Kraków: W obronie praw lokatorów - Grodzka 12

Kraj

Blisko 60 osób protestowało wczoraj w obronie praw lokatorów. „Żadnych decyzji bez udziału lokatorów”, „Żądamy rewaloryzacji książeczek mieszkaniowych” czy „Oddajcie nam nasze mieszkania” to tylko nieliczne hasła z transparentów jakie przynieśli demonstranci. Na rynku rozbity został namiot z tabliczką: „Polityka mieszkaniowa władz Krakowa”. Cotygodniowe protesty organizowane przez Forum Lokatorów, zrzeszające stowarzyszenia lokatorskie, grupy nieformalne oraz zwykłych mieszkańców, poruszają konkretne sprawy. Tym razem zwrócona została uwaga na sprawę mieszkańców budynku przy ul. Grodzkiej 12. Więcej w blogu FA Kraków: http://fakrakow.wordpress.com/2008/08/14/w-obronie-praw-lokatorow-grodzk...

Postulaty WSL

Postulaty
Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
zmierzające do
sprawiedliwego uregulowania kwestii mieszkaniowej

Toczący się obecnie proces reprywatyzacyjny można uzdrowić z korzyścią zarówno dla byłych właścicieli nieruchomości, jak i dla ich dotychczasowych najemców, w jeden jedyny sposób: zakazując przekazywania reprywatyzowanych kamienic wraz z lokatorami. Tak jak samochodu nie sprzedaje się z kierowcą, tak i domów komunalnych nie można przekazywać prawowitym, przedwojennym właścicielom lub ich spadkobiercom - bez ich uprzedniego opróżnienia z lokatorów.

Państwo polskie powinno tę zasadę przyjąć jako aksjomat w uzdrawianiu patologicznej sytuacji mieszkaniowej, którą zrodziła II wojna światowa i następujące po niej dekrety i decyzje.

Przyjęcie tej jedynej sprawiedliwej zasady nałoży na państwo obowiązek budowania dodatkowych lokali komunalnych o metrażu równym metrażowi lokali opuszczanych przez lokatorów reprywatyzowanych kamienic. Skorzystają na tym właściciele kamienic, którzy uzyskają możliwość natychmiastowego remontu lub komercyjnego wynajmu odzyskanych budynków, a także najemcy, którzy uzyskają możliwość wykupu zamiennych lokali wolnych od roszczeń.

Aby ten postulat spełnić, nie trzeba uchwalać nowych ustaw - wystarczy uznanie, że komunalne umowy najmu i umowy komercyjne to nie te same umowy, gdyż rodzaj podmiotu jest inny, z czego wynikają inne zasady kalkulacji kosztów najmu. Konsekwencją takiej - jedynej logicznej i społecznie odpowiedzialnej - wykładni prawa byłaby konieczność rozwiązania przez państwo dotychczasowych umów najmu zawartych z lokatorami reprywatyzowanych budynków i przydzielenie im - równorzędnych z zajmowanymi - lokali zamiennych, z prawem ich wykupu ze zniżkami odpowiadającymi okresowi najmu.

Postulujemy, aby wszystkie dotychczasowe reprywatyzacje warszawskich budynków, w wyniku których lokatorzy nie uzyskali co najmniej równorzędnych lokali zamiennych z prawem ich wykupu, zostały przeanalizowane pod katem złamania konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, a wszelkie szkody, jakie w wyniku dotychczasowych działań Miasta ponieśli mieszkańcy Warszawy, zostały stopniowo zrekompensowane.

Po co nam metro, skoro nie mamy dachu nad głową? O tym powinny pomyśleć władze Warszawy i skierować duży strumień uzyskiwanych dochodów na pilne wydatki związane ze sprawiedliwym i ostatecznym uregulowaniem warszawskiej kwestii mieszkaniowej.

Postulujemy także, aby atrakcyjne tereny miejskie nie były sprzedawane komercyjnym deweloperom, tylko rezerwowane pod przyszłe budownictwo komunalne - także to eleganckie, gdyż czas skończyć ze standardem drugiej kategorii dla mieszkańców zasobów miejskich.

Lokale zamienne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic

Lokale zamienne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic.

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia rozpatrywany jest wniosek lokatorów reprywatyzowanej kamienicy dotyczący:
- skierowania pytania prawnego do TK o zgodność z ustawą zasadniczą
art. 21 ust. 4 w związku z art. 21 ust. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.2001/Nr 71/poz. 733 z późn zm.).

W przypadku wykazania niekonstytucyjności gminy będą miały obowiązek udostępnienia lokalu zamiennego mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic jeszcze przed formalnym zakończeniem procesu zwrotu nieruchomości byłym właścicielom.

Lokatorzy zyskają prawo do lokali zamiennych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy co uchroni ich m.in. przed ponoszeniem horrendalnych opłat czynszowych a właściciele kamienic uzyskają możliwość dowolnego dysponowania swoją własnością.

Szczegóły walki z bezprawiem legislacyjnym lokatorzy reprywatyzowanej kamienicy opisują na stronie internetowej linkobywatel24.pl

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.