Ministerstwo Gospodarki chce spalić polskie lasy

Ekologia/Prawa zwierząt

W Ministerstwie Gospodarki odbędzie się dziś konferencja uzgodnieniowa dotyczącą projektu rozporządzenia [1], które umożliwi dużym koncernom energetycznym nieefektywne spalanie drewna z lasów w celu wytwarzania energii.

Projekt rozporządzenia wprowadza nową szeroką definicję biomasy leśnej, która umożliwi dosłowne spalenie polskich lasów w wielkich i niewydajnych kotłach elektrowni węglowych. Propozycję rządu ostro krytykuje Greenpeace wspierany przez ekspertów branży budowlanej, meblarstwa i energetyki odnawialnej.

Uchwalenie rozporządzenia w zaproponowanej wersji doprowadzi do zwiększenia wycinki lasów, a drewno, które dotychczas trafiało na potrzeby rynku meblarskiego i papierniczego będzie spalane w kotłach elektrowni.

Obecnie, zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 sierpnia 2008r., biomasę leśną, określa się jako: „odpady i pozostałości z produkcji leśnej, a także przemysłu przetwarzającego jej produkty”. Projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki z dnia. 19 lipca 2010r. szeroko definiuje biomasę leśną jako: „biomasę powstałą na terenie lasu oraz w wyniku jej przetworzenia, a także stanowiącą odpad lub pozostałość z procesu przetwarzania biomasy powstałej na terenie lasu lub odpady z przemysłu przetwarzającego produkty z produkcji leśnej”.

„Jeśli projekt rozporządzenia dotyczący spalania biomasy leśnej w celach energetycznych wejdzie w życie w obecnym kształcie, spowoduje to wycinkę setek tysięcy hektarów lasu w Polsce jak i ogromne straty milionów megawatogodzin energii rocznie. Przyjęcie rozporządzenia sprawi, że w latach 2011-2020 co najmniej 400 tysięcy ha polskich lasów pójdzie z dymem”- mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Klimat i Energia.

Rozporządzenie w nowej formie pozwoli dużym koncernom energetycznym na uzyskiwanie sporych przychodów z tzw. „zielonych certyfikatów”, które mają potwierdzać wytworzenie energii w odnawialnym źródle. Polscy eksperci i przedstawiciele sektorów budownictwa, papiernictwa i meblarstwa alarmują z kolei o negatywnych skutkach dla środowiska i gospodarki, które zostaną spowodowane wprowadzaniem szerokiej definicji biomasy leśnej i spalaniem lasów do celów energetycznych.

„Zamiast forsować to kuriozalne rozporządzenie, należy promować wykorzystanie biomasy rolniczej (np. kukurydzy) w celach energetycznych, która daje ponad 20 razy więcej energii z hektara niż biomasa leśna (np. drewno z lasu) w horyzoncie czasowym 100 lat” – mówi prof. Andrzej Radecki, prezes zarządu, Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej

Greenpeace zdecydowanie przeciwstawia się przyjęciu przez rząd rozporządzenia. Ekolodzy twierdzą, że jest ono sprzeczne ze współczesnym trendem gospodarek europejskich do zwiększania efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii, o którym mówi przyjęty przez Polskę w 2008 roku pakiet klimatyczno-energetyczny. Dlatego właściwym kierunkiem rozwoju energetyki w oparciu o biomasę są rozproszone źródła kogeneracyjne (w jednym procesie wytwarza się energię elektryczną i ciepło) opalane nie biomasą leśną ale rolniczą pozyskiwaną w sposób zrównoważony. Ponadto, zadaniem rządu powinno być stworzenie warunków do dynamicznego wzrostu udziału energii z innych odnawialnych źródeł, jakich jak słońce, wiatr czy geotermia.

Więcej informacji na stronie
http://www.SpalaNaszeLasy.pl

Przypisy
[1] Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej
w odnawialnym źródle energii. Całość projektu rozporządzenia dostępna na stronie: http://bip.mg.gov.pl/files/upload/11245/Projekt%20rozporzadzenia%20MG.pd...

co ?

nieefektywne spalanie drewna -co to znaczy ?

to jeszcze nic!

to jeszcze nic! zainteresujcie się wszyscy rządową inicjatywą prywatyzacji lasów państwowych (z czegoś trzeba załatać dziurę budżetową, a że lasy są jednym z najbardziej dochodowych sektorów polskiej gospodarki...). Jak to zwykle bywa, zostaną sprzedane za 1/3 wartości, o ile można wycenić coś takiego jak wartość lasu.... Jeśli obywatele to przeoczą i nie wymuszą rozpisania narodowego referendum w tej sprawie, nie będzie miało znaczenia czy zostaną spalone czy nie, nie będzie w ogóle do nich dostępu..Witaj nowy świecie..

Co za idiotyzm! Niech

Co za idiotyzm! Niech spalają slomę.Albo konopie.To tania biomasa,niewymagająca dobrej gleby,a przy tym można wykorzystać nasiona na olej,ew.kwiatostany na inne cele :)

niech spalają konopie -

niech spalają konopie - będzie wesoło ;)

jakiś czas temu modne na wsiach było sadzenie wierzby energetycznej, ale jakoś ostatnio to zanikło...

Czy oni już całkiem

Czy oni już całkiem ocipieli?????

Drewno jest niżej od wyngla

Drewno jest niżej od wyngla czarnego, antracytu, w. brunatnego efektywnym nośnikiem energii w przelicz. kcal, MJ na jednostkę masy. Ale konopie są równie efektywne jak wierzba energetyczna. Żadne z powyższych nie jest czystym źródłem energii, though.

A jakie źródlo energii

A jakie źródlo energii jest czyste? Turbiny wiatrowe to zagrożenie dla ptaków, i uciążliwość wizualno-dźwiękowa dla okolicznych mieszkańców,eletrownie wodne to problematyczne dla ekosystemy spiętrzanie rzek i ich przegradzanie(utrudniające wędrówki tarlowe wielu gatunków ryb).Energia sloneczna... może,..ale Polska to nie Grecja,slonecznych dni u nas jak na lekarstwo...No i jeszcze kwestia chemikaliów w akumulatorach energię tę gromadzących. Chyba geotermia najprędzej i w tej jednej kwestii jestem zdecydowanie z Rydzykiem... :)
Wracając zaś do biomasy wszelkiej to oddaje ona do atmosfery CO2,jak każda spalana masa,tyle,że jest to CO2 niewiele wcześniej z atmosfery przez nią pobrane,tak więc wychodzi zerowy bilans.Można oczywiście zastanawiać się nad problematycznością samej uprawy biomasy na wielką skalę.Skala to kluczowe pojęcie,co najmniej tak samo istotne jak źródlo energii.Trzeba ograniczyć zużycie przypadające na mieszkańca.
Mnie cieszy możliwość wlewania do swego,sezonowo,a poza sezonem sporadycznie używanego auta z silnikiem diesla starego typu,oleju rzepakowego( nie tylko ekologia ale też kwestia uwiklania w imperialne wojny o ropę).Chcialbym aby do silników iskrowym dostępne bylo na polskich stacjach paliwo alkoholowe.Zdaję sobie jednocześnie sprawę,że przy powszechnym nadużywaniu pojazdów silnikowych,produkcja biopaliw na taką skalę musi być problematyczna...

Mimo, że kapitał jest

Mimo, że kapitał jest również po "eko"-stronie Polska nie przestanie mnie zadziwiać...

co? ocipieli? Nic nie

co? ocipieli?
Nic nie zostanie wyciete do tych celow w tym jebanym kraju.

Biomasa tak, ale z głową

W Polsce znowu na opak zrobili: biomasa to dobra rzecz, ale uprawiana na nieużytkach, terenach upadłych PGRów (praca dla pozbawionych perspektyw ludzi) a nie spalanie lasów. Już teraz są takie absurdy, że w celu sprostania wymogowi iluś tam procentowemu udziałowi biomasy w wytwarzaniu energii spala się drewno jakości budulcowej. A powinno być tak: biomasa odpadowa (jak w zakładach w Częstochowie - własne odpady drewna zasilają generator energii), słoma (a ile jej gnije na polach- wydzielając metan- gaz cieplarniany), ścieki komunalne i z ferm (biogaz).Biomasa hodowana - wbrew pozorom nie tylko wierzba energetyczna, ale też bardzo wydajna trzcina chińska. Niestety tu ustawa dobija rozwój hodowli energetycznych (za uprawy energetyczne uznano tylko wierzbę i różę bezkolcową).
I przede wszystkim: poszanowanie energii, racjonalizacja jej zużycia jak również materiałów. Odejście od fałszywego dogmatu o nieskończonym wzroście konsumpcji i produkcji, bo to napędzają producenci energii i wszelkich innych towarów.

Dodam jeszcze, że dostępne są w Polsce kotły do centralnego ogrzewania właśnie na biomasę odpadową (zrębki drewniane, słoma), których moc wynosi tyle co moc reaktora atomowego (mówię tu o energii cieplnej) lepiej ogrzewać dom czy wodę kotłem na odpady niż prądem z atomówki, który trzeba przesłać (straty na przestarzałych sieciach).

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.