Portugalia: Blokada torów w proteście przeciw podwyżkom

Świat | Protesty

Komitet Strajkowy Pasażerów Komunikacji Publicznej i związki zawodowe zapowiedziały kontynuację protestów przeciwko podwyżkom cen biletów transportu obowiązujących od poniedziałku w Portugalii. Nad ranem grupa kilkudziesięciu osób wtargnęła na tory kolejowe w Povoa de Santa Iria pod Lizboną w proteście przeciwko 22-procentowej podwyżce cen w transporcie podmiejskim.

Kilkugodzinna blokada linii kolejowej Lizbona-Azambuja, która zakończyła się przed południem, była pierwszym protestem przeciwko podwyżkom cen biletów w komunikacji miejskiej i transporcie podmiejskim. Przedstawiciele Komitetu Strajkowego Pasażerów Komunikacji Publicznej i związków zawodowych zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne w ciągu najbliższego tygodnia na terenie całego kraju. Blokady mają być organizowane w pobliżu dworców kolejowych i przystanków autobusowych.

"Ta drastyczna podwyżka jest niczym innym jak okradaniem pasażerów i budzi powszechne niezadowolenie osób korzystających z transportu publicznego. Coraz więcej osób chce się do nas przyłączyć i zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu klientów" - poinformował Carlos Braga z Komitetu Strajkowego.

W Lizbonie i Porto ceny biletów w autobusach, tramwajach i metrze wzrosły w poniedziałek o 15 proc., a na liniach kolei podmiejskich o 22 proc. Dodatkowo państwowa spółka kolejowych przewozów pasażerskich CP podwyższyła opłaty za przejazdy na liniach dalekobieżnych o 25 proc. Przedstawiciele rządu Pedro Passosa Coelho tłumaczą wprowadzone podwyżki koniecznością oddłużenia publicznych spółek transportowych, zgodnie z warunkami podpisanego przez Portugalię porozumienia o pomocy zewnętrznej zawartego w maju br. z UE i MFW.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/portugalczycy_protestuja_przeciwko_po...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.