Francja: W piątek kolejna próba uwolnienia Juliena Coupat

Świat | Represje

W piątek 6 marca, sąd apelacyjny w Paryżu ma ponownie rozpatrzyć prośbę o uwolnienie Juliena Coupat, oskarżonego o działalność terrorystyczną w związku ze sprawą sabotażu pociągów TGV. O sprawie pisaliśmy już wcześniej.

To już trzecia prośba Juliena, który przebywa w areszcie od 15 listopada ubiegłego roku. Adwokat Juliena odwołała się od decyzji odmownej z dnia 23 lutego. Pod koniec lutego, sędzia zgodził się na zwolnienie Juliena, jednak prokuratura odwołała się od tej decyzji i nowo wyznaczony sędzia odmówił wypuszczenia go na wolność. Julien przebywa w więzieniu La Sante w Paryżu. Jeśli zostanie skazany, grozi mu nawet 20 lat więzienia.

Pozostali członkowie tzw. "grupy Tarnac 9", na której skupiły się represje państwa, zostali już uwolnieni. Materiał dowodowy zgromadzony jak dotąd przez policję w wyniku długotrwałej inwigilacji aktywistów jest bardzo słaby.

W piątek o godz. 14:00 grupy wspierające Juliena zaplanowały pikietę o jego uwolnienie przed sądem w Paryżu przy stacji metra Cite.

Zobacz komentarz Giorgio Agambena w tej sprawie.

Madagaskar: Prezydent wysyła wojsko przeciwko demonstrantom

Świat

Prezydent Madagaskaru Marc Ravalomanana zdecydował się wysłać wojsko przeciwko demonstrantom. Żołnierze zablokowali centrum Antananarywy, demonstranci blokowali ulice, podpalając sterty opon, i obrzucali żołnierzy kamieniami. Wojsko odpowiedziało gazem łzawiącym. Doszło do plądrowania sklepów i stacji benzynowych.

Manchester: Akcja aktywistów No Borders

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

3 marca podczas spotkania z przewodniczącym rady miejskiej aktywiści No Borders protestowali przeciw internowaniu imigrantów. Spotkanie dotyczyło tematu imigracji, a wśród panelistów był przewodniczący rady miejskiej i aktywiści z Amnesty International oraz Sieć ws. Praw Migrantów.

Przed wystąpieniem przewodniczącego Leese'a, aktywiści No Borders wtargnęli na scenę i odczytali oświadczenie. Domagali się zamknięcia centrum internowania imigrantów na lotnisku w Manchesterze.

Dzisiaj aktywiści No Borders będą protestować przed centrum internowania. Wielka demonstracja jest zaplanowana na 20 marca.

www.nobordersmanchester.blogspot.com

Wikileaks: Raport FBI o taktyce "ekoterrorystów"

Świat

Na stronie Wikileaks pojawił się raport amerykańskiego FBi o taktyce tzw. "ekoterrorystów" przeciw tajnym operacjom policyjnym. Raport został sporządzony w 2004 r. i jest dostępny w jęz. angielskim.

Raport

Luty w „ulicznym” stylu

Kraj | Ruch anarchistyczny

W Elblągu ukazała się wreszcie książka, podsumowująca teoretyczny dorobek Gerarda Kwiatkowskiego i kręgu jego druhów z Galerii EL z czasów edycji „Notatnika Robotnika Sztuki”. Przygotował edycję i pisze o niej w „Ulicy Wszystkich Świętych” Jarosław Denisiuk. Obraz wydarzeń na Wybrzeżu w roku 1970, właśnie poprzez pryzmat Elbląga i Galerii EL, przywołuje jej późniejszy szef – Ryszard Tomczyk. O ostatnich polskich filmach Themersonów pisze Agnieszka M. Wasieczko, a świetną książkę Tino Hemmanna „Niegodny skarb” poleca Agnieszka Brytan. Lech L. Przychodzki tym razem pisze o wznowieniu „Legend, manipulacji, kłamstw…” Ewalda S. Polloka – książki, która budzi wciąż zgrozę wśród postkomunistycznych polskich historyków a Remigiusz Kasprzycki opowiada o gen. Zagórskim i snuje wizje alternatywnej rzeczywistości, gdzie Franz Beckenbauer miast Grzegorza Lato rządzi w PZPN. Seksa dorzuca trochę dokumentacji do tekstu nt. łódzkich anarchistów z lat 1900-1939, Stanisław Tarasiewicz i jego ekipa z Wilna obserwują z niepokojem poczynania lubelskiego arcybiskupa zaś Patrick Muller kreśli historię filmu dokumentalnego „Voyage en Silesie”, zdjęcia do którego zakończył w styczniu br. Bez Michała Graczyka i Mariana Karasia się nie obywa. W sen zimowy obaj satyrycy wciąż nie zapadli a rząd PO dostarcza im co dni kilka nowych tematów.

ulica w pdf

Ekolodzy sparaliżowali lotnisko w Aberdeen

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Jak informują brytyjskie Indymedia, wczoraj w nocy około godziny 2:15 grupa dziewięciu aktywistów z organizacji Plane Stupid, sprzeciwiającej się rozbudowie lotnisk na Wyspach Brytyjskich, wdarło się na pas startowy lotniska w Aberdeen, gdzie rozegrali partię golfa pod osłoną wzniesionych uprzednio stalowych ogrodzeń. Druga grupa protestujących weszła na dach terminalu lotniska, skąd rozwiesiła banner: “Nie dla rozgrywek Trumpa ze zmanami klimatu”.

Pokojowy protest rozpoczął się, gdy lotnisko było zamknięte. Obecność ekologów na pasie startowym uniemożliwiła planowe otwarcie lotniska o godzinie 5 rano, protestujący zamierzają kontynuować blokadę lotniska tak długo, jak to możliwe, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez startujące samoloty.

W biedne kraje uderzy trzecia fala kryzysu

Świat | Gospodarka

Ekonomiści uważają, że kryzys ekonomiczny dosięgnie także tych, którzy z nowoczesnymi systemami finansowymi mają niewiele wspólnego. Na kondycję biednych krajów wpłyną trzy czynniki: spadek w handlu, zmniejszenie zagranicznych inwestycji i mniejsze pieniądze przesyłane do rodzin przez ich członków pracujących za granicą. Wśród państw, które dotknie kryzys są m.in.: Angola, Ghana, Honduras, Mołdawia, Mongolia, Nigeria, Papua i Nowa Gwinea, Sudan czy Wietnam.

Dochód rozporządzalny Polaków nie przekracza tysiąca złotych miesięcznie.

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Według portalu Money.pl Polacy wydają ponad 95 procent swoich dochodów na konsumpcję. Prawie wcale nie inwestują w przyszłość swoją i swoich dzieci. Na inwestycje nie wystarcza, gdyż dochód rozporządzalny Polaków nie przekracza tysiąca złotych miesięcznie.

Blisko 96 proc. dochodów Polaków obejmuje szeroko rozumiana konsumpcja. Największe wydatki są związane z kosztami mieszkania i energii oraz żywnością. Według danych SGH, z kolei ochrona zdrowia (m.in. leki, prywatna opieka medyczna) stanowi jedynie średnio 5 proc. wydatków. Tyle samo pochłania komunikacja. Na używki wydajemy średnio 2 proc. dochodu.

Powstało forum szczecińskiego Food not Bombs

Kraj | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo

Powstało forum szczecińskiego kolektywu Food not Bombs. Adres forum: http://fnbszczecin.frix.pl

Akcja ma miejsce w każdy piątek w przejściu podziemnym przy C.H. Galaxy o 17.00. Rozdawane są ciepłe, wegańskie posiłki w formie protestu przeciwko niesprawiedliwej polityce państw, w których budowanie aparatów represji - wojska, policji, pochłania ogromne koszty, w obliczu znikomych środków, które przeznaczane są na pomoc ludziom umierającym z głodu, pozbawionym środków do życia i dachu nad głową. Chętnych do wzięcia udziału w akcji zapraszają organizatorzy.

Altergodzina - Audycja Społecznie Zaangażowana (04.03.09)

W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6 FM.

04.03.09 o 22:00 transmitowana będzie audycja poświęcona Feminotece – fundacji działającej na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć w literaturze, kulturze, sztuce oraz życiu publicznym. Naszym gościem będzie Marta Nurkiewicz, rzecznik prasowy fundacji.

Energetyka wiatrowa w Unii

Ekologia/Prawa zwierząt

Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w roku 2008 energia wiatrowa doświadczyła największego wzrostu zainstalowanej mocy w stosunku do wszystkich innych technologii wytwarzania energii w Unii. W 2008 roku aż 43 proc. nowo zainstalowanych mocy wytwórczych pochodziło z energetyki wiatrowej.

Bułgaria: Protest skrajnej prawicy przeciw Turkom

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Jak podaje gazeta "Hurriyet", kilka tysięcy osób protestowało wczoraj przeciw wstąpieniu partii mniejszości tureckiej do koalicji rządzącej. Demonstranci ze skrajnie prawicowej partii Atak domagali się rezygnacji Premiera Staniszewa i dymisji rządu. Rząd chciał przyjąć do koalicji Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS). Partia mniejszości tureckiej Ruch na Rzecz Praw i Swobód stała się trzecią siłą polityczną w Bułgarii.

Data protestu nie była przypadkowa. 3 marca to święto narodowe w Bułgarii, dzień zakończenia tureckiej okupacji.

Łomza: strajk głodowy pracowników RUCHu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Czterech pracowników RUCHu w Łomży prowadzi strajk głodowy. Głodujący Protestują przeciwko połączeniu oddziału łomżyńskiego z ostrołęckim ponieważ obawiają się, że połączenie oddziałów to pierwszy krok do redukcji etatów.

Przed kilkoma tygodniami części pracowników łomżyńskiego Ruchu zaproponowano "dobrowolne” porozumienia o zmianie miejsca pracy, ale je odrzucili. Pracownicy negocjacjowali z kierownictwem ale negocjacje nie przyniosły efektu. W ubiegłym tygodniu przyszły formalne wypowiedzenia miejsca świadczenia pracy. Od czerwca pracownicy „Ruchu” w Łomży mieliby dojeżdżać do pracy do Ostrołęki.

Zdecydowana większość z pracowników złożyła odwołania do Sądu Pracy. W łomżyńskim RUCH zatrudnione są 22 osoby, ale stale współpracuje z nim niemal drugie tyle.

W 2008 roku zarząd spółki RUCH ogłosił, że chciał zredukować zatrudnienie o 15 proc. czyli o ok. 800 osób. W końcu spółka zmniejszyła zatrudnienie o niespełna 480 osób. W końcu lutego RUCH zapowiadał zwolnienia grupowe.

25 lutego spółka ogłosiła strategię na lata 2009-2011. - Chcemy być liderem kosztowym, a to będzie związane z optymalizacją zatrudnienia i dalszymi zwolnieniami - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Biały, prezes zarządu Ruch SA.

Moskwa: Protest przeciw Huntingdon Life Sciences

Ekologia/Prawa zwierząt

26 lutego w Moskwie w ramach międzynarodowych dni akcji przeciw Huntingdon Life Sciences (HLS), odbyła się pod bankiem "The Bank of New York Mellon" pikieta. HLS to największe wiwsekcyjne laboratorium testujące na zwierzętach. Aktywiści często organizują kampanie przeciw inwestycjom w HLS i akcje protestu pod biurami instytucji, które inwestują swoje pieniądze w HLS.

Ok. 60 osób zablokowało wejście do budynku banku. Trzymali transparenty ze zdjęciami pracy HLS i hasła takie jak "Przestańcie zabijać zwierzęta!". Policja interweniowała. Większość pikietujących musiało przejść na drugą stronę ulicy, ale 10 osób zostało pod bankiem.

Tutaj znajduje się więcej informacji o akcji (w jęz. rosyjskim) oraz fotki i wideo.

Tylko cyrografy utrzymują pilotów w siłach powietrznych

Kraj | Militaryzm

Ministerstwo obrony narodowej ma problem ze specjalistami Sił Powietrznych, których liczba wciąż spada. 3 marca ukazał się w Rzeczpospolitej artykuł „Specjaliści uciekają z Sił Powietrznych”, w którym autor wylicza aktualne straty personalne tego oddziału MON-u. W 2007 roku do rezerwy miało odejść 132 specjalistów tzw. grupy inżyniersko-lotniczej, a w trakcie wypowiedzenia jest kolejnych 24. W grupie tej znajduje się również obsługa F16. Ich szkolenie kosztowało państwo od pół do miliona złotych za osobę.

Rzecznik prasowy Sił Powietrznych, Marcin Rogus dementuje te informacje: „Przytoczone przez „Rzeczpospolitą” dane na temat ubywania specjalistów służby inżynieryjno – lotniczej, dotyczą całych Sił Powietrznych, a nie jak wskazują inne media, wyłącznie personelu F-16. W przypadku specjalistów obsługujących „Jastrzębie” problem odchodzenia ze służby – wprost przeciwnie do sugestii medialnych – praktycznie nie istnieje”. Marcin Rogus zapewnił również, że ich motywacja do służby jest wysoka, a w ostatnich latach odeszło zaledwie sześć osób.

Skąd bierze się "wysoka motywacja"? Otóż, piloci F16 nie odchodzą tak często jak obsługa, ponieważ musieliby zwrócić 2 lub nawet 3 miliony dolarów, czyli równowartość kosztów szkolenia, które przeszli w USA. Ponieważ do pełnego stanu brakuje 23 proc. personelu lotniczego, ci, co są, latają dwa razy w ciągu doby, choć według norm bezpieczeństwa, powinni latać tylko raz.