Eksmisja Ungdomshuset! Walki na ulicach Kopenhagi
W czwartek odbyła się ewikcja skłotu i centrum społecznego Ungdomshuset w Kopenhadze. Wiele osób brało udział w jego obronie. O sprawie skłotu pisaliśmy tutaj i tutaj. Obrońcy Ungdomshuset wydali oświadczenie jeszcze przed atakiem. AKTYWIŚCI PROSZĄ O ORGANIZOWANIE AKCJI SOLIDARNOŚCIOWYCH!
Zdjęcia: Jeszcze przed eksmisją | Atak policji | Nocne walki w centrum | Noc 2/3 marca | Wyburzanie | Zdjęcia z różnych dni
Strona skłotu: www.ungeren.dk | Krótki film poświęcony Ungdomshuset
Akcje solidarnościowe w Polsce: Poznań | Warszawa | Wrocław | Kraków
Ulotka solidarnościowa z Ungdomshuset do pobrania
Zatrzymani Polacy są już na wolności! Zostali deportowani do Polski!
Poniżej publikujemy najnowsze informacje:
16 marca, 22.45 - Około 3 tysięcy osób demonstruje dziś w Kopenhadze pod hasłami żądającymi nowego domu młodzieży oraz przeciwko brutalności policji. Cztery osoby zajęły dziś budynek szkoły w Norrebro skąd wywiesili transparenty, po czym bez przepychanek zostały aresztowane przez policję. Ujawniono dziś informację, że policja "przypadkowo" użyła niebezpiecznego gazu Ferret 40 podczas zamieszek po eksmisji Ungdomshuset. Gaz ten służy do przebijania się przez drzwi lub barykady, nie zaleca się jednak stosowania jego w tłumie ponieważ w kontakcie z człowiekiem może być śmiertelny
14 marca, 23.35 - Dziś w Kopenhadze wypuszczono z więzień kolejne 14 osób.
13 marca, 23.55 - W Kopenhadze wypuszczono dziś 94 osoby z więzienia.
11 marca, 17.15 - Wczoraj zatrzymano pięć osób z Polski. Wszyscy aresztowani zostali wypuszczeni następnego dnia. Nie postawiono żadnych zarzutów.
Na demonstrację solidarności z Ungdomshuset nie dotarło wiele osób. Policja aresztowała nawet przypadkowych turystów. W piatek i sobotę zatrzymywano i cofano wile osób, które chciały wjechać do Danii.
9 marca, 12.15 - Wczoraj dwa amerykańskie zespoły zostały aresztowane w Kopenhadze, jednak do wieczora zdołali opuścić areszt i o północy zagrali koncert w Aalaborg. Odbyła się również półgodzinna okupacja ambasady duńskiej w Atenach. Wieczorem odbyła się jak dotąd największa demonstracja w obronie Ungdomshuset, liczyła sobie 4000 osób i była połączona z feministycznym świętem kobiet.
18.15 - Jedna z osób zatrzymanych w Ungdomshuset (Dunka skazana na razie na 27 dni aresztu) została pobita przez strażników więziennych po tym jak odmówiła przyjęcia posiłku. Jest ona weganką, a posiłek... został kupiony w McDonaldzie.
8 marca, 12.30 - Na dziś zapowiedziana jest duża demonstracja w Kopenhadze w obronie Ungdomshuset oraz z okazji dnia kobiet (uchwalonym w nieistniejącym już budynku przy Jagtvej 69). Dochodzą sygnały, że policja z psami przeszukuje autobus z Niemcami jadącymi na demonstrację. Wczoraj wyburzono budynek skłotu już do końca. Tymczasem Ruth Evensens, szefowa sekty Faderhuset, wystąpiła na spotkaniu zamkniętym dla prasy i wygłosiła mowę nt. walki z Ugdomshuset. Nazwała to zadaniem, jakie otrzymała od boga, oraz dodała, że Ungdomshuset kierowały siły diabelskie. Przy okazji potępiła ona związki homoseksualne. Tymczasem w Kopenhadze wiele ulic zmieniło dziś nazwę na Jagtvej. Aktwiści rozkręcają akcję wlepkową.
7 marca, 18.00 - Odbyła się akcja solidarnościowa w Krakowie.
21.00 - Dziś odbyło się kilka akcji solidarnościowych z Ungdomshuset. Oprócz okupacji konsulatu w Wenecji doszło też do okupacji konsulatu duńskiego w Mediolanie, ok. 60 osób protestowało w Pradze. Budynek przy Jagtvej 69 jest już praktycznie wyburzony do końca. O 16.00 w Kopenhadze zaczęła się akcja Reclaim Ungeren. Było tam około 1000 osób. Przedstawiciele fundacji Jagtvej 69 rozważają budynek jednej z byłych szkół jako następny Ungdomshuset.
W nocy spalno dwa samochody firmy 3x34, która bierze udział w rozbiórce Ungdomshuset. Lista firm, które są w nią zaangażowane widnieje na stronie sekty Faderhuset.
6 marca, 12.00 - Wczoraj odbyła się demonstracja hałasu pod więzieniem Vestre Fængsel mająca dodać otuchy wszystkim uwięzionym po wydarzeniach związanych z eksmisja Ungdomshuset. Wczoraj zatrzymano kolejne 17 osób. Osób aresztowanych od czwartku jest w sumie 667, w tym 145 obcokrajowców (nie ma oficjalnego potwierdzenia o deportowaniu wszystkich obcokrajowców, jest to jednak informacja od Polaków, którzy byli odesłani do kraju). Tylko dwóch policjantów odniosło lekkie obrażenia podczas wydarzeń od czwartku.
Dziś ma się odbyć demonstracja solidarnościowa w Nowym Jorku. W Wenecji 20-30 aktywistów okupuje duński konsulat. Faderhuset ogłosiło, że będzie wydawać rzeczy z Ungdomshuset tylko po pisemnym opisie zaginionych rzeczy oraz podaniu danych osobowych właściciela. Zapowiadają, że będą je przetrzymywać przez trzy miesiące, po czym zostaną one sprzedane.
12.30 - Wyburzanie Ungdomshuset po kilku godzinach przerwy zostało wznowione.
10.40 - Dziś rano rozpoczęło się wyburzanie budynku przy Jagtvej 69! Budynek jest zburzony do pierwszego piętra, prace zostały na razie wstrzymane, ponieważ kontrola środowiska wykryła, iż nie zachowano odpowiednich procedur i w powietrzu unosi się niebezpieczny kurz z azbestem. Zatrzymano rzecznika grupy wsparcia budynku przy Jagtvej 69. Wszystko odbyło się spokojnie, policja wiedziała, kim jest ta osoba. W skład tej grupy wchodzi wielu rodziców młodzieży prowadzącej działalność Ungdomshuset .
00.40 - Policja zachęca mieszkańców Kopenhagi do wysyłania zdjęć zadymiarzy policji, ponieważ mogą być one użyte jako materiał dowodowy.
00.20 - Serwis Ekstrabladet potwierdza informację na temat czytania smsów z komórek przez policję podczas kontrolowania ludzi na Nørrebro.
5 marca, 00.20 - Serwis Berlingske podaje informację, że politycy kopenhascy mówią o tym, że "mimo zamieszek, trzeba młodzieży dać nowy budynek". Uważają, że nie można całkowicie zrzucać odpowiedzialności za zamieszki na Ungdomshuset. Jednak podkreślają, że będzie trudno przekonać do tego radę miasta.
23.50 - Do czwartku już zapowiedziane są codzienne demonstracje. W poniedziałek ma się odbyć akcja pod zachodnim więzieniem - duży hałas i muzyka. Ma się również odbyć spotkanie informacyjne o 19.00. We wtorek demonstracja o 15.00 na placu przy ratuszu. W środę akcje o 10.00 i o 20.00. W czwartek dzień kobiet, który został uchwalony międzynarodowym dniem kobiet w 1910 w budynku przy Jagtvej 69 w Kopenhadze czyli tam gdzie mieści się Ungdomshuset! Odbyła się tam wtedy pierwsza międzynarodowa konferencja kobiet, zorganizowana przez Międzynarodówkę Socjalistyczną. W ten dzień ma się również odbyć akcja w obronie tego historycznego miejsca.
23.45 - Na stronie Ungdomshuset pojawiła się informacja, żeby kasować smsy na komórkach, ponieważ policja aresztuje na podstawie posiadania smsów związanych z obroną skłotu.
23.45 - Serwis modkraft, który na żywo relacjonuje wydarzenia związane z Ungdomshuset napisał, że dziś kończy nadawanie. Na mieście jest spokojnie. Zacznie znowu nadawać jutro. Będzie m.in. relacjonować "demonstrację hałasu".
22.50 - W Bergen w Norwegii na konsulacie duńskim pojawił się napis popierający Ungdomshuset oraz liczba 69. To już kolejny raz kiedy pomalowano ten konsulat. W grudniu pojawił się na nim napis "Ungeren blir" (Ungeren = Ungdomshuset). Akcje solidarnościowe miały także miejsce w Nowej Zelandii, Izraelu, USA.
20.20 - Na stronie Ungdomshuset pojawiła się informacja: Aktywiści Ungdomshuset wzywają do międzynarodowej demonstracji 10 marca na placu przy ratuszu. Demonstracja ma być duża i pokojowa.
20.15 - Demonstracja doszła do Folkets Park. Ludzie zaczynają wracać do domów.
20.00 - Demonstracja spod ratusza zmierza w stronę Dronning Louisesbro na Nørrebro, bierze w niej udział tylko 200 osób.
19.45 - Grupa przeciwko wyburzeniu budynku przy Jagtvej 69 informuje, iż pojawiły się ciężarówki wywożące gruz z wyburzanych miejsc. Grupa zachęca aktywistów by dowiadywali się jakie firmy za tym stoją. Na placu przy ratuszu wygłoszono bardzo pacyfistyczne przemówienie. Demonstracja ma iśc do Folket Park w Stengade na Indre Nørrebro.
19.40 - Podczas sobotnich porannych nalotów policyjnych zostało aresztowanych 15 osób z ośrodka, gdzie pomaga się osobom psychicznie niezrównoważonym, bezdomnym i wyrzutkom społecznym. Byli oni zatrzymani wraz z innymi aktywistami. Dziś wszystkie z tych osób zostały wypuszczone.
19.20 - Rozpoczęła się demonstracja przy ratuszu, jest około 100 osób, ludzie z masy krytycznej widocznie pojechali ogrzać się gdzie indziej.
18.55 - W niedzielę rano policja przeszukała pomieszczenia organizacji Rød Ungdom. Źródło Modkraft podaje, że podczas przeszukania nikogo nie było w budynku.
18.45 - Prawnik reprezentujący fundację Jagtvej 69, która zebrała 2 miliony euro na zakup budynku Ungdomshuset powiedział, że fundacja kupi budynek na nowe centrum młodzieżowe nawet wbrew woli młodych ludzi. Twierdzi też, że trudno będzie kupić nowy budynek, ponieważ, jego zdaniem, wielu mieszkańców Kopenhagi boi się mieszkać w sąsiedztwie domu młodzieży po ostatnich zamieszkach.
18.30 - Na masie krytycznej było 1000 osób - informuje Politiken. Demonstracja miała 300 metrów długości. W pewnym momencie zbliżyła się do Nørrebro, ale natrafiła tam na ścianę policjantów.
18.15 - Pod koniec masy krytycznej ogłoszono przez megafon, że demonstracja przenosi się teraz na plac przy ratuszu, gdzie o 19.00 rozpocznie się kolejna demonstracja. Zaproszenie na demonstrację o 19.00 jest wysyłane drogą smsową. uczestnicy mają przyjść z "wesołym humorem i ślicznymi kwiatami". Demonstracja ma być pokojowa, w SMS-ach piszą "kwiaty - nie kostka brukowa".
18.10 - Pracownicy budowlani wynoszą azbest z budynku Ungdomshuset. Są ubrani w białe stroje ochronne. Mówi się, że ci robotnicy pochodzą z Polski. Powodem zatrudnienia Polaków, może być wcześniejsza zapowiedź duńskich związkowców budowlanych, że członkowie związku nie będą brali udziału w burzeniu Ungdomshuset.
18.00 - Masa krytyczna dojechała do dzielnicy Kartoffelrækkerne, gdzie mieszka burmistrz Kopenhagi Ritt Bjerregaard. Demonstracja porusza się powoli. Rowerzyści wiedzą, że na tej dzielnicy mieszka burmistrz, dlatego starają się, żeby ich usłyszała, jeśli jest w domu.
17.32 - Dziennikarz, który w swoim artykule przyznał się do rzucania kamieniami w policję w czwartek, został wypuszczony z aresztu. Może jednak stracić pracę.
17.30 - W norweskim Trondheim odbyła sie demonstracja solidarnościowa licząca 70-80 osób, która zakończyła się przy konsulacie duńskim. Kolejną zapowiedziano na sobotę o godz. 15. W Kopenhadze rozpoczęła się rowerowa masa krytyczna, która obecnie liczy około 400 osób, nie wiadomo, gdzie zmierza, ponieważ tradycyjnie o jej trasie decydują rowerzyści prowadzący masę.
15.30 - Rodzice aresztowanych niepełnoletnich zebrali się razem w niedzielę, żeby przedyskutować jak mogą pomóc swoim dzieciom. Mówili o tym, że nie mogą się w ogóle dowiedzieć jak czują się ich dzieci, w jakim są stanie. Jeden z rodziców opowiada, jak jego córka zadzwoniła do niego dopiero 1,5 dnia po zatrzymaniu i mogła z nim rozmawiać jedynie dwie minuty.
15.00 - Aresztowani wczoraj aktywiści dostali do jedzenia zestawy z... McDonalda - informuje Politiken. Policjanci nie widzieli w tym nic dziwnego, przynieśli zatrzymanym torby z jedzeniem uśmiechając się. Niektórzy odmówili tego posiłku. Wegetarianie nie byli zadowoleni z takiego wyboru menu. Jeden z policjantów powiedział: "mogli przecież wyciągnąć mięso i zjeść resztę".
14.50 - Słynna kopenhaska syrenka została w sobotę pomalowana ma różowo. Napis pod nią sugeruje, że ma to związek z wydarzeniami po eksmisji Ungdomshuset.
14.20 - Politiken.dk podaje, że policja jest przygotowana na niepokoje w niedzielę. Zapowiedziane są pokojowe demonstracje, jednak policja uważa, że dziś znowu może dojść do zamieszek. Dodają również, że "sytuację ułatwiło aresztowanie osób stwarzających problemy i wyrzucenie obcokrajowców z kraju".
13.45 - Na godz. 15.00 zapowiedziana jest akcja artystyczna, gdzie malarze, muzycy i pacyfiści mają się spotkać i pokojowo wyrazić swoje poparcie dla Ungdomshuset. Na 16.45 zapowiedziana jest masa krytyczna w obronie Ungdomshuset.
12.10 - Na godz. 15.00 zapowiedziano demonstrację solidarnościową w Trondheim. Pracownicy budowlani usuwają azbest ze skłotu w przygotowaniu do wyburzenia budynku. Serwis Modkraft podaje, że konferencja prasowa sekty Fadehuset, gdzie podadzą decyzję nt. wyburzenia Ungdomshuset ma się odbyć we wtorek, ale mówi się, że decyzja została już podjęta.
11.50 - Politiken podaje, że budynek Ungdomshuset przy Jagtvej 69 ma być zburzony w ciągu dwóch dni. Decyzję w tej sprawie mają przedstawić jutro przedstawiciele sekty Faderhuset. Szefowa sekty powiedziała wczoraj TV2, że budynek wyglądał gorzej niż się spodziewała. Nie komentuje informacji na temat wyburzenia budynku. Policja jednak poleca jego zburzenie, ponieważ obawiają się, że jego zwolennicy będą chcieli go ponownie zająć. Przedstawiciele związków zawodowych budowlańców zapowiedzieli, że ich członkowie nie będą brali udziału w wyburzaniu Ungdomshuset.
11.20 - W nocy policja zatrzymała kolejne 76 osób. Aresztowania są powiązane z nocnymi wydarzeniami na Christianii ok. godz. 2 w nocy. Ze 130 osób zatrzymanych wczoraj rano 100 było z zagranicy, większość z nich została wypuszczona, a 30 jest wydalonych z Danii. Noc była stosunkowo cicha i spokojna. Według raportu ze spraw sądowych z piątkowego wieczora, oskarżeni nie mieli możliwości bronienia się swoimi dowodami, ponieważ konfiskowała je policja. Jedyne zeznania, jakie brano pod uwagę to zeznania policji, która posługiwała się słabymi nagraniami z TV2 oraz swoimi zeznaniami. Obrońcy zatrzymanych uważają, że te sprawy to pogwałcenie praw człowieka. Tymczasem policja twierdzi, że nie spodziewa się już aresztowań nowych osób.
01.55 - Policja wciąż intensywnie patroluje miasto. Nie zauważono żadnych większych incydentów. Częściowo na Nørrebrogade nie ma świateł ulicznych.
01.05 - Niezapowiedziane niewielkie demonstracje pojawiają się w centrum Kopenhagi i dzielą na mniejsze części. Niektóre grupy zmierzają w stronę Nørrebro, niektóre w stronę Christianii.
00.50 - 150 osób przemieszcza się z Storkespringvandet w centrum Kopenhagi w stronę Nørrebro. Z przodu jedzie rower z Christianii z muzyką i panuje miła atmosfera.
00.10 - Chodzą plotki, że policja przepytuje i aresztuje ludzi w okolicach ronda Nørrebros (bardzo blisko skłotu, skrzyżowanie z ul. Jagtvej).
00.00 - Na blogu Ungdomshus-nu zapowiedziane są demonstracje co czwartek przez najbliższe dwa tygodnie o godz. 17:00 startujące z Blågårdsplads.
23.45 - W dzielnicy Nørrebro pojawiło się kilku neonazistów podczas demonstracji.
23.40 - Policja usuwa demonstrację przy Nørrebro Hallen. Duża liczba policjantów stara się rozpraszać ludzi podjeżdżając samochodami.
23.35 - Modkraft.dk podaje, że demonstracja zakończyła się i ludzie spokojnie wracają do domu. Ekstrabladet.dk opisuje, że grupy demonstrantów próbowały tworzyć barykady, jednak policja ich powstrzymała.
23.25 - Cudzoziemcy aresztowani podczas porannych interwencji mają być przesłuchani, a następnie odesłani do swoich krajów. Policja nie posiadała żadnych nakazów na dokonanie porannych przeszukań. Zgodnie ze słowami nadinspektora Per Larsena, w tak napiętej sytuacji każdy powinien być przygotowany na aresztowanie, nawet jeśli nie popełnił przestępstwa.
23.20 - Pozostała grupa demonstrantów liczy teraz około 50 osób, którrzy idą w kierunku Nørrebrogade. Niedaleko Nørrebrogade i Stefansgade stoi grupa 70-80 osób. Ulica Bragesgade nie jest już zablokowana przez policję.
23.10 - Demonstranci posuwają się w kierunku Bragesgade i Minmersgade, policja blokuje ulicę, mimo że to jedyna droga, którą można opuścić demonstrację. Policja stoi przy swoich samochodach.
23.00 - Policja wezwała demonstrantów do rozejścia się. Niektórzy manifestanci wycofują się, inni zostają.
22.55 - Ul. Nørrebrogade została zablokowana przez policję. W tym momencie policjanci i demonstranci stoją na przeciwko w oczekiwaniu na wydarzenia. Atmosfera jest napięta. Przyjechał policyjny wóz z psami.
22.50 - Na ul. Nørrebrogade, gdzie miało rozpocząć się street-party jest ok. 300 osób. Ruszają w kierunku Nørrebros Runddel, gdzie zgromadziły się spore siły policji.
22.30 - są informacje, że w areszcie przy sądzie miejskim zatrzymani nie dostali jedzenia od ponad 20 godzin, mimo prowiantu, który próbowano im przekazać z zewnątrz.
22.00 - Wczoraj w nocy zostało aresztowanych trzech sanitariuszy. Zostali oskarżeni o "niewykonywanie poleceń policji", ponieważ nie chcieli się usunąć. Rzecz w tym, że nie wykonali polecenia, ponieważ w tym momencie udzielali pierwszej pomocy protestującemu, informuje serwis Politiken.
21.55 - Ludzie, którzy służą pomocą i informacją dla aktywistów miejscowych i przyjezdnych mówią, że wiele punktów informacyjnych ciężko ucierpiało z powodu sobotnich aresztowań i przeszukań. Wiele takich punktów jest zamkniętych. Mimo to telefony informacyjne wciąż działają i można tam dowiedzieć się m.in. o zakwaterowaniu dla przyjezdnych.
19.45 - W Wiedniu odbyła się stuosobowa demonstracja solidarnościowa z Ungdomshuset. Zakończyła się przy ambasadzie duńskiej, która została obrzucona bombami z farbą. W drugim największym mieście Norwegii - Bergen również odbyła się akcja poparcia dla Ungdomshuset. Wzięło w niej udział ok. 100 osób, którym udało się zablokować ruch uliczny.
19.30 - Pirat Radio nadaje teraz na częstotliwości 106,3 FM. Na jego antenie pojawiają się informacje dotyczące dalszych akcji. Mówią: "Brakuje nam mediów, które nie są po stronie policji". Radio miało przerwę w nadawaniu od czasu eksmisji skłotu. Nadawało ono od zamieszek 16 grudnia. Było to najdłużej nadające nielegalne radio w historii Danii. Oto ich adres internetowy: http://myspace.com/piratradio69
18.20 - Zapowiedziano kolejną demonstrację na godz. 22.00 przy Nørrebrohallen. Dwa helikoptery policyjne obserwowały właśnie zakończoną demonstrację.
18.10 - Policja przeszukuje ludzi na Nørrebrogade. Wybierają ludzi, którzy wyglądają "podejrzanie" lub mają przy sobie torby.
17.50 - Demonstracja została oficjalnie zakończona przez obywatelską grupę wsparcia Ungdomshuset. Uczestników zachęca się do przyjemnego spędzenia czasu.
17.40 - Mieszkańcy ulicy Åboulevarden wywiesili z okien transparenty poparcia dla Ungdomshuset. Demonstracja jest już w parku Nørrebro, gdzie jej uczestnicy mają tańczyć i śpiewać.
17.30 - Demonstracja zbliża się do parku Nørrebro, jest pokojowa atmosfera. Policja trzyma się na dystans. Jednak, gdy manifestacja przekraczała ulicę Jagtvej, mijała ogromne oddziały policji, które nie chciały dopuścić, żeby demonstracja udała się w kierunku Jagtvej 69, gdzie znajduje się centrum.
17.05 - 114 aresztowanych po zamieszkach w sobotę w nocy zostało wypuszczonych na wolność. 13 z nich to cudzoziemcy, którzy otrzymali zakaz wjazdu do Danii. Jedna z osób zatrzymanych podczas nocnych zamieszek dostała 27 dni aresztu.
16.30 - Manifestacja zbliża się do Nørrebro. Jest bardzo dużo policji i nad demonstracją krąży helikopter.
16.30 - Demonstracja stoi w miejscu. Pojawił się transparent z hasłem napisanym wielkimi literami, a pod nim mały napis: "jeśli umiesz to przeczytać uzbrojony żołnierzyku to znaczy, że stoisz o wiele za blisko". Organizatorzy wzywają do pokojowego zachowania i myślenia o wszystkich aresztowanych. Demonstracja ma się przemieszczać w stronę parku Nørrebro.
16.15 - Obrońcy Ungdomshuset wzywają do bombardowania burmistrz Kopenhagi mailami. Jej adres to: ritt@kk.dk
16.00 - Na serwisie Berlingske pojawiła się informacja, że podczas sobotnich porannych nalotów policji aresztowano aż 120 osób. Interwencje tłumaczono chęcią znalezienia cudzoziemców, którzy byli zaangażowani w nocne zamieszki. Aresztowani to głównie Niemcy, Norwegowie i Szwedzi. Zatrzymani są również Hiszpanie, Portugalczyk i Irlandczyk. Suma wszystkich aresztowanych to już ok. 600 osób.
15.40 - Manifestacje połączyły się przy ratuszu. Jest już ok. 2000 osób. Pochód jest pokojowy.
15.35 - Demonstracja przy ratuszu liczy teraz ok. 1500 osób. Policja jest widoczna, ale trzyma dystans.
15.15 - 40 domniemanych aktywistów nie zostało wpuszczonych do Kopenhagi z pobliskiego szwedzkiego miasta Malmo. Kontrola na granicach jest coraz dokładniejsza.
15.00 - W Kopenhadze rozpoczęły się dwie demonstracje, jedna na Placu Enghave, a druga w Christianii. Organizacje obywatelskie wzywają do pokojowego zachowania. Na Placu Enghave jest 400-500 osób. Rzecznik demonstracji mówi, że część grupy, która zaplanowała przemarsz, została aresztowana. Do demonstracji przyłączają się starsi ludzie, którzy popierają Ungdomshuset, ale są przeciwko przemocy. Na demonstracji idącej z Christianii idzie ok. 500 osób.
14.25 - W Kopenhadze zaczyna brakować miejsc w aresztach. Po tym jak aresztowano 133 osoby, a kolejne 180 stanie dziś przed sądem, wiele osób musi przebywać w dwie osoby w celi, zamiast dozwolonej jednej. Niektórzy aresztowani są przenoszeni do więzień w innych częściach Danii, ponieważ są osoby, które wg policji nie powinny się ze sobą porozumiewać. Mówi się też, że aresztowani dziś rano cudzoziemcy powinni być wypuszczeni z aresztu.
13.45 - Na godzinę 15.00 zapowiedziana jest demonstracja przy ratuszu. Wyjście na tę demonstrację będzie miało miejsce o godz. 14.00 z Christianii. Podczas zgromadzenia ma grać muzyka, ma być serwowane jedzenie, wygłaszane przemówienia. Organizatorzy spodziewają sie ponad 1000 osób. Twierdzą też, że na demonstracji może pojawić się wielu zwykłych obywateli oburzonych postawą władz miasta. Pierwotnie pochód miał zmierzać w kierunku Ungdomshuset, jednak policja tego zakazała.
12.15 - Policja dokonała nalotów na kilka miejsc w Kopenhadze związanych z obroną Ungdomshuset. Na skłocie (tzn. teraz już legalnym) Bumzen aresztowano 42 osoby. Podczas akcji policyjnej, wywarzano okna i drzwi, użyto gazu łzawiącego. Politiken.dk podaje, że interwencje policji miały miejsce w 6-8 miejscach. Policja stara się aresztować jak najwięcej cudzoziemców. Przeszukiwana jest również siedziba kolektywu na Folkets Hus. Potwierdzona jest również informacja o użyciu gazu łzawiącego na Baldersgade. Wśród aktywistów krąży łańcuszek sms-owy informujący o nowych protestach dzisiaj.
12.00 - Kolejne 77 osób zatrzymanych w czasie czwartkowych zamieszek zostało aresztowanych, natomiast 14 zostało wypuszczonych na wolność. Jest to wynik 19-godzinnych przesłuchań w kopenhaskim sądzie. Przesłuchania 91 osób rozpoczęły się w piątek rano i skończyły około 5.00 rano w sobotę. Jest to rekordowa liczba aresztowań w ciągu jednego dnia. Część z tych 77 osób dostała wyrok 14 dni aresztu, część 3 dni i 3 nocy.
Działacze Ungdomshuset zapowiadają, że sobota ma być dniem akcji w obronie skłotu - "blokady, opóźnienia ruchu - użyj swojej wyobraźni" - piszą na swoim blogu.
11.50 - W nocy około godz. 4.30 grupa młodych ludzi wtargnęła do gimnazjum w Christianii i zdemolowała szkołę m.in. wyrzucając komputery przez okna. Policja pospieszyła na miejsce zdarzenia, gdzie zostali zaatakowani gradem kamieni. Jeden z demonstrantów został ranny podczas zamieszek z policją na ul. Norrebro, został uderzony kamieniem w tył głowy. Został hospitalizowany. Rano kilka grup protestujących nadal podpalało barykady w okolicach Norrebro i Frederiksbergu. W nocy spłonęło około 20 samochodów.
04.00 - Zdaniem rzecznika policji od ok. 3.30 zamieszki zaczynają ucichać.
03.55 - Według norweskiej agencji prasowej NTB, spory udział w dzisiejszych walkach w Kopanhadze mieli niemieccy aktywiści. Jest to informacja niepotwierdzona oficjalnie.
03.40 - Według serwisu Berlingske podczas dzisiejszych starć aresztowanych zostało ponad 100 osób.
03.20 - Straż pożarna i policja próbują sobie poradzić z wieloma pożarami, które wybuchły w mieście. Policjanci nadal mają duże problemy z chwytaniem demonstrantów, ponieważ ci przemieszczają się bardzo szybko.
03.10 - Policji nadal udaje się utrzymywać demonstrantów z dala od Ungdomshuset, ale nie udaje się im ich wszystkich aresztować. Gliniarze krzyczą do nich: "Idźcie do domu, do diabła!".
02.50 - Według duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyło się około 50 akcji solidarnościowych z Ungdomshuset, głównie w Europie, najwięcej w Niemczech.
02.45 - 44 osoby zatrzymane podczas czwartkowych zamieszek dostały wyrok 14 dni aresztu.
02.28 - Policja próbuje zastraszyć demonstrantów taktyką włączania syren i kierowania wozów policyjnych na aktywistów. Muszą więc oni trzymać się blisko ścian, by nie zostać uderzonym przez samochód.
02.25 - Zorganizowana mała grupa demonstrantów jest bardzo blisko Ungdomshuset i w bardzo szybkim tempie tworzy barykady. Policji trudno za nimi nadążyć. W pewnym momencie znajdowali się oni 100 metrów od skłotu. Policja aresztowała 6-7 z tych osób.
02.20 - Wybuchły zamieszki w Christanii (odległej o kilka kilometrów od Ungdomshuset). Około 30 osób atakuje policję. Tymczasem wiele grup demonstrantów tworzy barykady na Nørrebrogade.
02.15 - Rzecznik policji twierdzi, że demonstracja została zaatakowana, gdyż po jej rozwiązaniu uczestnicy zaczęli wydłubywać kostkę brukową i nie reagowali na ostrzeżenia policji. Jednak żaden ze świadków oraz reporterów Modkraft tego nie potwierdza - mówią, że policja zaatakowała bez ostrzeżenia i nikt nie miał szans, aby bezpiecznie się wycofać.
02.10 - Wg kanału tv2, jedna osoba została ranna od pocisku gazowego.
02.07 - Do tego momentu aresztowano około 30 demonstrantów. Policja zaczęła używać pożyczonych od szwedzkiej policji samochodów, co oznacza, że kończą im się ich własne. Niektórych demonstrantów dzieli tylko kilkaset metrów od Ungdomshuset.
02.05 - Grupy demonstrantów zbliżają się do Ungdomshuset. Policja formuje "żelazny pierścień" wokół skłotu, jednak dużej grupie demonstrantów udało się przebić do ulic w pobliżu budynku.
02.00 - Walki rozszerzają się w dzielnicy Nørrebro (w której znajduje się Ungdomshuset). Policja ściera się z aktywistami np. na ul. Guldbergsgade. Barykady budowane są także na Nørrebrogade.
01.45 - Oddział policji zmierza w kierunku barykad na Nørre Allé. Ścigają aktywistów na Blågårdsgade. Płoną barykady w wielu różnych, dość odległych od siebie miejscach.
01.40 - Dwoje naocznych świadków widziało, jak policjant rzuca kamieniami w demonstrantów.
01.35 - Zamieszki przenoszą się na Stare Miasto.
01.30 - Nieprzytomna osoba, która leżała na ulicy jest przetransportowywana do karetki. Ma krwawiące rany głowy, ale chyba odzyskała już przytomność. Policja aresztuje uczestników demonstracji. W okolicach zamieszek płoną co najmniej trzy samochody. Troje reporterów serwisu Modkraft potwierdza, że policja nie zażądała od demonstrantów rozejścia się.
01.25 - Wg. jednego z demonstrantów na ulicy leży osoba bez ruchu. Tymczasem tworzone są płonące barykady z koszy na śmieci i samochodów.
01.15 - Według duńskiego serwisu Politiken, zamieszki rozpoczęły się po tym, jak jeden z demonstrantów powiedział przez mikrofon, że przemarsz powinien ruszyć w stronę Ungdomshuset. Ludzie przemieszczają się w stronę Nørre Alle.
01.07 - Sankt Hans Torv opustoszał. Płonie samochód policyjny.
01.03 - Demonstranci zaatakowali jeden z samochodów policyjnych.
01.00 - Policja zaatakowała pokojową demonstrację. W jej stronę lecą koktajle Mołotowa i kamienie. W odpowiedzi policjanci używają gazu łzawiącego. Wśród niektórych demonstrantów wybuchła panika, ponieważ część z nich chciała uciec przed atakiem policji.
00.50 - Wg. policji obecnie na Sankt Hans Torv jest ok. 1500-2000 demonstrantów, niektórzy zamaskowani. Policja na razie trzyma dystans.
00.45 - Tutaj można obejrzeć wideo z dzisiejszej demonstracji z ok. 23.50, zamieszczony przez serwis http://www.modkraft.dk
00.35 - Na Sankt Hans Torv znowu panuje atmosfera zabawowa, ludzie tańczą i wykrzykują slogany. Nie wydaje się, żeby demonstracja ruszyła dalej.
00.20 - Policja zebrana w okolicach Sankt Hans Torv, gdzie ma rozpocząć się demonstracja zakłada na głowy kaski i maski przeciwgazowe.
00.13 - Jak podają korporacyjne media, wielu uczestników demonstracji zbliżającej się do Norrebro jest zamaskowanych i jest w bojowym nastroju. Nie ma już imprezowej atmosfery. Mówi się o 1500-200 uczestnikach pochodu.
3 marca, 00.00 - Demonstracja jest teraz na ul. Norrebrogade niedaleko miejsca, gdzie ma zacząć się następna. Jest już 1,500 osób. Atmosfera jest bardzo napięta.
22.50 - Demonstracja zmierza w kierunku placu Sankt Hans w Nørrebro. Wszystkie boczne uliczki blokuje policja. Jeden z DJ-ów przed demonstracją powiedział: "To będzie party takie jakie bywały w centrum społecznym Ungdomshuset. Jeśli policji nie przyjdzie do głowy przyłączyć się, to wszystko może odbyć się bez większych problemów."
22.30 - Coraz więcej osób zbiera się na Starym Rynku. W tej chwili jest ok. 1000 osób. Atmosfera jest energetyzująca. Ludzie skandują i tańczą do muzyki, którą nadają DJ-e z platformy samochodowej przerobionej na scenę.
22.15 - media duńskie informują, że w rejonie Nørrebro panuje napięta atmosfera. Z jednej strony duże grupy protestujących zbierają się na kolejną demonstrację, a z drugiej następuje koncentracja sił policyjnych.
20.40 - Zaczęła sie demonstracja przy Folkets Hus. Jest około stu osób, gra muzyka. Nie widać policji w okolicy.
19.38 - Policja wkroczyła do tzw. Domu Aktywności w szwedzkim mieście Malmo (oddalonym od Kopenhagi o 20 km). Odbywają się tam koncerty, imprezy taneczne, jest to też baza dla aktywności politycznej. Ok. 20 osób jest poza budynkiem, podczas gdy policja przeszukuje budynek.
19.30 - Policja duńska pożyczy od policji szwedzkiej 20 furgonetek policyjnych. Są one lżej wyposażone niż duńskie. Będą miały tablice rejestracyjne duńskie oraz duńskich policjantów w środku, ale napis na nich brzmi POLIS. Potrzebują ich w wyniku uszkodzenia wielu duńskich radiowozów przez kostkę brukową. Do Kopenhagi wezwano posiłki policji z całego kraju.
18.00 - W Kopenhadze odbyło się kilka małych demonstracji po 30-50 osób, m.in. przed aresztem, gdzie przebywają zatrzymani. Policja z bliska przyglądała się tym akcjom, jednak nie interweniowała. Na dziś wieczór zapowiedziane są trzy demonstracje, o 19.00, 22.00 (streetparty) i demonstracja o północy.
17.30 - po godz. 15 zakończyła się okupacja siedziby Partii Socjaldemokratycznej. Trwa jednocześnie zabezpieczanie kopenhaskiego ratusza przed możliwą próbą zdobycia go przez aktywistów. Zablokowana jest większość ulic dojazdowych w jego okolicy. Wzmacniane są także osłony okien.
13.00 - Pracownicy budowlani pod silną obstawą policji opróżniają budynek z rzeczy. Policja twierdzi, że zabiera tylko te rzeczy, które "mogą stanowić dowód w sprawie". O odzyskanie pozostałych aktywiści będą musieli się starać u nowych właścicieli - chrześcijańskiej sekty.
12.45 - Grupa aktywistów w proteście zajęła kopenhaską siedzibę Partii Socjaldemokratycznej.
11.10 - Jednej z aresztowanych kobiet w czasie ataku policji na Ungdomshuset złamano rękę. Policja nie chce wyjaśnić, jak to się stało.
11.00 - Wczoraj odbyła się demonstracja solidarnościowa z Ungdomshuset w Hamburgu, w której wzięło udział 800 osób. 14 osób zostało zatrzymanych podczas demonstrowania przy Konsulacie duńskim.
10.55 - Osoby, które były zatrzymane wewnątrz Ungdomshuset dostały wczoraj wieczorem wyrok 27 dni aresztu. W sumie jest to 35 osób, w tym cudzoziemcy. Informacja jeszcze nie potwierdzona, ale pewna na 90%: wśród nich jest dwóch Polaków, działaczy Federacji Anarchistycznej. Potwierdzenie tej informacji powinno być dzisiaj.
02.00 - Powoli zaczyna się uspokajać, choć policja uważa, że może to być cisza przed piątkową burzą. W ciągu dnia i nocy ponad 200 osób zostało aresztowanych. Cztery doznały poważnych uszkodzeń ciała i zostały hospitalizowane.
00.50 - protestujący opuścili zajęty przez nich nowy budynek, jak się okazało, starą szkołę prywatną. Policja cały czas używa dużych ilości gazu łzawiącego w celu rozproszenia demonstrantów.
2 marca, 00.20 - Demonstracja w formie konduktu pogrzebowego zgodnie z planem wyruszyła z Rådhuspladsen w kierunku Nørrebro. Manifestanci, niektórzy z pochodniami, nieśli trumny z napisami m.in. "wolność słowa", "wolność" etc. Po dotarciu do Folkets Park demonstranci złożyli na trumnach kwiaty. Tymczasem budowanie barykad i podpalanie kontenerów na śmieci trwa w okolicy ul. Blågårdsgade, gdzie również zajęto jeden z domów. Także niespokojnie jest w okolicach Bragesgade, Blågårds Plads oraz Nørrebrogade.
22.15 - Na godz. 22.00 zapowiedziano demonstrację na placu Raadhuspladsen w centrum Kopenhagi. Policja duńska będzie próbować przetrzymywać 35 osób zatrzymanych w budynku dłużej niż 24 godziny (na ile maja pozwolenie). Osoby te będą dziś prawdopodobnie postawione przed sądem i będą odpowiadać z art. 293 ust., który brzmi "osoba, która zorganizowała i systematycznie utrudniała wejście na teren czyjejś własności".
19.57 - W wielu miastach w Europie odbywają się akcje solidarnościowe: Berlin, Hamburg, Monachium, Wiedeń, Goeteborg, Sztokholm, Dortmund, Oslo, Kolonia. W Kopenhadze policja użyła gazu łzawiącego.
19.41 - Policja kontroluje granice Danii (zwłaszcza z Niemcami i Szwecją) w obawie przed przybyciem ludzi z zagranicy, którzy mogli by wesprzeć protest. W szwedzkim mieście Malmo (odległym od Kopenhagi o 30 km) zatrzymano trzech mężczyzn za posiadanie substancji łatwopalnych, które wskazywały na chęć udziału w zamieszkach w Kopenhadze. Władze duńskie poważnie obawiają się przyjazdu towarzyszy z zagranicy. Na ulicach nadal trwają zamieszki, w których udział bierze 500-1000 osób. Starcia mają miejsce w różnych miejscach miasta, m.in. w odległej Christianii.
19.13 - Dzisiaj odbywało się kilka akcji w Kopenhadze, m.in, Reclaim the Streets o 14.00, o 17.00 rozpoczęła się demonstracja w obronie Ungdomshuset. Na ulicy Norebro niedaleko skłotu wybuchły zamieszki z policją. Teraz liczby to 35 zatrzymanych rano w budynku (w tym dwóch Polaków) i 90 aresztowanych podczas protestów na mieście. Jeden 20-letni Niemiec, który przebywał w budynku został ranny (według różnych źródeł: lekko lub ciężko, trudno powiedzieć jak jest) i hospitalizowany. Relacja TV
17.22 - Odbyła się akcja solidarnościowa w Poznaniu.
14.04 - Aresztowanych jest m.in. dwóch anarchistów z Polski, którzy ostatnio przebywali w Ungdomshuset. Media podają liczbę 60-75 zatrzymanych.
13.20 - Wszystkie osoby, które przebywały wewnątrz budynku zostały aresztowane. Policja "oczyszcza" budynek. Gliniarze dostali się do budynku lądując helikopterem na dachu budynku oraz poprzez boczne wejście po użyciu kontenera. Wokół skłotu gromadzą się od rana setki osób, wybuchły zamieszki. Kilkadziesiąt osób jest aresztowanych. Na godz. 17.00 jest zapowiedziana demonstracja w obronie Ungdomshuset.
1 marca, 07.20 - W Kopenhadze zaczęła się eksmisja skłotu Ungdomshuset, policja zajęła wszystkie piętra, ostatnie kilkadziesiąt osób zabarykadowało się w piwnicy.