Chiny: Tajemnicza śmierć chińskiego aktywisty

Świat | Represje

Jak podaje agencja AP chiński aktywista, który spędził w więzieniu 20 lat, powiesił się w szpitalu. Li Wangyang miał odebrać sobie życie rok po wyjściu na wolność. W samobójstwo działacza nie wierzą jednak jego bliscy.

Li miał się powiesić na strzępie tkaniny przywiązanym do szpitalnego okna. Szwagier aktywisty nie wierzy jednak w jego samobójstwo, ponieważ Li nigdy nie wspominał o odebraniu sobie życia, nawet podczas pobytu w więzieniu.

Organizacja Human Rights In China informuje, że 62-letni Li był weteranem walki o prawa pracowników, próbował m.in. utworzyć w Chinach wolne związki zawodowe.

Aktywista pierwszy raz został zatrzymany w 1989 r., miesiąc po tragicznych zakończonych pacyfikacją, protestach na placu Tiananmen. Został wtedy oskarżony o rozsiewanie kontrrewolucyjnej propagandy.

Li miał problemy z sercem, cierpiał także na cukrzycę. HRIC podaje, że zanim trafił do więzienia, mierzył 182 cm wzrostu. Po 11 latach spędzonych w więzieniu w bardzo ciasnej celi oraz bicia, Li miał już tylko 173 cm wzrostu.

Po raz drugi Li trafił do więzienia w 2001 r., skazany na 10 lat za podżeganie do obalenia władz państwowych.

Jest bardzo prawdopodobne, że chińskie władze pozbyły się niewygodnego aktywisty pozorując jego samobójstwo.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.