Uczniowie nie chcą łaski Giertycha

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Ośmiu maturzystów zgłosiło do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, że nie chcą otrzymać "amnestyjnych" świadectw maturalnych. W tym roku nie zdali matur, ale po "amnestii" Giertycha jednak by im się to udało. Zdając sobie sprawę, że takie świadectwa będą niewiele warte w przypadku większości uczelni, wolą zdawać egzamin poprawkowy i w zwykłym trybie poprawić oceny nie korzystając z wątpliwej "łaski" Giertycha.

Jak wiadomo, minister Giertych niedawno zadecydował, że każdy maturzysta, który zda minimum cztery z pięciu egzaminów maturalnych, z łącznym wynikiem egzaminu co najmniej 30 proc. punktów, otrzyma świadectwo dojrzałości.

Czy jesteś na tym zdjęciu?

Kraj | Represje

Już pisaliśmy wcześniej o sprawie Rene, który został zatrzymany na Paradzie Równości. Siedzi on już ponad miesiąc w warszawskim areszcie, a podstawą do jego osadzenia stały się wyłącznie falszywe oskarżenia policjantów. Wbrew temu co powiedzieli, nie był on zamaskowany, nie miał przy sobie ani pałki, ani gazu łzawiącego. Po prostu padł ofiarą policji. Teraz szukamy ludzi, którzy są na tym zdjęciu i apelujemy o pomoc.

Urzędnicza pomoc dla bezrobotnych

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Jak podaje Rzeczpospolita miliony euro mających wspierać walkę z bezrobociem są przeznaczane na wycieczki urzędników – tak zwane ‘wyjazdy studyjne’. Zwiedzają Hiszpanię, Włochy, a wszystko to za publiczne pieniądze. Wyjazdy są ponoć bardzo pouczające.

Jak piszą: Przykładem jest śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości z Gliwic, która ma pomagać bezrobotnym w zdobyciu nowej pracy i kwalifikacji. Na program "Praca dla dwojga" fundacja dostała dziewięć milionów złotych. Prowadzi go wspólnie ze śląską "Solidarnością", OPZZ i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach. I z myślą o szefach właśnie tych instytucji fundacja organizuje zagraniczne wyjazdy.

Pasożyty samorządzące

Kraj | Tacy są politycy

Samorządowcy ustalają sobie sami wynagrodzenie. Większość radnych w Zachodniopomorskim postanowiła wypłacać sobie diety co miesiąc niezależnie od liczby posiedzeń. I tak, samorządowcy w Reczu będą mieli dwa miesiące płatnych wakacji. Ich wypoczynek sfinansuje społeczeństwo.

Rolnik podpalił się na placu Tienanmen

Świat | Protesty

20 lipca 53 letni pracownik rolny Wang Cong'an oblał się benzyną i podpalił się na placu Tienanmen w Pekinie w proteście przeciwko niezapłaconej pensji.

News ACK z Hiszpanii

Świat | Represje

Przełom w sprawie anarchistów z Barcelony aresztowanych we wrześniu 2003 roku. Po 3 latach aresztu, tortur i izolacji oraz niezłomnej postawy samych aresztowanych, prokuratura zrezygnowała z oskarżenia o "grupę terrorystyczną", planowanie morderstw i innego typu fantazje hiszpańskiego aparatu represji. Oskarżeni przyznali się jednak do części zarzutów tj. sabotażu oraz posiadania broni.

Zapadły następujące wyroki:
Rafa: 7 lat plus 1100 euro grzywny
Carol: 7 lat plus 110 euro grzywny
Joaquin: 7 lat plus 1100 euro
Igor: 7 lat plus 1100 euro
Roger: 3 lata plus 1100 euro
Teo: 2 lata plus 1100 euro

Rydzykowi dziękujemy

Kraj

Jarosław Kaczyński podziękował ojcu Rydzykowi za dotychczasowe wsparcie przez Radio Maryja. W TV Trwam i Radiu Maryja Kaczyński prezentował założenia programu swego rządu.

"Nie byłoby tego, co teraz jest w Polsce, nie byłoby tej próby naprawy Rzeczypospolitej, gdyby nie ojciec dyrektor, ojcowie, siostry Nazaretanki i wszyscy którzy prowadzą tę niezwykłą instytucję. Tak atakowaną, a tak bardzo zasłużoną dla Kościoła, ale także dla Rzeczypospolitej" - powiedział premier ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, który podczas programu połączył się telefonicznie ze studiem.

Wszystko jasne.

Powrót szkolnych mundurków ?

Kraj

Ministerstwo edukacji chce, by każda szkoła mogła wprowadzić obowiązek noszenia mundurków szkolnych. Decyzję podejmowałby dyrektor szkoły lub rada rodziców. Zapis o możliwości wprowadzania mundurków ma się znaleźć w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Minister Roman Giertych przekonuje, że takie rozwiązanie ma wiele korzyści (m.in. brak sytuacji, kiedy dzieci przechwalają się strojami).

USA pragnie dalszej wojny w ktorej nadal będą ginąć cywile

Izrael otrzymał od Stanów Zjednoczonych zgodę na prowadzenie operacji militarnej w Libanie jeszcze przez co najmniej tydzień. Oznacza to, że Ameryka daje Izraelowi jeszcze tydzień na dokończenie "rozprawy" z Hezbollahem. Biorąc pod uwagę, że konflikt zdążył pochłonąć kilkaset ofiar, stanowisko takie równa się wydaniu wyroku śmierci na kolejne setki ofiar cywilnych.

Sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice, sprzeciwiła się natychmiastowemu zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem, do którego wzywają kraje europejskie, arabskie i ONZ.

Kontrola represyjnego państwa na imprezie techno

Kraj | Represje

Około 50 osób zatrzymała zachodniopomorska policja w Kołobrzegu podczas trwającego tam od piątku festiwalu muzyki techno "Sunrise Festival 2006". Zatrzymanym postawiono zarzuty posiadania narkotyków lub handlu nimi. W akcji wzięło udział łącznie 54 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu, służby celnej, tamtejszej straży granicznej oraz Służby Ochrony Kolei. Wykorzystano 16 pojazdów oraz 6 specjalistycznie przeszkolonych do wyszukiwania narkotyków psów. Obstawione zostały drogi wjazdowe do miasta oraz Dworzec PKP.

Rasistowski atak koło Olsztyna

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Do brutalnego ataku na Marokańczyka, uczestnika festiwalu Wioska Teatralna, doszło w nocy z soboty na niedzielę w Węgajtach (Warmińsko-Mazurskie). Ofiara z licznymi ranami trafiła do szpitala w Olsztynie. Według świadków atak miał tło rasistowskie. Ofiarą napaści został uczestniczący w imprezie Marokańczyk o imieniu Abdel, członek grupy Migrator. Napastnicy w kapturach zaatakowali Abdela wykrzykując "za to, że jesteś ciemny". Poszkodowany odniósł liczne rany cięte i stracił przytomność, którą odzyskał dopiero w szpitalu.

Policyjna statystyka

Kraj

Codziennie w Polsce zatrzymywany jest jeden nieuczciwy funkcjonariusz policji, wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. W pierwszym półroczu Biuro Spraw Wewnętrznych zatrzymało ponad 204 funkcjonariuszy podejrzanych o złamanie prawa. Prawie tyle samo co w całym ubiegłym roku. Do aresztu trafiło 93 policjantów.

Szwecja: Policja brutalnie rozbija blokadę związkowców

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W piątek policja brutalnie rozbiła legalną i pokojową blokadę syndykalistycznego związku zawodowego SAC Malmo LS. 80 związkowców domagało się przywrócenia zwolnionych pracowników: Freddiego Svenssona i Nancy Ertl, blokując wejście do Ośrodka Zdrowia, gdzie wcześniej byli zatrudnieni zwolnieni. Administracja nie chciała rozmawiać ze związkowcami na temat warunków zatrudnienia i ogólnej sytuacji pracowników.

- Byliśmy w pełni zaskoczeni policyjną akcją - mówią protestujący. - Policja nie ostrzegła przed atakiem, a jej brutalność można porównać jedynie z akcjami w 1930 roku.

Kto ustawia przetargi w Lublinie?

Kraj

Od ponad pół roku większość przetargów na lubelskie budowy wygrywa warszawski BUDIMEX-DROMEX. To znaczy - PRZEGRYWA - lecz odwołuje się od rozstrzygnięcia przetargu i w sadzie, mimo gorszych warunków umowy - ZAWSZE wygrywa.

Budimex-Dromex zasłynął wiosną aferą (niezakończoną) wokół złej papy, używanej do budowy autostrad.

Działalność firmy polega na daniu swego szyldu - po sądownym wygraniu przetargu wynajmuje podwykonawcę i tyle ją obchodzi. Nas obchodzi liczba zatrudnianych tam na czarno - przy budowie nowej GALI codziennie pracuje ok. 200 osób bez umów o pracę.

Okupacja stacji benzynowej w Kansas

Świat

W 21 lipca aktywiści z Kansas City (USA) okupowali trzy stacje benzynowe w czasie szczytu, aby oprotestować związek między ropą a wojną. Na pompach nalepiono ogłoszenia "awaria", rozdawano ulotki i przemawiano przez megafon. Dwie osoby zostały zatrzymane.