Portal anarchistyczny na polskiej Wikipedii

Kraj | Blog | Ruch anarchistyczny

Wzorem kilku innych wersji językowych Wikipedii także na polskiej założony został portal poświęcony anarchizmowi.

Zachęcam do odwiedzania, a także do uczestnictwa w redagowaniu portalu i pracy w projekcie anarchizm!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Anarchizm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Anarchizm

przecie była już

przecie była już anarchopedia

I jest

Powstała, bo wikipedia była "be", bo miała obiektywny, a nie anarchistyczny punkt widzenia (przytaczam jeden z argumentów). Teraz widzę został zawarty pakt z diabłem :P

Hmm

Po prostu Wikipedia ma spory potencjał jeśli chodzi o wolontariuszy. Poza tym Anarchopedię odwiedza mniej osób niż Wikipedię - można w ten sposób trafić z anarchistycznym przekazem do większego grona czytelników.

Nie szkoda tamtej pracy?

Nie szkoda tamtej pracy?

Nie szkoda

Nie szkoda, bo zawartość Anarchopedii może być wykorzystywana na Wikipedii. Poza tym, Anarchopedia może przecież rozwijać się niezależnie. Tam jest APOV (anarchistyczny punkt widzenia), na Wikipedii - NPOV (neutralny).

Anarchopedię i Wikipedię

Anarchopedię i Wikipedię poza technologią wiki, z której korzystają nic nie łączy. Założenia Wikipedii są takie, że ma prezentować naukowy punkt widzenia, Anarchopedia, jak i inne tego typu -pedie są z założenia stronnicze. Problemem wikipedii nie jest jej "obiektywność", tylko własnie jej brak. Wynika to z tego, że wiekszość ludzi zaangazowanych w jej tworzenie posiada poglądy prawicowe lub tzw. "zdrowo-rozsądkowe" co w polskim wydaniu oznacza liberalno-prawicowe. Brak jest natomiast równowagi z drugiej strony, która potrafiłaby w sposób zorganizowany wyłapywać i poprawiać wpisy, które prezentują jako obiektywną prawdę prawicowe mity. Prawdę mówiąc większe znaczenie pracy na wikipedii miałoby takie coś, niż tworzenie wpisów dot. anarchizmu. Wikipedia nigdy raczej nie będzie miejscem propagowania jakiegoś "anarchistycznego przekazu", a na pewno jest miejscem propagowania idei prawicowych.

Kilka słów wyjaśnienia

Wikipedia ma prezentować neutralny punkt widzenia, czyli prezentować różne stanowiska bez ich oceniania. Oczywiście można się sprzeczać na ile jest to przestrzegane, a nawet - na ile jest to możliwe. Niemniej jednak takie założenia to dobra podstawa i jeśli przestrzega się zasad można stworzyć naprawdę wartościowe hasła, nawet na tematy kontrowersyjne.

Oczywiście nie przeliczyłeś ile jest osób o danych poglądach, bo tego nie da się zrobić. Znacznie łatwiej wystawiać etykietki. I tak dla jednych Wikipedia to dzieło szatana i lewactwa, wg innych jest zdominowana przez UPR. Problem w tym, że obie strony mogą mieć rację, w odniesieniu do konkretnych haseł. Tylko że nikt nikomu nie broni poprawić jakiegoś hasła. Oczywiście początki na Wikipedii są trudne, bo projekt trochę się rozrósł, pojawiły się różne zalecenia, zasady, ale przy odrobinie cierpliwości, można doprowadzić hasła do neutralności, czyli stanu, w którym czytelnik sam ocenia, czy coś jest fajne czy też nie.

W miarę wolnego czasu uzupełniam hasła dot. korporacji sekcjami zawierającymi ich krytykę (łamanie praw pracowniczych, praca dzieci, dewastacja środowiska, itd.). Oczywiście jeśli napisałbym, że "Nike to banda wyzyskiwaczy", taki wpis długo by się nie ostał. Jednak wystarczy suchym językiem napisać o przypadkach wyzysku pracowników, podać źródła tych informacji, których przecież nie brakuje (w Internecie, ale też w publikacjach książkowych) i wtedy wszystko jest ok. Moim zdaniem warto, gdyż codziennie nawet kilkaset osób wchodzi na stronę z artykułem o tej firmie i może zrozumie, że społeczna odpowiedzialność biznesu to bzdura.

Część osób, nawet tych z wieloma edycjami, zraża się niekiedy do Wikipedii i odchodzi z projektu. Właśnie wtedy zaciera ręce przeciwnik - osoby, które uprzykrzały życie danej osobie. Jeśli zatem się chce, żeby Wikipedia nie była zdominowana przez prawicę, trzeba po prostu się włączyć. Oczywiście można sprawę zignorować, ale jednak sporo ludzi czyta Wikipedię...

Wikipedia nie powinna niczego propagować. Za to informować o czymś jak najbardziej powinien. Portal odwiedziło w cztery dni prawie 500 osób. Ktoś wejdzie z ciekawości, zobaczy, że anarchizm nie ma wiele wspólnego z rozpowszechnionym na jego temat stereotypem; zobaczy Tołstoja, Abramowskiego, itd. Portal powstał, żeby w atrakcyjny sposób przedstawić tematykę anarchistyczną, ale też by zmobilizować większą grupę do pisania na ten temat.

Jeśli ktoś będzie mimo wszystko zainteresowany współpracą, chętnię pomogę stawiać pierwsze kroki.

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak "obiektywizm" czy "neutralny punkt widzenia", w naukach humanistycznych szczególnie (choć i w tzw. "ścisłych" jest to problematyczne niejednokrotnie). a zwłaszcza w czymś tak pobieżnym jak encyklopedia. Kto twierdzi że można napisać obiektywny artykuł w encyklopedii chyba powinien jeszcze to i owo doczytać.

Anarchopedia w tym jest lepsza od wikipedii, że nie kłamie i mówi wprost, że nie istnieje coś takiego jak NPOV, bo to jest zwykły marketing. Dzięki temu czytelnik ma świadomośc co czyta.

Anarchopedia ma dokładnie

Anarchopedia ma dokładnie ten sam problem, bo co to znaczy "anarchistyczny punkt widzenia", wszyscy anarchiści mają ten sam pogląd na dany temat? No nie. Można podobnie jak w wikipedii, starać się w miarę obiektywnie opisać te poglądy korzystając z dostępnych źródeł. Teoretycznie encyklopedia ma prezentować w miarę obiektywnie (dążyć do obiektywizmu), obecny stan wiedzy na dany temat. W wikipedii można starać się osiągnąć ten stan, ale jeszcze długo będzie ona miała przechył liberalno-prawicowy (co nie znaczy że liberałowie czy prawica będą z niej zadowoleni), choćby z tego względu że dostępność źródeł z których można korzystać, w hasłach ogólnospołecznych typu gospodarka, polityka itp. jest dosyć znacznie przechylona na prawo. W angielskiej wikipedii stan wiekszej równowagi w opisach wynika właśnie z tego, że tam dostępne są źródła o wiele szerzej traktujące różną tematykę. W Polsce natomiast wiele kwestii nie podlega żadnej dyskusji w sferze publicznej co ma odbicie na wikiepdii.

W wikipedii panuje rosnąca

W wikipedii panuje rosnąca hierarchia. Np. próbuję usunąć obecnie bzdury wklejone do artykułu o Imieniu Róży Umberto Eco przez jakiegoś katolickiego fanatyka, który napisał tam że Eco źle opisał jednego z inkwizytorów, bo palenie ludzi na stosie nie jest przejawem okrucieństwa i fanatyzmu: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Imi%C4%99_r%C3%B3%C5%BCy&oldid...

I co się okazuje? Artykuł został "przejrzany" i to on a nie ja ma prawo decydować czy ta zmiana będzie uznana.

XaViER, to fakt, że wersje

XaViER, to fakt, że wersje przejrzane są utrudnieniem dla edytorów bez uprawnień (mogą też zniechęcać). Tylko zwróć uwagę, że ich celem jest tylko walka z oczywistymi wandalizmami - by zwykły czytelnik wchodząc np. na stronę z biogramem jakiejś osoby nie zobaczył od razu, że ktoś jest "tępym ch****". Jeśli tenże użytkownik kliknie na górze okna w "zobacz wersję roboczą", to zobaczy wersję nieoznaczoną. Twoja edycja już jest widoczna domyślnie, bo została oznaczona, ale nawet bez oznaczenia, ona tam jest - schowana, ale przecież co najwyżej na kilka dni (zazwyczaj dłużej to nie trwa, a trwa aż tak długo, bo moce przerobowe są ograniczone); zresztą zawsze widnieje w historii strony.

No ale jednak hierachizacja

No ale jednak hierachizacja postępuję. Rozumiem ochronę przed wandalizmem, ale niektóre zasady są za bardzo uzależnione od przypadkowego widzimisię. Np. jakiś czas temu skasowano hasło lewica.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:SDU/Lewica.pl

Cokolwiek myśleć o tym portalu, jednak stanowi istotną część sieci i nie widzę powodu, aby nie było na jego temat wpisu.

No i znowu ktoś to dodał

No i znowu ktoś to dodał do "przejrzenia" http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Imi%C4%99_r%C3%B3%C5%BCy&stabl...

Widać niektórzy nie rozumieją, że wypisywanie prywatnych opinii nie jest miejscem dla encyklopedii.

To nieuniknione

W wikipedii takie "wojny edytorskie" są codziennością, są wpisane w "wiki". Starcie z rzeczywistością różnych idei jest nieuniknione. Jak sie mówiło w Związku Radzieckim (i mówi po dzień dzisiejszy w Rosji) "Zwycięscy pisza historię." - w tym wypadku wikipedię. Czy należy się uznać na pokonanych ?

Toplista

Czesc!
Powstaje nowa toplista niezaleznych portali. Jesli jestescie zainteresowani - prosze. Poniewaz startuje od zera, proponuje Wam tylko sie zarejestrowac, na button na razie szkoda miejsca :)

http://wolnosc.najlepsze.net/
Pozdrawiam,
Baska

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.