Warszawa: Dość niepewnej pracy! Pikieta pod agencją pracy tymczasowej Start People
Nowe międzynarodowe dni akcji - 23-24 czerwca
12 kwietnia rozpoczęła się sprawę przeciw agencje pracy tymczasowej Start People i firmie Quaytel. Sąd uznał w końcu, że nasza koleżanka z CNT została nielegalnie zwolniona a także, ze pracownicy zostali nielegalnie przekierowani do pracy w inną firmę - jednak nie przywrócił pracownicę do pracy. To jest oczywiście niesprawiedliwe. CNT nie będzie opuścić sprawę dopóki ich nielegalnie zwolniona koleżanka nie zostanie przywrócona do pracy.
W związku ze skandaliczną decyzją sądu i brakiem reakcji ze strony Start People, 23-24 czerwca odbędzie się kolejne dni akcji.
Akcje także będą mieli charakter informacyjny. To również zdarza się w innych krajach, w tym w Polsce.
czwartek 24 czerwca
16:30
ul. Grzybowska 77 (przy Towarowej)
Historia
W listopadzie ub. r. agencja pracy tymczasowej Start People poinformowała swoich pracowników, którzy świadczyli usługi dla firmy Qualytel, że otrzymali oni zbyt wysokie wynagrodzenia ze względu na błąd w umowie. W umowie, obie strony podpisały zgodę na stawkę w wysokości 7,99 euro za godzinę, w co wliczone były koszty transportu, o czym nie wspominała umowa. Wielu pracowników nie chciało podpisać aneksów do umów, które umożliwiłyby firmie dokonanie odliczeń z pensji, które zostały już wypłacone. Gdyby się zgodzili, ich faktyczna stawka zostałaby obniżona do zaledwie 7,27 euro. Firma zareagowała pogróżkami i straszyła procesem w sądzie i natychmiastowym rozwiązaniem umowy.
CNT wielokrotnie starało się skontaktować z agencją Start People, by pomóc w rozwiązaniu konfliktu, ale związek nie otrzymał odpowiedzi, co było do przewidzenia.
Jedna członkini CNT, która odmówiła podpisania aneksu, otrzymała informację, że jej umowa nie zostanie przedłużona. Jedyną przyczyną było to, że zażądała tego, co się jej należało wedle umowy.
Firma później przyznała, że zwolnienie pracownicy było niesprawiedliwe i że w ramach ugody pracownica otrzyma odszkodowanie. Jednakże kobieta postanowiła domagać się sądownie przywrócenia do pracy. Swoje żądanie poparła tym, że umowa, którą podpisała z firmą była niezgodna z prawem, gdyż została zatrudniona na tymczasową umowę, pomimo że pracowała na stałe. Jej prawnik dodatkowo wytknął firmie, że łamane były przepisy dotyczące przydzielania pracownikom zadań.
W dniu 26 marca w Hiszpanii miał miejsce ogólnokrajowy dzień protestu, który był bardzo udany. Dodatkowo, akcje solidarnościowe odbyły się w Caen (w Normandii) 19 marca b.r. 9 kwietnia odbyła się międzynarodowy dzień akcji.
Informacje o akcjach w Polsce: info@zsp.net.pl