Warszawa: Kongres Anarchistyczny

Kraj | Ruch anarchistyczny
2013-04-04 10:00
2013-04-06 22:00

Współcześnie pojawia się coraz więcej głosów mówiących wprost o kryzysie idei anarchistycznych – czy też mówiąc ogólniej – idei wolnościowych. Postawę wielu środowisk nawiązujących w swym etosie do autonomii jednostki, prawa do jej samorealizacji i do zasady sprawiedliwego podziału dóbr, cechuje w ostatnich latach, jeśli nie bierność, to pewnego rodzaju nieśmiałość, która powoduje, że nie potrafią one w pełni wykorzystać swego potencjału. Spadek aktywności grup wolnościowych staje się tym wyraźniejszy, im bardziej wzrasta polityczne pobudzenie radykalnej prawicy i zwiększa się poparcie dla jej programu. Czy może to sugerować dziejowe wypalenie się idei anarchistycznych?

Swoisty brak wiary we własne siły, jaki cechuje u progu XXI wieku grupy wolnościowe, w połączeniu z niedoprecyzowaniem wątków, które kreśliłyby jasny plan działania i kształtowały spójną tożsamość powoduje, że myśl wolnościowa postrzegana jest przez wiele osób jako jałowa i pozbawiona mocy intelektualnej. Taki jej odbiór powoduje zwrócenie się części społeczeństwa ku ideologiom zniewolenia (faszyzm, nacjonalizm, bolszewizm), jak również przyczynia się do poczucia braku alternatywy i bierności względem aktualnej sytuacji społecznej, ekonomicznej, politycznej.

Kongresono, czyli Pierwszy Warszawski Kongres Anarchistyczny stawia sobie za cel próbę zmiany tego stanu rzeczy. Operacja ta miałaby się dokonać na dwóch poziomach. Pierwszy z nich, to przyjazna konsolidacja środowisk wolnościowych, grup anarchistycznych i anarchizujących indywidualistów i indywidualistek. Projekt ten, mimo że realizowany jest w formie „kongresu”, ma odbiegać od tradycyjnej akademickiej sztampy, dlatego też poza krótkimi referatami tematycznymi i związanymi z nimi dyskusjami, Kongresono akceptuje wszelkie przejawy twórczej ekspresji, takie jak warsztaty, happeningi, czy instalacje.

Drugi poziom Kongresu Anarchistycznego ma być namysłem nad możliwością wypracowania intelektualnej bazy (lub wielu modeli bazowych) niezbędnej do tego, by wszelkie idee, a w tym wypadku idee wolnościowe rozwijały się i by budowały język opisu adekwatny do obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Praca ta mogłaby przyczynić się do ochrony ich przed skostnieniem i dogmatyzacją. Podjęcie w ramach Kongresona takich zagadnień jak:

Do czego dążą idee wolnościowe, przeciw komu i przeciw czemu skierowana jest działalność ruchów wolnościowych? Jak idee wolnościowe odnajdują się we współczesnym systemie władzy i manipulacji społecznej? Jaki jest i jak działa system opresji w XXI wieku?

Ich wspólne rozważenie, mogłoby przyczynić się do budowania rzetelnej tożsamości ruchów wolnościowych. Pomogłoby to także w określeniu właściwego im pola, jak i metod działania.

ZAPRASZAMY

Warszawskie Środowiska Wolnościowe

Program kongresu i więcej szczegółów dostępne pod adresem:

http://kongresono.wordpress.com/

Wszystko fajnie tylko czy to spotkanie bedzie jakoś

obstawione przed atakiem openentów, głośno o nich ostatnio.

nie siej paniki kolego

nie siej paniki kolego

Nie sieje paniki, obserwuje analizuje i stwierdzam ,że należy

sie jakoś zabezpieczyć.

co proponujesz,wynajęcie

co proponujesz,wynajęcie spólki Antifa s.a ?

Proponuje aby towarzystwo nie zachowało sie jak pizdy

w trakcie ewentualnego najazdu.

Pizda to chyba ty jestes,

Pizda to chyba ty jestes, skoro piszesz takie rzeczy na ogolnodostepnej stronie.

Panowie!

Nie ma co się martwić na zapas. Kongres to nie zlot hipsterów, tylko będą tam ludzie konkretni więc nie obawiam się o nasze bezpieczeństwo. Skupmy się lepiej na kwestiach merytorycznych kongresu.

mysle, że najbardziej

mysle, że najbardziej zainteresowani ruchem anarchistycznym są ci, którzy nie mają co do gara wrzucić, właśnie oni liczą na nowe miejsca pracy i tylko to jest droga dla ruchu, tworzyć miejsca pracy, np. spółdzielcze - mamy dobre tradycje w tym temacie.

Gdzie sie odbędzie kongres?

Chodzi mi o adres.
Spokojnie nie jestem szpiegem narodowych mend.

Uff.

Uff, dobrze, że nas zapewniłeś, bo już mieliśmy nie pisać.

Brak adresu i nazwa sugeruje że to może chodzić o sale

kongresową. Ale to mi sie wydaje troche kłucić z kongresem anarchistów.
Rozumiem że cała elita tutaj zostanie osobiście tam zaproszona.
A co z ludzmi o wolnościowych poglądach które nie mają kolegów anarchistów lub dopiero co raczkuja w tym środowisku.
Najlepiej młodych wyśmiać i pogonić po co wam nowi, a potem sie dziwić ,że ''nas'' - ''was'' tak mało.

jaja se robisz? a gdzie

jaja se robisz? a gdzie organizatorzy napisali ze zaproszenie na kongres maja tylko i wyłącznie elita z FA?to otwarty kongres dla wszystkich i tych raczkujacych i tych juz będących ileś tam naście lat w ruchu.Takim kretyńskim pisaniem kolego dzielisz

Przykro mi to stwierdzić

Przykro mi to stwierdzić Panie k77, ale kolega z góry ma sporo racji. Wszelkiej maści zloty/obozy/kongresy itd. środowisk anarchistycznych w tym kraju są imprezą zamkniętą dla pewnej grupy znających się od lat działaczy. Ciężko w to środowisko wkroczyć nowym, zainteresowanym ideami wolnościowymi osobom. Rozumiem ostrożność i dystans, o prowokatorów i "pluskwy" nietrudno, ale bez przesady. Idąc tą drogą, zanikający już i tak ruch @ w Polsce, będzie liczył garstkę doświadczonych wyjadaczy, zbyt zmęczonych by podejmować jakiekolwiek działania, poza dyskusjami politycznymi w knajpie przy piwie.

Wszelkie imprezy spotkania

Wszelkie imprezy spotkania anarchistów są otwarte tak dla starych wynalazcy jak i młodych gniewnych. Spójrzcie na obóz anarchistyczny, spotkania na czarnym szlaku. Nie wiem skąd takie wnioski że to imprezy zamknięte

"Wszelkie imprezy spotkania

"Wszelkie imprezy spotkania anarchistów są otwarte tak dla starych wynalazcy jak i młodych gniewnych." chodziło mi o starych wyjadaczy jak i mlodych gniewnych,przepraszam za błedy ale pospiech nie sluży pisaniu:) tak czy siak wspominajac o obozie imprezach ze śląska,nie spotkalem sie by ktoś komus zaglądał w metrykę,ile ma lat.Bez przesady,jesli ktos chce być na kongresie to na pewno bedzie mile widziana soba,tak samo jak na letnim obozie w gorach.Nie przesadzajmy wiec z tym podzialem.Poza tym wiele osób które tu sie wypowiadaja nigdzie swoich czterech liter nie rusza sprzed komputera,po prostu lubia pisac w bezpiecznych czterech kątach domu,niz jechać na szczera autentyczna burze myśli :)

Rozumiem

tych którzy mają problemy z dotarciem do imprez anarchistycznych, lecz nie dziwcie się że w obecnej sytuacji ludzie trochę się bunkrują. Wiecie, to nie herbatka w Krytyce Politycznej tylko kongres ludzi którzy chcą znieść ten chory system, a przeciwnik jest silny i agresywny (gliny, nacjonaliści). Na blogu kongresu macie telefon, więc dzwońcie, mam nadzieję że naprawdę zainteresowanym się uda.

A tymczasem do ONRu od tak o

A tymczasem do ONRu od tak o przyjmują, wystarczy wypełnic formularz na stronie..i wieszają plakaty żeby do nich wstępować. Inna sprawa że gdyby stara gwardia zaczęła przyjmować nowych ludzi, i to nie małolatów, którzy będą tylko słuchać "mistrzów", to mogłoby dojść do rozróby. Zwłaszcza na linii anarcho-komuniści, zajadli antykomuniści, nazywający tych drugich czerwonymi kurwami albo jakoś tak. No i jeszcze insurekcjonisci vs. syndykaliści czyli "pogromcy bankomatów" vs. "reformiści" o "anarcho" kapitalistach, którzy już (podobno) zdązyli zmienić poglądy że nie wspomnę. No i jeszcze straight edge, veganie kontra mordercy zwierząt, "pijaki" i palacze, oraz @feministki vs. "seksiści" czyli wszystkie chłopy..

Chyba nie wiesz o czy

Chyba nie wiesz o czy mówisz. Żeby wstapić do ONR, to nie wystarczy wypełnić formularza. Po wypełnieniu czeka cię rozmowa rekrutacyjna, a potem musisz czekać rok jako kandydat żeby cię wpisali jako członka! I dopiero jeśli spełnisz ileś tam warunków cię przyjmują.

Skąd wiesz..? ciekawe czy

Skąd wiesz..? ciekawe czy sprawdzają czystość rasową..

"Obecnie obowiązuje roczny

"Obecnie obowiązuje roczny staż kandydacki, osoba rozpoczyna taki staż z rekomendacji Koordynatora Brygady. Po rocznym stażu(jeżeli przebiegł on pozytywnie) kandydat pisze tekst z wiedzy o Ruchu Narodowym, oraz współczesnych zagadnieniach polityczno-społecznych. Staż może zostać w każdej chwili przedłużony, lub przerwany."

http://www.konserwatyzm.pl/artykul/2697/wywiad-portalu-konserwatyzmpl-z-...

Miliciano Libertario

wiecznie smęcący trollu, zapraszam cie na kongres, przyjdź to pogadamy osobiście bo mam już powyżej uszu twojego smutnego pieprzenia. Czego by człowiek nie chciał zrobić aby polepszyć sytuację, to zawsze znajdzie się jakiś frajer który będzie jęczał. Wybierasz się;-)?

A co boli cię to?

A co boli cię to? wszystkich którzy mają inne zdanie nazywasz trollami i frajerami, skądś to znam.. gadać możemy na necie jeśli jest o czym, nie stać mnie na "turystykę rewolucyjną", a jak masz chęć komuś koniecznie wjebać to radzę poszukać prawdziwych wrogów klasowych.

kongresono jest dla wszystkich anarchistow i wolnosciowcow

ZAPEWNIAMY ZE TO WYDAZENIE JEST OTWARTE NA WSZYSTKICH ,MLODYCH I STARYCH ...KONGRESONO ORGANIZUJA WSZYSCY KTORZY BEDA BRALI UDZIAL...NATOMIAST SPRAWY CZYSTO ADMINISTRACYJNE JAK;PLAN DYSKUSJI,AKOMODACJA,JEDZENIE,WYDAWNICTWA,BEZPIECZENSTWO..ITD
SA ROZKMINIANE W WARSZAWSKIM SRODOWISKU WOLNOSCIOWYM...KONTAK JEST PROSTY ,ROBOTY W CHUJ...WIEC...WYSTARCZY ZADZWONIC LUB NAPISAC NIKOGO NIE ODESLEMY Z KWITKIEM...SPRAWA LOKALU TO SPRAWA BEZPIECZENSTWA UCZESTNIKOW WIEC PODAMY MIEJSCE W STOSOWNYM CZASIE...POZDRAWIAMY

bez obrazy

przyszedlem po robocie sorry...TO WAZNE I NIE JEST TO SARKAZM
DLA WSZYSTKICH ANARCHISTEK I ANARCHISTOW!!!
ROBOTY JEST W CIPE I W CHUJA!!
POZDRAWIAM

Masz racje

Roboty jest od chuja, w miejscach gdzie robią cie w chuja.

Cham. I do tego gruby.

Cham. I do tego gruby.

ludzie

wbrew pozorom na miejscu będą też młodzi z własnym zdaniem i pomysłami, ideowo i akcyjnie, wiec nie zamulajcie tylko wpadać!

niestety nie bedzie mnie na

niestety nie bedzie mnie na kongresie @ ale jeszcze raz dorzuce swoje 3 grosze: jedyna opcja aby za ruchem poszło wiecej ludzi jest tworzenie miejsc pracy, spółdzielni wraz z normalnymi ludzmi, nie związanymi z ruchem. tylko tak, obcując z nimi na codzień w pracy, wskazując nową drogę, tłumacząc, wyjaśniając wątpliwości, świecąc przykłądem pokazując nowe podejscie do zatrudnienia, czyli, pokazanie że pracownik ma prawo do współdecydowania o swoim miejscu pracy, jest ważny, ma wypłate jak każdy inny bez względu na stanowisko, tylko tak ruch można uzdrowić. lepsze 10, 20, 100 osób w każdym mieście zadowolonych z wypłaty i tego że ich w robocie nikt w chuja nie robi, niż nawet setki osób z kółka wzajemnej adoracji.

I po co nam kongres, skoro

I po co nam kongres, skoro program ruchu możemy dostać w gratisie od anonima na CIA? To, co napisałeś nie jest ani proste ani oczywiste (co to znaczy np. "uzdrowić ruch"? choruje na coś? zawsze były osoby, które się nie angażowały w działalność związkową, bo wolały siedzieć na dupie i smażyć jadowite pamflety dla 15 kumpli z wydziału, ale to nie znaczy, że ruch przez to zginał. ZSP i nie tylko ZSP działa, wystarczy się zaangażować, a że osób jest tyle, ile jest, to już kwestia oddzielna).

smiga ktos z wlkp?

smiga ktos z wlkp?

śmigamy

śmigamy z wlkp

Pewnie nie ma na co liczyć

Pewnie nie ma na co liczyć ,ale przydałby się zapis (chociaż audio) najważniejszych wykładów/dyskusji.Nie każdy może dotrzeć na kongres...:(

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.