Warszawa: 1 maja - ODZYSKAJ SWOJE ŻYCIE!

Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny
2007-05-01 12:00
2007-05-01 17:00

1 maja Warszawa – ODZYSKAJ SWOJE ŻYCIE!

121 lat temu, pracownicy walczyli o 8 godzinny dzień pracy.

CZY JUŻ NIE MASZ DOŚĆ PRACY W NADGODZINACH?

Demonstracja Pierwszomajowa

Start: godz. 12:00 pod PkiN od strony ul. Świętokrzyskiej

KONIEC WYZYSKU!

- ZA GODNYMI I SPRAWIEDLIWYMI WARUNKAMI PRACY
- ZA PRACĄ BEZ WYZYSKU
- ZA WSPÓŁPRACĄ PRACOWNIKÓW
- ZA ODDOLNYM KIEROWANIEM MIEJSCAMI PRACY

Firmy, inwestorzy i pracodawcy potrzebują nas tylko by zabezpieczyć ich własne potrzeby materialne. Im mniej domagamy się od nich, tym lepiej --- dla nich. Chcą, żebyśmy spokojnie pracowali jak wydajne roboty, żebyśmy zawsze myśleli, że nie mamy wyboru, że nie mamy alternatyw, że tylko dzięki nim możemy harować i jakoś wyżyć! Ale to ONI nas potrzebują, bo bez naszej pracy nie będzie niczego. To oni muszą zrozumieć, że nie chcemy tylko przeżyć – ale chcemy żyć! To MY jesteśmy niezbędni – a zbędne są korporacyjne darmozjady, bankierzy i biurokraci.

1 maja to jest święto solidarności pracowniczej. Potrzebujemy tej solidarności teraz! Przyjdź na obchody 1 maja i pokaż, że nie godzisz się na to, by być wyzyskiwany!

Trasa: Złożymy wizytę w różnych miejscach na naszej trasie. Przed każdym z nich będzie krótkie przemówienie oraz (być może) niespodzianki. Jeśli macie coś do powiedzenia, zgłoście się do nas albo poproście o tubę w czasie przemarszu.

Przystanek 1: McDonalds – Centrum Pracy
Nie chcemy McPracy!
Taki model rozwoju proponują nam rządy i korporacje. Nowe miejsca pracy często oznaczają tworzenie coraz więcej McPracy – pracy bez stałych stosunków pracy, o niskich zarobkach, bez perspektyw, gdzie każdy pracownik może zostać zastąpiony, jeśli nie zgodzi się na wszystko. Ale nawet w McDonalds ludzie potrafią się zorganizować się! O tym jak w McDonalds tworzono związki zawodowe i jak walczono za pomocą sabotażu oraz bojkotu powiemy na miejscu!

Przystanek 2: Ministerstwo Finansów
Oszczędźcie nam Zyty Gilowskiej!
Nie trzeba przedstawiać polityki Pani Minister Gilowskiej. Dla pasożytów rządowych wszystko, co jest nam potrzebne do godnego życia – szpitale, szkoły, emerytury – to tylko nieefektywne wydatki. W tym samym czasie, tworzy się kolejne miejsca pracy dla wysoko opłacanych biurokratów i kieruje się pieniądze z budżetu na nikomu niepotrzebne wydatki. Budżet państwowy – to są nasze pieniądze, które my zarobiliśmy – to my powinniśmy decydować o finansowaniu sfery publicznej i socjalnej. O tym, jak działa Ministerstwo Finansów i jakie są alternatywy powiemy na miejscu.

Przystanek 3: Państwowa Inspekcja Pracy
Niemożliwe, żeby państwowe instytucje nie wiedziały o tym, że pracodawcy bardzo często ignorują prawo pracy oraz tym prawem manipulują. Pracownicy często po prostu boją się zgłosić roszczenia przeciw pracodawcom, ponieważ mogą stracić pracę albo zostać ofiarą mobbingu. PIP musi działać bardziej pro-aktywnie – albo my musimy kontrolować nieuczciwych pracodawców i korzystać z akcji bezpośredniej by walczyć o swoje prawa. O sytuacji łamania praw pracowniczych będzie przemówienie pod PIP.

Przystanek 4: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Niestety, plany tworzenia nowych miejsc pracy raczej tych miejsc nie tworzą, albo nie tworzą ich dość by zastąpić wszystkie miejsc pracy likwidowane przez rząd i korporacje. Rządowa polityka pracy bazuje na partnerstwie z ludźmi, którzy mają z nami przeciwne interesy – pracodawcami, którzy zyskują na naszej nędzy. Idą na coraz dalej posunięte kompromisy w ograniczaniu naszych praw, negocjują nam coraz gorsze warunki pracy i ubezpieczenia. Co jest nie tak z polityką tego Ministerstwa? Będziemy o tym mówić na demonstracji!

Macie coś do powiedzenia na te tematy? Kontaktujcie się z nami: zsp000@gmail.com

Na koniec: zakończymy naszą demonstrację w ładnym, przytulnym parku przy ul. Rozbrat. O cholera! Może tam będą też baronowie lewicy SLD i sprzedajni związkowcy z OPZZ! Darmozjady mogą zepsuć nasz piknik i zrujnować nasz apetyt! Nie pozwolimy im zepsuć nam 1 maja!

Demonstracja 1 majowa organizuje Związek Syndykalistów Polski, Stowarzyszenie „Wolność, Równość, Solidarność” oraz Federacja Anarchistyczna s. Praga. Biorą udział także ludzie i z różnych grup i inicjatyw oraz niezrzeszeni. Gośćmi będą związkowcy i aktywiści z różnych krajów m.in. ze środowiska Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA-AIT).

Zapraszamy wszystkich!

1 maja świętem konferencji??????

Ucieszyła mnie wiadomośc o reaktywacji ZSP i odrazu zasmuciło oddcięcie się od tradycji ZSP przedwojjennego , teraz jeszcze akcja z 1maja w wawie nire rozumiem chęci alienacji zawsze można konferęcje przenieść natomiat protestu praconiczego nie , nie chce ględzić ale to typow enie jedność ale tworzeni multipodmiotowości i znowy liberałowie zawłaszczą święto pracy a szkoda

Ja nie za bardzo rozumiem

Ja nie za bardzo rozumiem dlaczego uważasz, że wielość działań jest jakimś problemem? Właśnie różnorodność i decentralizacja zawsze były siłą anarchizmu. Zachęcamy do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach 1majowych organizowanych tego dnia przez anarchistów!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.