Hiszpania: Ruch społeczny przeciwko eksmisjom

Świat | Lokatorzy | Protesty

Ponad 200 osób zablokowało w środę eksmisję bezrobotnej kobiety z dwójką dzieci z których jedno jest niepełnosprawne. Bank próbował wyrzucić całą rodzinę z mieszkania za niezapłacone raty kredytu hipotecznego. Podobne blokady odbywają się w ostatnich dniach w miastach całej Hiszpanii, w której na skutek kryzysu gospodarczego prawie milion rodzin ma problemy ze spłatą kredytów, zaciągniętych na zakup mieszkania. W blokadach i koordynacji protestów przeciwko antyspołecznym działaniom banków biorą udział osoby związane z Ruchem 15 Maja, czyli tak zwani 'indignados.'

Każdego tygodnia w różnych miastach Hiszpanii odbywa się conajmniej kilka blokad, organizowanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Blokując wejścia do eksmitowanych budynków, protestujący skutecznie uniemożliwiają doręczenie zadłużonej rodzinie nakazu eksmisji, co z kolei powoduje, że komornik nie może usunąć jej z mieszkania. W całym kraju w ciągu ostatnich dwu lat około 300 000 osób zostało eksmitowanych na bruk za niezapłacone raty kredytów hipotecznych, podczas gdy w całym kraju jest ponad 700 000 pustych mieszkań.

W ciągu pięciu lat, poprzedzających wybuch kryzysu, wartość kredytów hipotecznych zaciągniętych przez Hiszpanów wzrosła dwukrotnie, czemu towarzyszył gwałtowny wzrost cen nieruchomości. Wraz z nastaniem kryzysu ceny mieszkań spadły średnio o 16% (dane dla Madrytu) co sprawia, że zadłużone rodziny nie są w stanie spłacić swych zobowiązań wobec banków nawet jeśli sprzedadzą kupione na kredyt mieszkanie. Według obecnego, drakońskiego prawa, nawet jeśli bank eksmituje zadłużonego lokatora, wciąż musi on spłacić pozostałą część kredytu za mieszkanie, którego został pozbawiony. Sprawia to, że mieszkańcy kraju starają się za wszelką cenę uniknąć eksmisji, oszczędzając na codziennych wydatkach i zadłużając się w lichwiarkich firmach by zapłacić kolejną ratę kredytu hipotecznego.

Pomimo kryzysu ekonomicznego i załamania na rynku nieruchomości hiszpańskie banki znajdują się w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej.

Za: http://federacja-anarchistyczna.pl/

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.