Strajk na Górnym Śląsku i Zagłębiu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Rano zakończył się strajk w zakładach Górnego Śląska i Zagłębia. Wzięło w nim udział ok. 65 tysięcy pracowników, głównie sektora komunalnego i zakładów państwowych.

Komentarze: Jaki kraj taki strajk | Bardziej wystraszeni niż premier

Pierwsi rozpoczęli strajk pracownicy komunikacji miejskiej, którzy nad ranem pomiędzy godziną 3.15 a 4.15 zatrzymali 120 autobusów i 65 tramwajów. O 8.00 strajk rozpoczęli pracownicy kolei - stanęło 105 pociągów, a w niektórych miejscach regionu kolejarze wyszli na tory. Strajk na kolei zakończył się po dwóch godzinach. Do strajku przyłączyli się także górnicy w większości kopalni. Związkowcy zapewniali jednak, że strajk został tak przygotowany, że "nie spowoduje znaczących strat" dla spółek węglowych, jak podkreślał wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

Do strajku przyłączyło się również 160 placówek oświatowych (na 350 w których w referendach pracownicy opowiedzieli się za strajkiem). W niektórych szpitalach prowadzono strajk włoski. Wszystkie akcje strajkowe zakończyły się o 10 rano i trwały maksymalnie 2 godziny. W sumie strajk objął około 400 zakładów pracy. W części zakładów ograniczono się do wywieszenia flag.

Pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach dobyła się kilkusetosobowa manifestacja związkowców. Podobne pikiety solidarnościowe miały miejsce także w innych miastach w kraju pod urzędami wojewódzkimi.

Bezpośrednim powodem strajku solidarnościowego na terenie Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest fiasko negocjacji ze stroną rządową dotyczących realizacji postulatów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. 14 marca podczas rozmów ostatniej szansy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele MKPS zobowiązali się do zawieszenia decyzji o strajku, jeżeli rządzący wycofają się ze zmian w Kodeksie pracy. Zmiany te zakładają m.in. wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy oraz ograniczenie wysokości wynagrodzenia przysługującego za pracę w godzinach nadliczbowych

Antysystemowcy złamali

Antysystemowcy złamali systemowi kark. Ciekaw jestem co robili jak ktoś chciał wstrzymać ruch na dłużej niż do 4 rano albo co gorsza, spowodować straty kapitaliście.

i to był ten cały wielki

i to był ten cały wielki strajk, koniec ? : D

Godne pożałowania Barany

Czy ten naród nigdy się już nie nauczy .że beczeniem niczego nie zmieni,i jeżeli będzie tylko beczał i nie zacznie się bronić to w całości zostanie zaprowadzony do Rzeżni....

Naród to konstrukt. Zostaw

Naród to konstrukt. Zostaw szafowanie takimi terminami sztucznymi prawactwu i masom.

Motłoch nigdy się nie nauczy. Jak "powstanie", to i tak tylko po to aby kolejni władcy, wykorzystując jego szczytne idee, zgięli mu kark.

Troszcz się o siebie i podobnych sobie - owce pozostaw wilkom.

pod względem ekonomicznym

pod względem ekonomicznym jesteś częścią systemu, czy tego chcesz czy nie. twój postulat ma natomiast charakter filozoficzny - ontologiczny, czyli jest nie na temat.

owszem strajk

ponad 600 zakładów opowiedziało się za strajkiem, więc to nie było byle co, a z założenia: pokazać jedność - jak najmniejszym kosztem mieszkańców http://www.youtube.com/watch?v=Sq_RoXgBFqs&list=PLP7YOCFyDyzFbrIZPo5A0Ox...

LODZ

W LODZI pod UML protestowalo ok tysiaca zwiazkowcow z Lodzi i wojewodztwa.Umundurowani wyposarzeni w trabki i wuwuzele wyli niemilosiernie.Postulaty mile dla ludzi pracy/uzwiazkowionych/,ale pojawily sie tez uklony w strone bezrobotnych i pracujacych w zakladach bez zwiazkow zawodowych.Obecna Solidarnosc,OPZZ i mniejsze centrale zwiazkowe.
Na demie obecny lodzki ruch narodowy w sile transparentu,flag z przekreslonym sierpem i mlotem i mlodziencow stadionowych -srednia wieku 18 lat.Widac Ruch Narodowy na razie jest w fazie szkolno-studenckiej wiec do tematu pracy jeszcze mu daleko:0

Młodzi przyszłością !

Daleko, nie daleko, ale byli. To samo kiedyś w KRK podczas dema lokatorskiego i nie tylko. Średnia wieku pokazuje istotną rzecz, że wielu młodych lgnie w Ich szeregi, niestety. Tyle, że u Nich to chęć pokazania się, a nie faktycznej walki. Jak na razie...

Czy krytycy co tak tu się

Czy krytycy co tak tu się popisują w nagonce na protest byli na demonstracjach? Wsparli swoimi pikietami strajk? Pomogli jakoś? Bo jak nie to naprawdę nie wypada się napinać zza monitora, że strajk marny.

LODZ i inne miasta

Zastanawia mnie tylko fakt ze mimo ze kazdy z nas pracuja gdzies-umyslowo czy fizycznie czy na swoim to antysystemowcy,skrajna lewica jak to zwal tak zwal ruszyc dupska nie moze by po pierwsze pokazac sie z jakims transparentem /nawet bez flag czarno-czerwonych/grunt sama obecnosc...
A tu biadolenie ze to nasi ,nie nasi...?
Najgorsze ze kompletnie z czapy na demach zjawiaja sie dreso-narodowcy i jakos zaznaczaja swoja obecnosc choc w kilka osob a lewicowcy choc przeciez pracujacy w domach...

Bo - w przeciwieństwie do

Bo - w przeciwieństwie do lat dawniejszych, które tu co i rusz są krytykowane - dygają wora. I taka prawda, co tu więcej pisać.

Solidarność nie nadaje się do strajków

Solidarność to katolicki rak, a nie związek zawodowy. Jest sklerykalizowana, niedemokratyczna, przekupna, pisowska, zamknięta na młodych i w sumie antyrewolucyjna. To burdel, który tylko przypadkiem nazywają związkiem zawodowym.
Uważam, że najpierw trzeba ją naprawić. Właściwie zbudować od nowa, zanim się przystąpi do jakichkolwiek działań.

Tyle że inne związki nie

Tyle że inne związki nie są lepsze.

Prawda...

To prawda, ale solidaruchy szczególnie rzucają się w oczy. Najgorsze właśnie to poddaństwo wobec KRK i wodzostwo (zasrany kacyk Duda).

apropopo dawnych czasów

szukam takiego plakatu/wlepki, nie pamiętam czy to było na waszej stronie, tłum wali policje kijami i napis DIALOG Z RZĄDEM ROZPOCZĘTY

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.