Strajki i protesty pracownicze w całej Europie. Barykady w Hiszpanii

Świat | Prawa pracownika | Protesty

 Okupacja bankuW środę w całej Europie odbywały się protesty pracownicze przeciwko rządom i kapitalistom, którzy każą za swoje ekscesy płacić zwykłym ludziom. W Hiszpanii ogłoszono strajk generalny, w którym bierze udział obecnie ok. 10 mln pracowników i dochodzi do starć z siłami (nie)porządku. Duże demonstracje odbywają się także w innych krajach.

Będziemy starali się zbierać informacje na temat protestów i aktualizować poniżej.

1 października, 15.20 Więcej szczegółów na temat rozbicia bloku radykalnego w Brukseli tutaj

30 września, 14.20 Na podstawie informacji uzyskanych od osób zatrudnionych w belgijskich związkach zawodowych potwierdzono informacje, że taktyka biurokratycznych związków wobec czarnego bloku była z góry ustalona. Zachowanie związkowców ułatwiło policji bezpodstawny atak na czarny blok na samym początku demonstracji. Cały niemal blok został otoczony, co ignorowali związkowcy mijając resztę radykalnych aktywistów i aktywistek, którzy przy kordonie solidaryzowali się z okrążonymi. Wszyscy z kordonu zostali aresztowani. Służby celują ewidentnie w ruch radykalny w Brukseli. Masowo zatrzymywano ludzi idących do punktu zbiórki z obozu antygranicznego przed demonstracja. Aresztowano między innymi całą grupę zdążających tam klaunów. W sumie zatrzymano wczoraj około 300-400 osób z obozu antygranicznego (w tym na akcjach blokady konferencji Frontexu, w drodze na demonstrację związkową i na niej samej). Wszystkich oprócz trzech osób już zwolniono. Brukselskie indymedia przygotowują film pokazujący zachowanie żółtych związków i policji na manifestacji.

22:10 Barcelońskie CNT wydało oświadczenie, w którym potępiło dzisiejsze działania policji podczas demonstracji tego związku. Przypomnijmy, że policyjny wóz bez żadnego ostrzeżenia i bez świateł wjechał w tłum ludzi, co spowodowało rozbicie demonstracji.

22:00 Jak podają nasi korespondenci z Brukseli, około 300-400 osób z NoBorder zostało zatrzymanych i prawdopodobnie spędzi 12 godzin w areszcie.

21.40 W demonstracji zorganizowanej przez CNT w Madrycie wzięło udział 4000 osób. Podczas demonstracji próbowano zamknąć niektóre otwarte wciąż sklepy. Madrycka CNT brała udział w wielu akcjach tego dnia, począwszy od porannych pikiet i blokad przed zakładami w różnych punktach miasta. Podczas jednej z nich został zatrzymany jeden z aktywistów CNT i po kilku godzinach wypuszczony. Ciążą na nim zarzuty czynnej napaści na policjanta.

21.20 W Palma de Mallorca w demonstracji zorganizowanej przez CNT, CGT, CTA, niezależnych lewicowców i Assemblea de Moviments Socials wzięło udział 2500 osób.

21.00 Demonstracja central związkowych UGT i CC.OO w Madrycie zakończyła się odśpiewaniem Międzynarodówki.

20.50 Barcelona: Nowe starcia na Àngel Square w pobliżu Plaza Sant Jaume, gdzie lokalna policja katalońska za wszelką cenę chce obronić Ratusz oraz Generalitat - siedzibę lokalnego parlamentu i rządu katalońskiego.

20.45 W Madrycie na Puerta del Sol rozpoczynają się przemowy biurokratów związkowych. Anarchiści rozwiesili pięciometrowy transparent "Związkowi zdrajcy, strajk należy do pracowników". Służby dużych central związkowych zadziałały szybko i transparent wkrótce zniknął, ale wisiał dostatecznie długo, aby przekaz poszedł w świat.

20.35 W Madrycie demonstruje pół miliona pracowników, w Walencji ok. 100 tys.

20.30 Postkomunistyczna biurokracja związku CC.OO odcięła się od starć z policją, twierdząc, że ich akcje miały jedynie charakter "informacyjny".

20.20 Związkowcy informują, że w strajku generalnym bierze udział 74 proc. pracowników, a w niektórych branżach, jak np. metalowej, chemicznej i energetycznej niemal 90 proc.

20.15 W demonstracjach zwołanych przez CGT i CNT w Barcelonie uczestniczy po kilka tysięcy osób. W demonstrację CNT wjechał w pełnej prędkości wóz policyjny. Demonstranci próbowali dostać się na Plaça Catalunya, gdzie wcześniej okupowany był bank, ale policja zaatakowała marsz i doszło do starć.

20.00 Barcelona: Setki tysięcy demonstrantów na manifestacji zwołanej przez duże centrale związkowe UGT i CC.OO. Trwają występy artystyczne na scenie ustawionej w punkcie końcowym zgromadzenia.

19.55 Barcelona: Paseo de Gracia jest wypełniona demonstrującymi pracownikami.

19.40 Duże starcia z policją na placu katedralnym w Barcelonie. Policja początkowo się wycofała, ale jedynie po to, by przypuścić szarżę na protestujących. Ci ostatni bronią się za pomocą kamieni i ustawianych naprędce barykad.

19.25 Robotnicy dużej fabryki Citroëna w Vigo zatrzymali produkcję.

19.20 400 tys. osób idzie aleją Paseo de Gracia w Barcelonie w głównej demonstracji.

19.10 Barcelona: Na Plaza Urquinaona policja strzela gumowymi kulami w protestujących. Płoną kontenery na śmieci. Policyjne wozy, gdy tylko się pojawią obrzucane są kamieniami.

19.00 Sojusznicy klasowi - zarówno kapitaliści, jak i hiszpański rząd próbują umniejszyć rozmiar strajku generalnego. Szefostwo organizacji pracodawców oświadczyło wręcz, że nie było dzisiaj żadnego strajku generalnego. "Socjalistyczny" rząd, z premierem Zapatero na czele, również twierdzi, że "nic takiego się nie dzieje".

18.55 W Madrycie rozpoczęła się demonstracja dużych central związkowych. Osobne demonstracje zwołały w Barcelonie CNT oraz CGT, które również się zaczęły. W okolicy Plaça Catalunya w tym mieście wciąż gorąco.

18:45 Blok radykalny na demonstracji w Brukseli liczył około 200 osób. Wzięło w nim udział wiele osób z różnych organizacji - w tym syndykaliści z ZSP. Jedyny widoczny baner należał do NoBorder. Związkowcy z polskiej "Solidarności" otrzymali instrukcje, by nie zbliżać się do czarnego bloku. Belgijskie żółte związki również odmówiły maszerowania razem z blokiem radykalnym. Przyłączyły się jedynie pojedyncze osoby. Manewry central związkowych spowodowały, iż policja mogła w wygodny sposób zaatakować blok radykalny gazem i pałkami. Reagując na te manewry, blok radykalny zablokował autobus jednego z belgijskich żółtych związków. Następnie blok radykalny rozproszył się w kilkuosobowych grupkach po Brukseli.

17.55 8.000 osób brało udział w dzisiejszej demonstracji w Bilbao. 2,500 w mieście Vitoria, a 2,000 w San Sebastian.

17.50 Prasa hiszpańska straszy chaosem w centrum Barcelony. Lokalna policja katalońska (a propos zwolenników "autonomii" lokalnych nacjonalizmów) atakuje demonstrantów, dochodzi do walk z anarchistami, płoną barykady. Zajęty przez anarchistów wcześniej bank, został już przez nich opuszczony.

17.30 Hiszpański region Galicia sparaliżował dziś strajk generalny. W Santiago de Compostela policja brutalnie zaatakowała pikietę związkową CNT. 10 osób zostało rannych. W demonstracji w tym mieście, zwołanej przez CNT, uczestniczyło kilka tysięcy osób. W Vigo na ulice wyszło ok. 100.000 osób, natomiast w mieście Corunha wyszło 15 tys. osób.

17.00 Przez Brukselę przeszła licząca 100 tys. osób manifestacja pracowników z całej Europy. Policja aresztowała "prewencyjnie" 148 osób. W Belgii również odbywa się strajk generalny, który objął zwłaszcza komunikację zbiorową. Kilka zdjęć z manifestacji

16.15 Przez centrum Barcelony przechodzi wielotysięczna manifestacja antykapitalistyczna. Jeden z banków został zamknięty przez protestujących. Okupujący są otoczeni przez policję.

16.10 Przez centrum Madrytu przeszła, poza innymi manifestacjami, również kilkusetosobowa demonstracja zorganizowana przez feministki, które zablokowały jedną z ulic handlowych miasta, domagając się zamknięcia sklepów, co się udało w wielu przypadkach.

16.00 W hiszpańskim Teruel rano doszło do blokad dróg dojazdowych do miasta (podobna taktyka stosowana jest w całej Hiszpanii). Do starć z policją doszło pod firmą Unipost. Jeden z pracowników został ranny. Protestujący pracownicy maszerują przez miasto.

15.55 Związkowcy z CNT, CGT, Frente Solidario, SCTA, i Maulets Endavant zamknęli dom towarowy sieci El Corte Inglés w Palma de Mallorca. Także w innych miastach domy towarowe tej sieci są zamykane przez związkowców. W Saragossie doszło do przepychanek z policją pod jednym z nich. Podobnie w Kordobie doszło do starć z policją pod domem towarowym tej sieci. W tym mieście wyruszyła także demonstracja zwołana przez CNT, SAT, USTEA i innych w której bierze udział ok. 10.000 osób.

15.45 Praktycznie cała Hiszpania pogrążona jest w strajkach, protestach i starciach z policją. Trudno opisać wszystko. Od Algeciras na południu Hiszpanii po Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich trwa walka.

15.40 W hiszpańskim mieście Ferrol związkowcy z CNT ustawili barykady. Doszło do szarży policyjnej, jeden ze związkowców został ranny w wyniku uderzenia wystrzeloną przez policję gumową kulą, drugi w wyniku pobicia przez policję. Obaj zostali aresztowani.

15.35 Związkowcy hiszpańscy informują o tym, że w wielu miastach policja brutalnie rozbija pokojowe pikiety związkowe, poniżej zdjęcie z akcji w Santiago de Compostela. W tym mieście doszło do skutecznuch blokad wielu firm, a także transport miejski i pracowniczy został sparaliżowany.

 Brutalność policji

15.30 Przez Warszawę przeszła manifestacja związkowa zorganizowana przez OPZZ i Solidarność. Było ok. 10.000 osób, w tym blok radykalny. Relacja.

15.20 Bruksela Jak informuje nasz korespondent, większość związkowców dużych central związkowych ignoruje fakt, że część protestujących została otoczona przez oddziały policji. Tylko niewielka część skanduje, aby ich wypuszczono.

15.00 Bruksela: Czarny blok przebił się bliżej czoła manifestacji, policja przecięła przed nim manifestację na pół i zaatakowała gazem.

14.30 Trwają protesty w Brukseli. Tysiące związkowców z całej Europy protestują przeciwko antypracowniczej polityce władz UE. Uformował się blok radykalny. Jak donosi nasz korespondent, idą zaraz za delegacją z Solidarności.

Rano doszło do starć z policją w Hiszpanii w różnych miastach. W Saragossie doszło do przepychanek pod centrum logistycznym Mercazaragoza, z którego rozwożone są towary spożywcze do marketów. Związkowcy m.in. z CGT próbowali zatrzymać ciężarówki przed wyruszeniem w drogę. Po kilku godzinach policja odblokowała centrum.

 Starcia w Hiszpanii W Barcelonie dochodzi do starć na ulicach. Na Plaça Universitat otoczony został oddział policji, a następnie podpalono wóz policyjny. Do ataków na wozy policyjne doszło także na Gran Via Na niektórych ulicach stawiane są barykady, m.in. na Plaza Catalunya, gdzie zajęty m.in. przez anarchistów została była siedziba banku Banesto.

Od rana nie są otwarte sklepy na Plaça Reial w turystycznym centrum Barcelony.

W Madrycie pod fabryką CASA policja oddała w powietrze ostrzegawcze strzały. Do walk doszło także w metrze i przy zajezdniach autobusowych. 40 osób zostało aresztowanych. 1500 zatrzymano i następnie zwolniono.

Doszło do szarpaniny z 500 rowerzystami (głównie kurierami), którzy w centrum Madrytu postanowili pokazać swój udział w strajku generalnym. Policja użyła siły, aby zepchnąć ich z jezdni.

 Policja pacyfikuję robotników blokujących wyjazd autobusów w Madrycie

wiosna ludów

wiosna ludów

Czyli co, już rewolucja,

Czyli co, już rewolucja, czy jeszcze nie wyciągać klamki z pod klepek parkietu?

W Hiszpanii zaczyna się

W Hiszpanii zaczyna się dziać to co w Grecji. Jutro Polska!

Nie zdziw się.

Nie zdziw się.

nie bedzie mial powodu ,

nie bedzie mial powodu , taki scenariusz jest przewidziany predzej czy pozniej dla kazdego kraju unii .

hehe w Polsce póki co

hehe w Polsce póki co cisza i spokój .

Dobrze, gdybyśmy w swoich

Dobrze, gdybyśmy w swoich społecznościach lokalnych docierali z ulotkami i słowem tłumaczącym co się dzieje w takich przypadkach. Dlaczego np. hiszpanie robią tyle szumu i jaka w tej "rozróbie" jest logika. Jest to sensowne o tyle, że "suche" mainsrtemowe info poznają w wiadomościach, i interpretować je będą na gruncie "Solidarności" i górników "awanturników", a więc wystarczy ludziom wyjaśnić gdzie w tym szaleństwie jest metoda.

W Polsce to co w

W Polsce to co w Grecji?
Buja dalej kolega w obłoczkach, to miłe.

W tvn podali,

W tvn podali, cytuję:
"Przez Brukselę przeszedł marsz protestacyjny blisko 100 tysięcy pracowników, sprzeciwiających się polityce ich rządów w kwestiach pracowniczych. Protesty przebiegły spokojnie, poza kilkoma drobnymi incydentami, gdzie ok. 150 anarchistów czy po prostu zwykłych zadymiarzy, wszczynało burdy. Zapewne chcieli wykorzystać protesty do wszczęcia burd z policją"

Takim mediom to ja serdecznie dziękuję środkowym palcem.

Hehehe, lepsze było o

Hehehe, lepsze było o strajku generalnym w Hiszpanii i pokazanie tego "przerażonego", "nic nie świadomego" pasażera, który biedny nie mógł wylecieć ;-) w kontekście, jakie te związki są "złe", jak szkodzą zwykłym ludziom, ale oczywiście o ogromie protestów ani słowa nie powiedziano.

Nawiasem mówiąc od dłuższego czasu nie działa strona: http://huelgageneral.info/ (poświęcona strajkowi generalnemu), z niewiadomych powodów ? Przeciążenie, zablokowanie ?

"Wszelkie państwo to sojusz bogatych przeciwko biednym, sojusz posiadających władzę przeciwko tym, którymi rządzą"
http://drabina.wordpress.com

Umówmy się, tak było.

Umówmy się, tak było.

A PAN WŁADZA

to o czym ?!

A czego się spodziewasz

A czego się spodziewasz LAURKI?
:)

W Grecji poradzili by sobie

ze sprawą takich dyspozycyjnych dziennikarzy, a na marginesie protesty w instytucji państwowej jakimi są sądy to nie dla ANARCHISTÓW

No i tu konkretne

No i tu konkretne organizacje anarchistyczne winny zareagować. Pozwać lub domagać się sprostowania na łamach tej papkowatej telewizji. A przynajmniej fala maili niech płynie, z wyrazami oburzenia. Nie po to, by coś do konsumentów tej papki dotarło, bo to niemożliwe, ale by TVN i inni "reporterzy" zajarzyli, że bezkarnie mórd swych nami wycierać nie będą.
No ale to takie moje marzenia. Skończy się jak zwykle na kwękaniu w necie.

Anarchiści

mieli by się babrać w pozwy sądowe.

Geccy anarchiści rozwiązali by to inaczej

grecy by to załatwili

greccy anarchiści po swojemu by to załatwili

CZAS

CZAS NA POLSKIE ANARCHIA ZAWSZE I WSZEDZIE

@

brawa hiszpania!

Bez napinki ,za to realnie

W Hiszpanii mamy to co w Grecji.Ale bez złudzeń w Polsce nie ma szans na taki scenariusz

Cóż, nie jesteśmy

Cóż, nie jesteśmy gorącokrwistymi południowcami...Tu chłód, słota i mrok, serca ściśnięte nienawiścią i wicher głupoty szumiący po czaszkach.

to nie ma nic wspólnego z

to nie ma nic wspólnego z północą czy południem. Jeszcze 20 lat temu nie było słabiej w Polsce niż teraz w Hiszpanii.

Uważasz że wrodzony

Uważasz że wrodzony temperament nie ma roli w tym jak się działa?

w brukseli zatrzymano kilka osob z polski

na demonstracji w brukseli i w czasie dojscia na nia policja zatrzymala kilka osob z federacji anarchistycznej i i.p slask.na razie siedza.jest szansa ze do jutra zostana zwolnieni.

Teraz Polska!

Teraz Polska!

Zamiast się podniecać przed kompami

Zamiast się podniecać przed kompami, sami przeszlibyście się na demonstracje to i z polski się doczekacie takich relacji...
Dzisiaj pod kancelarią rady ministrów była kilkutysięczna manifestacja skorumpowanych związków zawodowych i dosłownie kilku przedstawicieli ZSP. Mimo to ulotki ZSP rozchodziły się jak świeże bułeczki a zewsząd można było usłyszeć narzekania związkowców z "solidarności", czy "OPZZ" na temat swoich skorumpowanych przedstawicieli, którzy nic nie robią i się układają z dyrekcją. Jednak jeśli nie pokarzemy im realnej alternatywy, nie zaczniemy z nimi rozmawiać (i nie pokarzemy, ze wbrew pozorom jest nas więcej niż pięć osób!!!) to nic się nie zmieni, chociaż potencjał jest spory!

A niby dlaczego nie mamy

A niby dlaczego nie mamy miec złudzen co do takich walk w Polsce - prosze zajrzeć w historie, jeszcze na pocz. 90 - tych lat takie zamieszki były na porządku dzienym, nie wspominajac o stanie wojennym i walkach i barykadach na ulicach. Od nowych mlodych zalezy teraz, czy opor sie odbuduje.

spalono radiowóz straży miejskiej

w Barcelonie spalono radiowóz straży miejskiej gwoli ścisłości
a katalońska policja-mossos de esquadra-to są lepsze ch...

Spalono kilka wozów

Spalono kilka wozów policyjnych z tego co mi wiadomo, w tym jeden straży.

w TVP za to sprawe

w TVP za to sprawe przedstawila jako "nie nasza" tj stwierdzil gosciu (z centrum Adama Smitha!) ze polscy pracownicy maja duzo lepiej, starajac sie w ten sposob poroznic pracownikow bo dysydenci zauwazyli ze sie europejskie zwiazki zaczely z kolan podnosic.

Chyba pomyliłeś znaczenie

Chyba pomyliłeś znaczenie słowa dysydent.

wszyscy aktywiści obozu no

wszyscy aktywiści obozu no border z polski zostali wypuszczeni po 12 godzinach

Во всеобщей

Во всеобщей забастовке в Испании приняли участие 74 % трудящихся, в некоторых отраслях, таких как металлообработка, химическая промышленность и энергетика, участвовали почти 90%.

Барселона. С раннего утра бастующие коллективы образовали пикеты, которые прошли по городу, останавливая работу там, где ее пытались возобновить. Прерывалось движение транспорта, остановилась 5-я линия метро (наиболее оживленная). Пикетчики перегораживали улицы и возводили баррикады. К 12 часам дня пикеты из кварталов сошлись на площади Каталонии, где собралось от 2 до 3 тысяч человек. Три фургона полицейского спецназа преградили демонстрантам путь на Рамбла-Каталунья; часть попыталась прорваться, другая отошла на Университетскую площадь, где сразу запылала машина «городской гвардии». Вспыхнули столкновения с полицией; манифестанты рассеялись и принялись сооружать баррикады. Полиция взяла штурмом здание банка «Кредито де Эспанья», захваченного протестующими 25 сентября. Весь вечер в центре непрерывно происходили стычки с полицией, в которую швыряли с баррикад все, что попадалось под руку.

В 5 часов вечера CNT начала манифестацию на Университетской площади. Более 3 тысяч человек пришли, чтобы выразить протест против невыносимых условий реформы, навязываемой правительством. Демонстрация пересекала улицы города, направляясь к Субделегации правительства, где состоялся заключительный митинг. Когда манифестация спускалась по улице Виа-Лаиетана, в нее на полной скорости и не подавая звуковых сигналов врезался полицейский фургон, ранив несколько человек, в результате чего шествие пришлось прекратить. CNT выступила с решительным осуждением этого акта полицейских репрессий, заявив, что поднявшихся на борьбу трудящихся запугать не удастся. Часть участников пристроилась в хвост проходившей по той же улице чуть позже демонстрации CGT. Идя вслед за ней, анархо-синдикалисты строили вдоль всей улицы Лайетана горящие баррикады. На Соборной площади демонстранты были разогнаны полицией, за чем опять последовали столкновения со спецназом. Полиция стреляла резиновыми пулями, в полицейских бросали различные предметы. Имеются раненые и арестованные.

К 7 часам вечера центр города являл собой картину хаоса: заполненные мусором (так как городские мусорщики бастовали) улицы освещались пылающими кострами и полицейскими машинами. Люди бросали камни, палки и мусор в различные учреждения режима и вступали в столкновения с полицией.

Источник и фотографии:

http://www.lahaine.org/index.php?p=48306

http://cnt-ait-manresa.blogspot.com/2010/09/cnt-condemna-lactuacio-de-la...

Видео: http://www.youtube.com/watch?v=KoTBf9MrQHU&feature=player_embedded

Бетансос. В совместной манифестации CNT и профсоюза «Лабрего» по улицам города участвовало до 300 человек.

Фотография: http://cntbetanzos.blogspot.com/2010/09/cnt-manifestouse-polas-ruas-de-b...

Бильбао. Митинг CNT по случаю всеобщей забастовки начался на Пласа-Сиркулар в 10 часов утра, затем к нему присоединились различные левые профсоюзные активисты. Общее число митингующих достигало 400. Анархо-синдикалисты скандировали лозунги за забастовку и борьбу трудящихся – без субсидий и освобожденных профбюрократов. Прохожим раздавались листовки.

На полчаса была перегорожена улица Гран-Виа, основная транспортная артерия города. Митинг завершился в 13.00. В 7 часов вечера, по призыву CNT, на площади Биде-Онера началась манифестация, которая перерезала главные улицы района Барракальдо. По ходу демонстрации скандировались призывы: «Бессрочная стачка»; «Бастуем, пока они не упадут»; «Если нет борьбы сегодня, завтра будет рабство»; «Они зовут это демократией, но это не так»; «Достоинство не продается». На митинге на площади Биде-Онера выступил товарищ Энрике Ос. Он назвал главу местного правительства «марионеткой банков и предпринимателей». Как мы знаем, любое правительство таково.

Источник и фотографии: http://bizkaia.cnt.es/entry/184

http://www.lahaine.org/index.php?p=48332

Валенсия. С 10 часов утра члены CNT и других профсоюзов организовали пикет в центре города, блокировав работу ряда торговых центров. «Корте Инглес» находился под массированной охраной полиции.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Вальядолид. В забастовке приняло участие 83% трудящихся города. Трудящиеся с ночи стали готовить пикеты в промышленных районах. Особенно активными были пикеты почтовиков, городских уборщиков мусора и печатников (последний подвергся нападению полиции у входа в типографию, но, несмотря на использование штрейкбрехеров, многие киоски остались без газет). На предприятии «Мишлен» полицейские разогнали пикет из 40 человек (организованный в том числе активистом CNT), 3 человека были доставлены в больницу. Произошли столкновения с полицией на автобусной станции; только к 7 утра полицейским удалось провести туда штрейкбрехеров, тем не менее, автобусы ходили с большим опозданием. Пикет, организованный членами CNT в количестве 100 человек, с 8.30 перекрыл доступ на различные предприятия и учреждения в районе Аргалес, а затем переместился в район Делисиас, где расположен ряд супермаркетов. Они преградили доступ в магазины «Гадис», «Меркадона» и другие, раздавали листовки в этом традиционном рабочем квартале. Затем, пополнившись новыми участниками, пикет перерос в манифестацию, которая двинулась в центр города и завершила протест перед зданием Национального института занятости. Вечером активисты CNT приняли участие в манифестации официальных профсоюзов на площади Колумба, образовав собственный блок в составе 1000 человек. Анархо-синдикалисты призывали к бессрочной стачке и независимой профсоюзной организации. Позднее, на Пласа-Майор, они оторвались от официального маршрута и двинулись к площади Фуэнте-Дорада, а затем к собору, перед которым состоялся стихийный митинг. Выступивший товарищ Педро Серна призвал трудящихся к организации и борьбе.

Источник, фотографии и видео: http://www.cntvalladolid.es/spip.php?article938

Картахена. В 10 часов утра активисты анархо-синдикалистского профсоюза захватили центральный почтамт города. Около 30 членов и сторонников CNT ворвались в него с криками: «Бессрочная всеобщая стачка!»

Компостела. Промышленность и транспорт были парализованы забастовкой. Служащие местной Хунты выступили в роли штрейкбрехеров. Манифестация CNT и левых профсоюзных активистов собрала тысячи людей и имела успех. За 15 минут до ее начала полиция напала на пикет CNT; 10 человек были ранены.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Кордова. Забастовочные действия анархо-синдикалистов в городе начались еще накануне, 28 сентября. Вечером члены CNT организовали пикет у выхода с Полигоно-де-лас-Кемадас, а затем приняли участие в митинге, переросшем в стихийную демонстрацию по главным улицам города. 29 сентября бастовали работники большинства отраслей и сферы услуг бастовали. Стачка была тотальной в муниципальном секторе, на центральном рынке и среди мусорщиков. В 4 часа утра анархо-синдикалисты примкнули к общепрофсоюзному пикету у входа в «Меркакордова», не пропуская ни один грузовик. Затем они оказали помощь работникам автобусной станции, которые выставили пикет, не позволяя автобусам выезжать на линию. Позднее пикеты CNT разошлись по различным промышленным и деловым объектам, а члены профсекции на EULEN приняли участие в пикете у входа в компанию ABB. Затем пикетчики перешли в центр города и присоединились к пикету у «Корте Инглес». Там произошло несколько стычек с полицией и частной охраной. В 12 часов анархо-синдикалисты в составе блока «Платформы против кризиса» прошли в рядах профсоюзной демонстрации. Затем они снова встали в пикет у автобусной станции, который продолжался до 8 часов вечера.

Источник и фото: http://www.cnt.es/noticias/la-huelga-del-29-s-en-cordoba

Корнелья. Полиция задержала 3 пикетчиков из CNT. Позднее их выпустили, но предъявили обвинения.

Логроньо. В ходе столкновений с пикетчиками полиция арестовала 2 членов CNT и 1 члена «Рабочих комиссий» (последний был позднее освобожден). При задержании их избили.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Мадрид. Первые же пикеты бастующих, которые вышли на улицы ночью и рано утром, сопровождались ожесточенными стычками с полицией. Первые нападения «стражей порядка». Первые раненые… Первые аресты… Пикетчики сооружают горящие баррикады и принимают бой. В штрейкбрехерских автобусах бьют стекла и ломают двери. Видео: http://www.youtube.com/watch?v=qDjGq6V5SII&feature=player_embedded

Товарищи из анархо-синдикалистских профсоюзов приняли самое активное участие в забастовочных пикетах. Так, на Юге Мадрида, в Леганесе, пикеты, организованные членами CNT, примкнули к пикетам других трудящихся и блокировали в 5 – 7 часов утра автобусную фирму «Мартин». Вспыхнули стычки с полицейским спецназом, который, защищая штрейкбрехеров, обрушил дубинки на головы и тела пикетчиков. Те в ответ соорудили горящие баррикады, не давая автобусам проехать. Прибывшие пожарные потушили огонь, но пикетчики продолжали окружать автобусы и буквально висели на них, не давая им передвигаться. В 10 часов утра пикетчики из CNT и других профсоюзов блокировали входы в торговый центр «Пласа-Нуэва» в Леганесе, а затем прошли по главной улице, блокируя движение, пока не дошли до площади Испании, где состоялся митинг. Горящие шины преградили движение поездам в Леганесе. (Фото: http://www.lahaine.org/b2-img10/DSC00249.jpg). Во второй половине дня профсекция CNT выставила информационный пикет в госпитале «Грегорио Мараньон». Активисты CNT участвовали в пикетах и во многих других учреждениях и на предприятиях – повсюду, где анархо-синдикалистские профсоюзы имеют секции.

В окрестностях Аточи, в Куэста-де-Мойяно, группа из примерно 60 анархистов собралась в 6 часов вечера на митинг под лозунгом «Забастовка трудящихся: самоорганизация и борьба». На них тут же набросились полицейские спецназовцы, которые взяли демонстрантов и прохожих в кольцо и принялись отбирать плакаты. После бурных протестов полицейские сняли окружение, и митинг удалось продолжить.

Вечером СNT организовала собственную демонстрацию, в которой приняло участие около 4 тысяч человек. Шествие прошло от Опорто до Маркес-де-Вадильо. Впереди несли огромный транспарант «Всеобщая стачка – против трудовой реформы и иерархического профдвижения».Демонстрация началась вскоре после 7 часов вечера. Проходя далее в районе метро Урхель, демонстранты, скандируя «Смерть государству! Да здравствует анархия!»; «Уволенный работник – повешенный хозяин», «Союз, действие, самоуправление», закрывали немногие все еще работавшие магазины. Это привело к небольшим стычкам с полицейскими спецназовцами. Вслед служащим открытых магазинов и проезжавшим мимо автобусам неслись крики «Штрейкбрехеры!». Около 8 часов вечера марш достиг района Маркес-де-Вадильо», где состоялся заключительный митинг. Представитель столичной CNT заявил в интервью «Ля Эн»: «На сегодняшней манифестации мы заявили, что единственным способом опрокинуть трудовую реформу является бессрочная стачка. CNT участвовала в утренних пикетах, как на предприятиях и фирмах, где у нас есть профсекции, так и в автобусном парке EMT, на Гран-Виа и в Центральном районе, присоединившись к другим пикетам, которые прибегали к прямому действию. Следует сказать, что один из задержанных утром, член CNT, арестованный в автопарке EMT, был отпущен на свободу в 5 часов вечера, но ему предъявлено обвинение в нападении на представителя власти. Мы хотим также заявить, что мы живем в полицейском государстве, которое не давало нам делать никаких пикетов, задерживало нас для установления личности, отбирало материалы. Наблюдалось массированное присутствие полиции, особенно в квартале Вальекас».

Источник: http://www.lahaine.org/index.php?p=48317

Во время митинга официальных профсоюзов на Пуэрта-дель-Соль анархисты повесили растяжку: «Профсоюзные предатели, стачка принадлежит трудящимся». Службы безопасности официальных профсоюзов действовали быстро, и баннер вскоре исчез, но
провисел достаточно долго, чтобы засветиться.

Матаро. Во время демонстрации арестованы 6 членов CNT

Олот. В 5 часов вечера CNT провела демонстрацию перед площадью Сант-Эстеве. Митинг с участием 150 человек начался с чтения манифеста профсоюза; за этим последовала уличная манифестация. Участники скандировали: «Пусть за кризис платят банкиры и богачи!» и «Союз, действие, самоуправление», закрывая по дороге работавшие магазины. Шествие проходило под разрывы петард.

Источник и фото: http://olot.cnt.es/articles/2079

Оспиталет де Льобрегат. В забастовке приняло участие 80% трудящихся. Информационные пикеты анархо-синдикалистов курсировали по городу, призывая еще открытые магазины присоединиться к стачке и разъясняя цели выступления. В 13.00 CNT провела митинг на площади Ф. Масиа. Выступавшие говорили не только о трудовой реформе, но и о сообщничестве официальных профсоюзов, призывали продолжать борьбу и после забастовочного дня.

Источник и фото: http://cnt-hospi.blogspot.com/

Пальма-де-Мальорка. Пикет, организованный общей платформой профсоюзов (с участием CNT), прервал работу «Корте Инглес». В демонстрации с участием CNT и левых профсоюзов прошло около 2,5 тысяч человек.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Саламанка. Активисты CNT приняли участие в общепрофсоюзной манифестации вечером в составе «альтернативного блока». В нем шло около 250 человек (в большинстве своем, анархо-синдикалистов). Забастовочные пикеты действовали весьма энергично, но в целом, число бастующих оказалось невелико. Баррикады, перегораживание дорог и блокада автобусов заставили однако многие фирмы изменить часы работы. Ранее, около 12 часов, CNT организовала собственную демонстрацию с участием примерно 100 человек. По дороге участники перегораживали улицы и закрывали работавшие магазины и учреждения.

Источник и фотографии: http://www.lahaine.org/index.php?p=48326

Сан-Себастьян. Забастовочные действия анархо-синдикалистов начались в 7 часов утра с организации пикетов в окрестных промзонах. В 11.30 была проведена общепрофсоюзная демонстрация, в которой анархо-синдикалисты и различные левые профсоюзы образовали собственный блок.

Источник и фото: http://gipuzkoa.cnt.es/spip.php?article746

Сарагоса. Движение транспорта в городе было почти полностью парализовано, но большая часть магазинов в самом оживленном квартале города работала. Полицейские неоднократно пытались задерживать участников пикетов. Члены CNT пикетировали фирму «Delicias». В 7 часов вечера анархо-синдикалисты устроили шествие по улицам города. В нем приняло участие около 500 человек.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Теруэль. Промышленность города была почти полностью парализована забастовкой, но гостиницы и магазины, несмотря на попытки пикетчиков закрыть их, в основном работали. На въезде в Теруэль были сооружены заграждения из горящих шин, и это позволило перекрыть движение в ряде мест. Демонстрация оказалась весьма боевой; в составе блока «Ассамблеи против вашего кризиса» (в передних рядах блока шли члены CNT) шло около 120 человек.

Источник и фото: http://aragon.cnt.es/2010/09/29/teruel-cronica-jornada-paro-generalfotos...

Уэска. Бастовали, прежде всего, работники строительства, образования и мусорщики. Однако в центре города работали магазины и банки. Анархо-синдикалисты участвовали в забастовке и организовали вечером альтернативную демонстрацию, которая стартовала от помещений профсоюза, которые служили информационным центром.

Ферроль. В городе утром произошли столкновения участников забастовочных пикетов с полицией. Были построены баррикады. Среди арестованных в ходе столкновений были 2 активистa CNT. При задержании их жестоко избили, один ранен резиновой пулей. Позднее они были освобождены. Город полностью парализован забастовкой.

Херес-де-ла-Фронтера. Члены CNT были задержаны во время информационного пикета. В городе были закрыты почти все магазины.

Источник: http://www.alasbarricadas.org/noticias/?q=node/15213

Анархо-синдикалистский профсоюз провел также митинги и демонстрации в Альмерии, Витории, Гранаде, Касересе, Манресе, Мериде, Сабаделле, Сьюдад-Реале, Эльче и других населенных пунктах страны.

Prolg do rewolucji?!

Po pewnym, czasowym wypaleniu obecnej Hiszpanskiej batali czego mozemy oczekiwac od przyszlosci? Spoleczenstwa naszego kontynentu pewnie beda sie radykalizowac jeszcze bardziej. Ogarnia mnie mysl czy aby pamietne zamieszki w Francji 2005 nie uznac za poczatek walki rozwarstwionego spoleczenstwa z klasa kapitalu? Oczywiscie nie ma co czekac na Polske aby dolaczyla do targanych rewolta. My raczej jako wsteczni gospodarce rynkowej jak i nie ufni myslom lewicowym nie staniemy szybko na barykadach z czerwonymi, czarnymi czy czerwono-czarnymi flagami. Chec walki o swoje przyjdzie niczym moda czy technologia z zachodu. Kapitalistow czeka jeszcze wiekszy kryzys, to pewne, a w tedy swiat moze nie wytrzymac swojego starego poczatku. Biedota na zachodzie bedzie krzyczec o chleb, ostatnie szanse obrony socjalu beda miec zwiazki zawodowe a na scenie politycznej pojawia sie nowi populisci, czy to z prawa czy z lewa. Kochani czytelnicy CIA czy aby wierzycie w moc anarchistach z zachodu? To oni daja nam szanse na przyszlosc? Czy to aby nie za wczesnie zeby uwiezyc tak bardzo w ludzi? Ile razy mielismy szanse na wprowadzanie swoich postulatow skrzydla podcinala temu pomyslowi skrajna prawica czy tez pseudo lewicowe organizacjie. Co zrobic aby rola anarchistow nie ograniczala sie do zapalenia ognia, walki na ulicy. Kiedy przyjdzie czas nowego ladu czy lud aby nie wybierze latwiejszego, bardziej wygodniejszego modelu panstwa, swiata. Obudzi sie znow natura konsumenta... historia za toczy kolo.. Przed nami widmo Wielkiej Rewolucji, III Wojny Światowej, konca surowcow. Kurwa ogarniemy to wszystko czy w koncu pozwolimy naszej planecie czekac na wyzsza forme cywilizacji?

Szacun za tą wypowiedź. Na

Szacun za tą wypowiedź. Na zachodzie dzieje się to, co się dzieje, bo oni mają kapitalizm nieporównywalnie dłużej niż my, ale szczerze mówiąc ja nie nawołuję do tego, zebyśmy ich naśladowali.
Dlaczego? Dlatego, że zrobić "rewolucję" to jednak nie jest najtrudniejsze. Najtrudniejsze jest to, żeby potem sklecić taki ład, jaki chcielibyśmy mieć, a polskie społeczeństwo jeszcze nie poznało kapitalizmu, jeszcze nie dostało od niego w dupę i jeszcze nie wie, czego chce. Jeszcze (jako społeczeństwo) nie dojrzeliśmy do zmian. U nas zmiana była 20 lat temu i jeszcze poznajemy ten system.
Uogólniając myślę, że społeczeństwa wyzwolone spod komunizmu jeszcze długo nie dojrzeją do dalszych zmian (ewolucji nie przyśpieszymy).

A ja uważam, że dla celów

A ja uważam, że dla celów edukacyjnych ludzie w Polsce dostali już wystarczająco w dupę.

Narzekamy że w Polsce się

Narzekamy że w Polsce się nic nie dziej. To zacznijmy coś robić!
9 października niedługo!

A co jest 9 października

A co jest 9 października oprócz Anarchy Design?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.