Wrocław - Protest przeciwko antypracowniczej polityce rządu

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo
2013-06-25 18:00

8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu - o to walczyli nasi dziadkowie i jak się okazuje walczyć znów musi nasze pokolenie.

Wydarzenie na Facebooku:
http://www.facebook.com/events/185248828304189/ ZAPRASZAJCIE ZNAJOMYCH

Obecnie sytuacja wygląda tak:
- Rząd likwiduje de facto 8 godzinny dzień pracy wprowadzając 12 godzinny okres rozliczeniowy. Teraz pracodawca będzie mógł "kombinować" tak, żeby zmusić pracownika do pracy po 12 godzin bez odpowiedniego ekwiwalentu
- Wiele, zwłaszcza młodych, osób pracuje na tzw. umowach śwmieciowych pozbawiona większości praw pracowniczych (prawa do płatnego urlopu, prawa do płatnego zwolnienia chorobowego, odpowiedniego okresu wypowiedzenia z pracy, ubezpieczenia emerytalnego, możliwości legalnego zrzeszania się w związki zawodowe, etc.)
- Rząd planuje także, sztucznie obniżyć statystyki bezrobocia, wprowadzając rozwiązanie, które spowoduje wyrejestrowanie bezrobotnego, który nie zgodzi się już za pierwszym razem na oferowaną pracę (dotychczas dopiero za trzecim razem)

Mamy dość powrotu do XIX-wiecznych stosunków pracy. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które nie będzie żyło lepiej niż nasi rodzice. Tymczasem rządzący mają zamiar przerzucić koszty kryzysu, który sami wywołali razem z bankami i wielkim kapitałem, na pracowników i bezrobotnych.

Zmiany dotyczą większości, więc większość powinna w końcu wyrazić ostry sprzeciw. Narzekanie przed telewizorem, czy w gronie rodzinnym okazało się słabą strategią przetrwania - władze nie obawiające się protestu społecznego całkowicie przestają się z ludźmi liczyć.

Czas więc wyjść na ulice! Czas powiedzieć dość!

Protest rozpocznie się we wtorek 25 czerwca o godz. 18. Spod Urzędu Wojewódzkiego, który jest przedstawicielstwem władz centralnych w województwie, przejdziemy obok Agencji Rozwoju Przemysłu, która wspiera łamiące prawa pracownicze Specjalne Strefy Ekonomiczne, na Rynek pod siedzibę rządzącej partii a następnie pod Ratusz, gdzie przypomnimy, że gminne kamienice sprzątają pracownicy zatrudniani na umowach śmieciowych i przeciążeni pracą (kampanię w tej sprawie prowadzi Akcja Lokatorska i ZSP Wrocław).

Protest organizuje ZSP Wrocław
http://wroclaw.zsp.net.pl

dzisiaj

Na zaproszenie Fundacji im. F. Eberta oraz Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a w stolicy Dolnego Śląska będzie gościł profesor Zygmunt Bauman - wybitny socjolog, filozof, eseista.

Wizyta profesora Baumana wiąże się ze 150. rocznicą powstania niemieckiej socjaldemokracji, której założycielem był wrocławianin Ferdynand Lassalle.

22 czerwca br. o godz. 15:30 w Auli im. Unii Europejskiej Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7-10 odbędzie się otwarte spotkanie z prof. Baumanem.

Tytuł debaty organizowanej przez Zakład Filozofii Społecznej i Politycznej UWr., Fundację im. Eberta oraz OMS im. Lassalle'a brzmi: "Dylematy socjaldemokracji: od Lassalle'a do płynnej nowoczesności", a poprowadzi ją Piotr Buras - dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

Ze względów organizacyjnych prosimy o przybycie do Auli o godz. 15:15.

Debata będzie transmitowana na żywo w internecie (w języku polskim i niemieckim):
www.feswar.org.pl
www.lassalle.org.pl

Po debacie zapraszamy do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu na wrocławskim Rynku, gdzie o godz. 18:00 zostanie uroczyście otwarta wystawa "Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i Niemczech".

Zapraszamy!

http://www.lewica.pl/index.php?s=advert#3492

Podpalają mieszkania cudzoziemców, napadają na skłoty, sieją nacjonalistyczną agresję na uniwersytetach, usiłując zastraszyć swoich politycznych przeciwników.
Z każdą kolejną, medialną akcją faszyści wkomponowują się w polityczny krajobraz, zmieniając go własnymi działaniami oraz przyzwyczajając społeczeństwo do własnej obecności. Z każdą ich kolejną akcją na której nie ma nas, anarchistów, społeczeństwo umacnia się w przekonaniu, że nie istniejemy. Z każdą ich kolejną akcją, my tracimy, a oni zyskują: rozgłos i zainteresowanie. Nie „odetnie się tlenu” faszystom broniąc praw lokatorów i protestując przeciwko podwyżkom cen biletów, bo faszyści w tym samym czasie doskonale się czują i rozwijają na tych płaszczyznach, gdzie nas nie ma. Jedynym sposobem by się im przeciwstawić, jest pojawianie się tam gdzie oni, w miejscach gdzie planują bezkarnie popularyzować własną agresję i retorykę.
Jako Grecja W Ogniu działamy w innej części kraju. Tym plakatem chcemy jednak rzucić iskrę zachęcającą wrocławskie środowisko do lokalnej mobilizacji przeciw planowanej napaści na wykład krytycznego myśliciela Zygmunta Baumana. Podaj dalej!

http://grecjawogniu.info/?p=15566

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.