Hiszpania: Masowe protesty i strajki przeciw reformom prawa pracy

Prawa pracownika

Demonstracja w Polsce: Wrocław 29.02, solidarni ze studentami, przeciw brutalności policji oraz przeciw cięciom edukacyjnym. Godz. 17:00 na rynku pod fontanną. Warszawa 01.03, ZSP wspiera protest hiszpańskich oburzonych w Polsce, przeciw reformom prawa pracy i brutalności policji. Godz. 16:00 pod ambasadą Hiszpanii, ul. Myśliwiecka 4.

Od czasu kiedy hiszpański rząd ogłosił plany ataku na prawa pracownicze, w całej Hiszpanii odbyły się masowe protesty. W ostatni weekend, ponad milion osób wyszło na ulice. Demonstracje trwają nadal. Bardziej radykalne związki, takie jak CNT-AIT, od dawna wzywają do strajku generalnego i 29 lutego współorganizują strajk generalny w Kraju Basków. Związek będzie także uczestniczyć w strajkach w niektórych branżach i wspierają strajk studentów, który ma się odbyć 29 lutego.

Nasi anarchosyndykalistyczni koledzy zorganizowali ponad 20 demonstracji w ostatnych dniach, potępiąjac rząd i kapitalizm i wzywając oddolne związki, niezależne od polityki i biznesu, do radykalnego oporu.

W dniu 10 lutego 2012, nowy prawicowy rząd Hiszpanii przyjął dekret dotyczący reformy rynku pracy. Reforma uderzy w pracowników na wiele sposobów. Będzie można łatwiej i taniej zwalniać pracowników i wprowadzać grupowe zwolnienia. Zmniejszona zostanie wysokość odpraw dla pracowników i firma nie będzie potrzebowała zgody administracji dla planów masowych zwolnień jak obecnie. Rząd także zamierza podwyższyć limit okresu próbnego w pracy do jednego roku: w tym czasie firma może zwolnić pracowników bez odszkodowania i bez podania przyczyn.
Rząd także chce pozwolić pracodawcom łatwiej wycofać się z istniejących porozumień zbiorowych. Firmy, które mają „negatywną sytuację” w 3 kwartale, będą mogły wycofać się z wcześniejszych ustaleń, jakie wynegocjowano ze związkami zawodowymi. Będą mieć prawo do zmniejszenia liczby godzin pracy, oraz do mniej uregulowanego podejścia do wysokości pensji i zmiany stanowiska pracownika, a także wprowadzone zostały zasady ułatwiające nacisk na pracowników, by nie brali zwolnień chorobowych. W dodatku, rząd oferuje różne ulgi i dotacje dla firm.

Zobacz także: http://www.zsp.net.pl/cnt-ait-o-reformach-w-prawie-pracy

W dniu 10 lutego 2012,

W dniu 10 lutego 2012, nowy
prawicowy rząd Hiszpanii przyjął
dekret dotyczący reformy rynku pracy.

A projekt ten przygotowany został jeszcze przez poprzedni "lewicowy" rząd Zapatero, opóźnienie jego wdrożenia było zagrywką polityczną - dziś PSOE z Rubalcaba na czele usiłuje lansować się na obrońcę uciśnionych...

Zmniejszona zostanie wysokość odpraw dla pracowników i firma nie będzie potrzebowała zgody
administracji dla planów masowych
zwolnień jak obecnie.

Od dawna wielu pracujących w Hiszpanii nie ma pojęcia co takiego te odprawy czy oficjalne zwolnienia grupowe - zdecydowana większość zatrudnionych pracuje w oparciu o ultraśmieciowe kontrakty nie gwarantujące żadnych praw....

W dodatku, rząd
oferuje różne ulgi i dotacje dla firm.

Od zawsze, i to nie tylko rząd ale i samorządy terytorialne... w Polsce zresztą też jest to dość popularne....

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.