Wielka Brytania: Protesty przed szczytem G8

Świat | Protesty

Władze brytyjskie obawiają się protestów w londyńskim City na wzór tych, do których doszło w 2009r. z okazji szczytu G20.

11 czerwca 2013 roku około stu osób pikietowało przed siedzibą koncernu naftowego BP, zaś druga grupa zebrała się przed biurem amerykańskiego koncernu aerokosmicznego Lockheed Martin. Demonstranci przeszli również główną ulicą handlową (tj. Oxford Street) Londynu. Głoszono hasła: Bez granic, bez więzień, bez kapitalizmu. i Wspólna walka!.

Londyńska policja w czasie protestów przeciwko szczytowi G8 (zaplanowanemu na dni 17-18.06.2013r.) aresztowała 32 osoby. Podczas zatrzymań doszło do starć z policją. Według władz, demonstranci dopuścili się m.in. ataków na funkcjonariuszy oraz uszkodzenia mienia.

Aktywiści z grupy StopG8 w maju zapowiedzieli, że przed szczytem zorganizują protesty wokół ok. 100 obiektów, które uznali za symbole kapitalizmu (m.in. siedziby banków, wielkich korporacji, hotele, luksusowe sklepy, nocne lokale).

Aktywiści twierdzą, że ich grupa jest antykapitalistyczną siatką składającą się z autonomicznych grup i jednostek. Odmawiają współpracy z policją.

Warto dodać, że policja

Warto dodać, że policja zaatakowała i dokonała ewikcji skłotu będącego bazą dla przyjezdnych aktywistów i aktywistek. W protestach 11 czerwca wzięło udział kilkaset osób (może nawet około 1000). Przez kilka godzin protestujący paraliżowali ruch uliczny na ulicach Londynu. Doszło do lekkich starć z policją.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.