Wenezuela: Wenzuelscy squatersi w centrum Caracas

Świat | Lokatorzy

W centrum Caracas, stolicy Wenezueli, 2,5 tys. squatersów zajęło 45-piętrowy, opuszczony wieżowiec. W związku z dużymi problemami z mieszkaniami wielu ludzi przyłącza się do anarchistów i organizuje sobie życie na własną rękę. Wyjątkowość tego squatu polega na tym, że jest to wieżowiec w samym centrum stolicy. Budynek, zwany Wieżą Dawida (od imienia fundatora), był budowany w latach 90., jednak z powodu kryzysu bankowego nigdy nie został ukończony. Teraz zasiedla go ponad 2,5 tys. "nielegalnych" mieszkańców.

Wysoki budynek, który nie ma windy, części okien, a nawet niektórych ścian, został zaadaptowany przez jego mieszkańców. Własnym wysiłkiem doprowadzili oni prąd i wodę na 28. piętro – wyższe pozostają niezamieszkane. Samodzielnie pobudowali zabezpieczenia i ściany, aby uchronić swoje rodziny przed wypadkami (do których już dochodziło). Budynek ma nawet własnych ochroniarzy, którzy wyposażeni w krótkofalówki, strzegą wejść i bezpieczeństwa mieszkańców. Mieszkańcy Wieży Dawida to w większości ludzie pracujący (wśród nich jest nawet pracownik banku), jednak ich zarobki nie pozwalają na wynajęcie niesamowicie drogich mieszkań.

było już o tym kiedyś

dokładnie , to info już

dokładnie , to info już było .

Napiszcie o tym że zaskłotowali rezydencje Kadaffich w Londynie ;)

wypas akcja!!!

wypas akcja!!!

Był news, ale pierwszy raz

Był news, ale pierwszy raz słyszę aby lokalni anarchiści brali w tym udział. Tomasso skad masz takie info? Biorąc pod uwagę, że w Caracas ruch anarchistyczny to 5 osób, raczej należałoby napisać że anarchiści przyłączają się do działań mieszkańców a nie na odwrót ;)

nie powiedziałbym że to 5

nie powiedziałbym że to 5 osób.

Skoro 2,5 tys.

Skoro 2,5 tys. zaskłotowało budynek to znaczy że jest tam anarchistow min.tyle - bo działają po anarchistycznemu ,a nie pierdzą w stołek,a w polskim ruchu ilu jest anarchistów z "legitymacją partyjną",50,100? ,a ilu jest niezrzeszonych, niezorganizowanych,lub niedoinformowanych ,ilu ludzi odrzuca państwo ,kapitalizm ale nie znają alternatywy,wyznają nihilizm ,i takich którzy działają i myślą w sposób wolnościowy?Swoją drogą u nas też przydałyby się takie akcje,skłotowanie na wielką skalę ,szkoda że nie ma jeszcze takiego drugiego Bornego Sulinowa,wtedy w 93 nikt na to nie wpadł by stworzyć tam wolne miasto,ale np.w Niemczech wsch są ponoć puste blokowiska,choć władze je wyburzają chyba w obawie przed skłotersami

Moja sąsiadka zajmuje

Moja sąsiadka zajmuje mieszkanie komunalne bez pozwolenia jak masa osób w Warszawie i jest zażartym wyborcą PO. I co, ona też jest anarchistką?

W Caracas całe dzielnice na obrzeżach takie jak Petare czy Catia składają się z nielegalnie zbudowanych slumsów na zajętych ziemiach. W Istambule również masz całe dzielnice, które zostały "zaskłotowane" po tym jak wyrzucono Greków z Turcji.

Anarchiści nie mają monopolu na skłotowanie.

Tak ale jest to krok w

Tak ale jest to krok w dobrą stronę,chyba bliżej jest komuś kto skłotuje budynek lub chocby to popiera do anarchizmu,niż komuś kto uważa że "to kradzież"lub że "to nienormalne"-a wielu jest takich ludzi,mam oczywiście anarchizm prawdziwy ,który sam wolę nazywać komunizmem wolnościowym,a nie jakiś tam oszołomo-liberalny kurwinizm.A może twoja sąsiadka myśli że PO to anarchiści bo są liberałami i mówią że są za wolnością (gospodarczą),i są przeciw PIS które jest faszystowskie i walczy z wolnością?

Tutaj znalazłem jakiś film

Tutaj znalazłem jakiś film dokumentalny o Caracas:

http://www.youtube.com/watch?v=kGKPWlUfaL0&feature=related

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.