Warszawa: Spotkanie dotyczące agencji FRONTEX

Kraj | Dyskryminacja

 Spotkanie na temat FRONTEXu W dniu 22 maja w Warszawie odbyło się spotkanie dyskusyjne zorganizowane przez Związek Syndykalistów Polski, pod tytułem FRONTEX - Technologia, nadzór i kontrola policyjna. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działań związanych z pięcioleciem istnienia agencji Frontex i "Europejskim dniem straży granicznej”. W spotkaniu wzięli udział goście m.in. z Rumunii oraz Niemiec, działający w organizacjach Anti-Racist Network, Frontexplode, Noborder.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od prezentacji podstawowych informacji o agencji FRONTEX, jej historii, głównych założeniach, sposobach finansowania i bieżących operacji na obszarze Morza Śródziemnego i Atlantyku, oraz na granicach lądowych Unii Europejskiej. Opisano zasady działania grup interwencyjnych RABIT, uzbrojonych w ostrą amunicję oddziałów paramilitarnych które mogą działać na terenie państw członkowskich niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów. Opisano również sposoby łączenia jednostek straży granicznej różnych krajów w jednostki działające pod dowództwem FRONTEXu. Sporo uwagi poświęcono też praktycznej stronie działalności agencji, na przykładzie doświadczeń z greckiej wyspy Lesvos, gdzie operują oddziały Frontexu.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon opowiedziała o technologii nadzoru i kontroli w kontekście praw człowieka i oficjalnej ideologii stanowiącej podstawę instytucji Unii Europejskiej. Duży nacisk położyła gromadzeniu danych osobowych i sposobom w jaki są one udostępniane agencjom rządowym.

W drugiej części spotkania mówiono o technicznych środkach kontroli oferowanych przez firmy zbrojeniowe oddziałom straży granicznej i agencji takich, jak Frontex: samolotach bezzałogowych, kamerach termowizyjnych, systemach bazodanowych służących do przechowywania odcisków palców, automatycznych bramkach instalowanych na lotniskach, które są zdolne do odczytywania danych biometrycznych. Opisano też kolejne wcielenia systemów SIS I+, SIS II, SIReNE i wciąż rosnącej ilości przechowywanych w nich danych i coraz wydajniejszej wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi, oraz oprogramowanie służące do identyfikacji „nienormalnego” zachowania na podstawie danych statystycznych dotyczących ruchów ludności, itp.

W niedzielę, odbyła się akcja ulotkowa na Dworcu Centralnym, informująca pasażerów o mającej się odbyć konferencji z okazji 5-lecia Frontexu i o ograniczeniach swobody przemieszczania się, związanych z działalnością tej agencji. Akcja informacyjna na Centralnym

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.