AlterKino.org: Zapach bytu & Lucio - oszust, murarz, anarchista & Andreas Baader – Wróg państwa

Świat | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycy

Zapach bytu - w 1989 roku upadł mur berliński. Z całej Europy zaczęli do Berlina ściągać młodzi ludzie, przedstawiciele kontrkultury, widzący Berlin jako "ziemię niczyją" ideale miejsce dla własnej twórczości i sposobu życia. W tym czasie znalazł się tam artysta i antropolog Ralph Marsault, twórca rzeźb i fotografii, które obrazują esencję tamtejszej subkultury: anarchię, punk rock, kulturę squaterską.

Lucio - oszust, murarz, anarchista - film przedstawia sylwetkę "Baskijskiego Zorro” - Lucio Urtubii i opisuje jego najgłośniejsze wyczyny. Rodzinę Lucia prześladował rząd generała Franco, on sam brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 68 roku, aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge’a Cleaver’a. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich europejskie paszporty i dowody tożsamości.

Jego największy wyczyn miał miejsce w latach 70. XX wieku, kiedy udało mu się wystawić do wiatru amerykański First National Bank (obecnie CitiBank). Dzięki doskonale podrobionym czekom podróżnym, uszczuplił stan posiadania molocha o 25 milionów dolarów, aby następnie przekazać je na anarchistyczne cele.

Andreas Baader – Wróg państwa - jest pierwszą biograficzną dokumentacją o Baaderze. Autor Klaus Stern skupił się na ukazaniu życia Baadera przed utworzeniem Frakcji Czerwonej Armii oraz wczesnego okresu działalności grupy Baader – Meinhof. Wielu świadków po raz pierwszy dochodzi do głosu przed kamerą, w tym także malarka Ello Michael, która jest matką córki Baadera. Filmowy dokumentalista Stern przetwarza olbrzymią ilość nieznanego do tej pory materiału filmowego oraz fotograficznego, min. dokumenty z akt procesowych ze Stammheimu.

http://www.alterkino.org

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.