Polska na czwartym miejscu skali nierówności dochodowych OECD
We wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport dotyczący dynamiki nierówności dochodowej. Raport obejmuje 30 państw OECD w okresie od lat 80. do 2005 roku.
Zdaniem autorów w badanych krajach nierówności przeciętnie wzrosły, najbardziej dynamicznie w Niemczech i w Kanadzie. Zarazem spadły w Meksyku, w Grecji oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie mimo to wciąż są wyższe niż w 75% badanych państw.
W pierwszej czwórce znalazł się Meksyk, gdzie różnica dochodów wynosi dziś 25:1, potem USA, Turcja (17:1), a następnie Polska. Onet nie podał danych dotyczących USA i Polski. Na drugim końcu sytuuje się Dania i Szwecja (5:1). Średnia dla krajów OECD wynosi 9:1.
Autorzy raportu "uspokajają", że "dane nie uzasadniają twierdzeń o rozłamie społecznym" i "sytuacja nie stwarza obaw co do wielkiej fali społecznych protestów". Uzasadniają to rosnącymi wydatkami państw na świadczenia emerytalne i przedemerytalne.
Jednocześnie zwracają uwagę na "zasadnicze pogorszenie sytuacji dzieci w 30 badanych krajach w minionych 20 latach. W tym przypadku największy wzrost ubóstwa dzieci nastąpił w Niemczech, Czechach, Kanadzie i Nowej Zelandii".
Źródło: onet.pl