowiskach wspierających blokadę marszu skrajnej prawicy. Niemniej uważamy, że taka krytyka - pisana z pozycji anarchistycznej, a nie pro-państwowej - jest potrzebnym głosem na przyszłość - głosem niejednokrotnie pomijanym i ignorowanym…

jak rozumiem krytyka którą wyrażali niektórzy współ-koalicjanci nie zasługuje na miano @ i tym bardziej jest pomijana. Zabrakło tekstów dlaczego @ byli w tej koalicji. tak tak zaraz usłyszę to ją napisz może opublikujemy w kolejnym numerze. myślę że warto ująć jakiś problem, szczególnie gdy dotyczy kontrowersji występujących w ruchu, z wielu stron pismo by było ciekawsze jako forum duskusji a nie jako tuba jednokierunkowa, przez co pismo uważam traci i nie jest nawet nie poprawne. do tego teksty krytyczne są pisane przez ludzi którzy od samego początku byli negatywnie nastawieni, nie brali udziału w przygotowaniach, samej akcji i dyskusjach a swą wiedzę w dużej mierzę czerpali z mediów głównego nurtu.
inna rzecz że tak w aktywności, zaangażowaniu 11.11 nie jest i nie był główną aktywnością ruchu szkoda że zabrakło tekstów, relacji czy analiz które pominęły ważne aktywności ruchu

racja!

Mietek dobrze piszesz! zamiast uprawiać krytykanctwo, może warto by się wziąć do realnej roboty antyfaszystowskiej!

dostępne w empiku? w tym

dostępne w empiku? w tym samym, który plasował się w czołówce najgorszych pracodawcow?

empik może się plasowaać w ścisłej

czołówce łamiących prawa pracownicze, co jednak z tego gdy taki niechlubny ranking to tylko internetowy twór - zero współpracy z pokrzywdzonymi przez empik pracownikami, oznacza zero pozwów do sądów pracy, zero strajków, zero protestów pracowników empiku (a nie 4 anarchistów/studentów lub na utrzymaniu rodziców). Ranking staje się dzięki temu tylko kolejnym tworem internetowym, każdy narzeka na pracodawcę tego czy owego, nikt nic nie robi.
Empik może też spać spokojnie bo malkontenci nie potrafią nawet stworzyć sieci niezależnych punktów sprzedaży i dystrybucji. Gdy taka niezależna dystrybucja w W-wa dogorywała sprzedawała jakieś nieznaczne ilości pism i książek, wychodząc z założenia, że niezależność oznacza, że nikomu nie zależy

Nie masz nawet pojęcia o

Nie masz nawet pojęcia o czym piszesz, a swoją frustrację możesz zachować dla siebie. Organizatorzy konkursu są w stałym kontakcie z pracownikami Empiku. Głównym powodem, dla których nie były jeszcze podjęte działania są obawy samych pracowników, którzy wahają się walczyć o swoje prawa w sytuacji gdy mogą stracić nawet tą marną pracę. Niemniej udało nam się przekonać przynajmniej jedną osobę do podjęcia działań i niebawem będzie można zobaczyć tego efekty.

rozumiem, że ty nie

rozumiem, że ty nie kupujesz w biedronce ani żadnym innym sklepie, w którym praktykowana jest praca najemna?

ah ten anarchistyczny lajfstajl...

nie chodzi o kupowanie, a o

nie chodzi o kupowanie, a o dystrybucję. pomyśl trochę. zasadniczo pismo anarchistyczne skierowane do anarchistów, jest czymś w stylu przekonywania przekonanych, tudzież platformą kanapowych kłótni, które obchodzą jedynie kilku zainteresowanych. i tak do usranego końca świata.

Dwie ciekawe francuskie

Dwie ciekawe francuskie broszury w temacie krytyki koncepcji "antyfaszyzmu" z anarchistycznych pozycji

Przeciw "antyfaszyzmowi", przeciw państwu
http://infokiosques.net/IMG/pdf/antifa_ik-net.pdf

Anarchizm kontra antyfaszyzm
http://www.non-fides.fr/IMG/pdf/antifascismefinale.pdf

kiedyś coś takiego

kiedyś coś takiego wisiało tutaj na CIA i słusznie poleciało do kosza, bo było to pare akapitów anarchoindywidualistycznego bełkotu

kupie i poczytam i wtedy

kupie i poczytam i wtedy wypowiem sie w pelni. Widzicie, problem tylko polega na tym, ze bardzo czesto alternatywa wobec "pro-panstwowego" antyfaszyzmu jest calkowita obojetnosc anarchistow wobec problemu faszyzmu. Antifa przez ostatnie dwa lata dala rade nie zwiazac sie z gazeta wyborcza i stawia opor faszystow w Warszawie i innych miejscach. Dyskusja jest oczywiscie potrzebna, ale zbyt czesto widze bezmyslne krytykanctwo bez proponowania zadnej alternatywy poza ogolnikami i gornolotnymi haslami bez zadnych rozwiazan praktycznych.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.