Wielka Brytania: Pracownicy londyńskiego metra przywróceni do pracy w wyniku groźby strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Pracownicy londyńskiego metra zrzeszeni w związku RMT odwołali planowany strajk po tym, jak zarząd zgodził się przywrócić do pracy zwolnionego maszynistę, a trzech innych zwolnionych pracowników zatrudnił na innych stanowiskach. Głównym celem strajku było uzyskanie przywrócenia do pracy dla czterech maszynistów, którzy zostali zwolnieni za udział w poprzednich strajkach w październiku 2010 r. (wtedy chodziło o walkę z redukcjami).

Początkowo, zarząd nie chciał słyszeć o przywróceniu do pracy Thomasa, aktywnego działacza związkowego z 30-letnim stażem pracy. Zaproponowano mu nawet odszkodowanie w wysokości 75 tys. funtów za odstąpienie od żądań, ale Thomas nie przyjął tej oferty. W zeszłą środę, sąd pracy orzekł, że Thomas został niesłusznie zwolniony. Następnego dnia, dyrekcja metra ustąpiła i zgodziła się przywrócić go do pracy, choć sąd tego nie nakazał. Sądy w Wielkiej Brytanii prawie nigdy nie nakazują przywrócenia do pracy niesłusznie zwolnionych pracowników - nakazując zamiast tego wypłatę odszkodowań.

Jak stwierdził członek brytyjskiej Federacji Anarchistycznej: „Przywrócenie do pracy jest konsekwencją solidarności innych pracowników, którzy byli skłonni podjąć ryzyko akcji bezpośredniej, utraty zarobków i dobrego wizerunku w mediach, gdyż chcieli wspierać swoich kolegów. To lekcja dla nas wszystkich.”

Za: http://libcom.org/news/london-underground-strike-threat-wins-reinstateme...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.