Polska: 65% pracodawców inwigiluje swoich pracowników
Technologia rozwija się coraz szybciej, więc na inwigilację decyduje się więc coraz więcej pracodawców. Z danych firmy HDS wynika, że 65 proc. pracodawców przegląda e-maile pracowników lub pracę na służbowym komputerze. Najczęściej kontrolowani są bankowcy, informatycy, handlowcy oraz dilerzy samochodów.
Ponad tydzień temu pracownicy TVP poskarżyli się, że podczas prowadzonej w windzie rozmowy, przyłączył się do niej "głos z głośnika". Po słowach jednej z dziennikarek, że "było rzucanie mięsem", w windzie rozległo się pytanie: "Jakim mięsem?". Natomiast jedna z holenderskich film zainstalowała czujniki w krzesłach swoich pracowników. Dzięki temu miała możliwość sprawdzania, ile czasu spędzają poza stanowiskiem pracy.
Obecnie żadne przepisy nie regulują dokładnie, jakie metody kontroli pracowników są dopuszczalne. Każdy, kto uważa, że jest bezprawnie kontrolowany, może pozwać pracodawcę o zadośćuczynienie. Firmy, które nielegalnie inwigilują pracowników, powinny spodziewać się kontroli m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy.