Kraków: pokaz filmu "Być Antyfaszystą"

2010-01-19 19:00
2010-01-19 22:00

Być antyfaszystą

Film dokumentalny nakręcony przez grupę artystyczną “Dzieci Bakunina” z Rosji w hołdzie ludziom zamordowanym przez neonazistów. Na film składają się wywiady z uczestnikami ruchu antyfaszystowskiego z całej Rosji – zarówno z Antify jak i z organizacji podobnych do Polskiego “Nigdy Więcej”, filmy z demonstracji, akcji i koncertów.

W filmie wypowiada się także Stanisław Markelow, prawnik, anarchista i obrońca praw człowieka zamordowany w tym roku. Więcej o tej sprawie tutaj.

Sytuacja w Rosji jest o wiele trudniejsza niż na zachodzie. Tam ruchy faszystowskie stanowią siłę. Działanie grup nie ogranicza się do wyłażenia na ulice ze sztandarami w rocznicę jakiegoś wydarzenia i robienia marszu łysych chłopaków w zielonych koszulkach, jak to się dzieje w Polsce. Radykalni faszyści używają broni, dokonują morderstw. Władza sądownicza zbrodnie na tle narodowościowym albo ideologicznym traktuje jako akty chuligaństwa. Stan ten potęguje ponadto oficjalna propaganda państwa, mówiąca o patriotyzmie i dążeniu do budowy (a właściwie odnowy, po upadku ZSRR) imperium rosyjskiego.Antyfaszyzm jest odporny na ideologię nacjonalizmu i ksenofobii, dlatego przez władzę jest zwalczany. Osoby wypowiadające się przedstawiają historię ruchu.

W 1996 r. faszyzm wdarł się na stadiony. 100% piłkarskich chuliganów było faszystami. Wtedy też powstawały zalążki ruchu antyfaszystowskiego. Uczestniczyli w nim i uczestniczą anarchiści, lewicowcy, liberałowie. Pod koniec XX w. formowały się załogi zwalczające faszystów na ulicach – sharpowcy, rashowcy, “paru śmiałych punków z ruchu anarchistycznego”. Jednak nie wytrzymał zbyt długo, bo było ich w Moskwie kilkunastu, a boneheadów 60 tysięcy. Wkrótce pojawił się trend antyfaszystowski w subkulturach. Liczba uczestników ruchu znacznie wzrosła.

W dniu dzisiejszym jest już o wiele lepiej niż na początku, jednak ciągle jest to ruch niewielki w porównaniu do skrajnej prawicy, jednak odnosi namacalne zwycięstwa. Każdy ma różną definicję ruchu, koncepcję walki, “wizję społeczeństwa bez faszyzmu” lecz trzymają się razem i działają. To jest ważne.

Organizacje antyfaszystowskie organizują koncerty, pokazy filmów, wydają gazety, ulotki, ogólnie zajmują się antyfaszystowską propagandą, która odnosi skutki – neonaziści nie czują się już pewnie. Ludzie zapytani na ulicy wiedzą co to jest Antifa. Działania te mają za zadanie przyciągnąć tą młodzież, której w wyniku braku edukacji społeczno-politycznej, kultury i wychowania w tolerancji, jedynymi wpływami ideologicznymi, mającymi na nich wpływ są starszy nazi-kolega i Putin przemawiający w telewizji…

19.01 godz. 19.00
Kawiarnia Naukowa
ul. Jakuba 29-31

wjazd: 3zł

Zapraszamy!

F@ Kraków

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.