Warszawa: Nielegalna eksmisja na ul. Emilii Plater

Kraj

4 stycznia około godziny 16:00 doszło do nielegalnej eksmisji Pani Anny Kalbarczyk wraz z trojgiem dzieci z lokalu mieszkalnego nr 63 przy ulicy Emilii Plater 27. Eksmisji dokonał samowolnie mąż właścicielki mieszkania (Doroty Krysickiej) – Dariusz Krysicki, który od dłuższego czasu znęcał się nad lokatorami, starając się ich wyrzucić z mieszkania. Anna Kalbarczyk była lokatorką od 14 września 2008 r. Wynajmowała mieszkanie wraz z przyjacielem na zasadach „rynkowych" (nie dotyczyły jej regulacje zawarte w „Ustawie o ochronie praw lokatorów"),opłacając regularnie umówiona opłatę za wynajem. W grudniu 2008 roku pomiędzy właścicielem lokalu a najemcami powstał konflikt o wysokość opłat za media – Krysiccy zaczęli domagać się większych stawek za wodę, prąd i gaz, jednocześnie odmawiając wydania lokatorom umowy najmu. Wedle lokatorów, powodem działania właścicieli była chęć pozbycia się dotychczasowych najemców i sprzedanie mieszkania na rynku wtórnym (na co dowód stanowią m.in. wizyty potencjalnych nabywców w mieszkaniu w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, które zostały zapowiedziane lokatorom przez właścicieli smsami).

28 grudnia Krysiccy zajęli lokal mieszkalny, wyrzucając lokatorów do pokoju i domagając się m.in. opuszczenia lokalu w przeciągu dwóch tygodni oraz „opłat za korzystanie z toalety". 31 grudnia wymontowali jeden z zamków w drzwiach wejściowych. 4 stycznia posunęli się do przemocy: około godziny 16:00 Dariusz Krysicki wraz z kolegą wtargnęli do mieszkania, siłą wypchnęli Annę Kalbarczyk wraz z dziećmi na korytarz, a następnie zaczęli wynosić rzeczy lokatorów na klatkę schodową. Interweniujący w tym momencie patrol policji nie powstrzymał
nielegalnej eksmisji i po krótkim czasie odjechał – właściciele mogli więc bez przeszkód wynieść rzeczy lokatorów (choć nie wszystkie – w lokalu pozostała m.in. Antena satelitarna lokatorów) i zamknąć drzwi na nowo zamontowany zamek. Przed godziną 17:00 na miejsce dotarło 5 osób z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy – w tym czasie przybył już drugi patrol policyjny oraz dziennikarze z TVN 24. Po naleganiach, funkcjonariusze policji zobowiązali się do
zgłoszenia nielegalnej eksmisji oraz zaproponowali lokatorom pomoc przy przewiezieniu rzeczy do noclegowni na warszawskim Zaciszu, odmówili jednak wejścia do mieszkania, w którym nie przebywali właściciele.

Sprawa została zgłoszona na policji i w prokuraturze, a lokatorzy przy wsparciu organizacji broniących praw lokatorów w najbliższych dniach wystąpią przeciwko właścicielom na drogę sądową w trybie indywidualnym.

Rafal
www.lewicowo.pl

o lokalach socjalnych

Państwo zwróci gminom do 50 proc. kosztów zainwestowanych w lokale socjalne

Gminy łatwiej pozyskają mieszkania komunalne, które nie posiadają statusu lokali socjalnych. Wysokość wsparcia finansowego będzie wynosić od 30 do 50 proc. kosztów inwestycji.

Dziś Sejm zajmie się poprawkami komisji sejmowych do projektu nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Nowe przepisy zwiększą nawet do 50 proc. wysokość finansowego wsparcia państwa dla przedsięwzięć mających na celu pozyskiwanie lokali i pomieszczeń mieszkalnych dla najuboższych. Rząd chce, by gminy budowały domy komunalne i proponowały wynajęcie nowych mieszkań osobom z budynków o niskim standardzie, którzy regularnie uiszczają opłaty czynszowe. Opuszczone przez nich mieszkania stałyby się lokalami socjalnymi dla najuboższych oraz dla osób oczekujących na eksmisję.

Zwrot poniesionych kosztów

Pomoc finansowa z budżetu państwa będzie przeznaczona na zakup mieszkań komunalnych niemających statusu lokali socjalnych oraz na zmianę sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych. Jej maksymalna wysokość, w zależności od inwestycji, wynosić będzie od 30 do 50 proc. kosztów, a nie jak obecnie 20-40 proc. Finansowe wsparcie ma być udzielane także związkom międzygminnym, gminom oraz organizacjom pożytku publicznego. Podmioty te będą mogły pozyskać mieszkanie chronione poprzez inwestycję polegającą na budowie, remoncie lub zmianie sposobu użytkowania budynku. Obecne przepisy pozwalają jedynie na zakup lokalu lub zakup połączony z remontem.

Inwestycje TBS-ów

Tworzenie mieszkań komunalnych, także z państwowych pieniędzy, będzie odbywać się w ramach inwestycji prowadzonej przez towarzystwo budownictwa społecznego. Warunkiem uzyskania środków z budżetu będzie zwiększenie przez gminę zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych. Jednocześnie za każde mieszkanie komunalne powstałe dzięki dofinansowaniu państwa gmina będzie musiała wydzielić odpowiednią liczbę lokali socjalnych z dotychczas posiadanych lokali. Nowe przepisy zakładają też możliwość zakupienia przez gminy całego budynku. Umowy z inwestorami ma podpisywać Bank Gospodarstwa Krajowego, gospodarujący funduszem dopłat. On też wypłaci i rozliczy wypłacone środki.

Nowelizacja powinna wejść w życie 1 lutego 2009 r.

Źródło: GP

Właściciel ma prawo

Właściciel ma prawo dysponować swoją własnością. Proszę sobie kupić mieszkanie i dysponować nim, a nie kraść komu innemu lokal.

Mieszkanie należy do tych,

Mieszkanie należy do tych, którzy w nim mieszkają. Koniec kropka. Proszę wykupić sobie samotną wyspę i nie zawracać nam głowy bajkami o własności.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.