Kropotkin i odbudowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (cz.1)

Świat | Antyfaszyzm | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Historia | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

W grudniu 2012, międzynarodowy anarchosyndykalizm obchodził dwie rocznice: 90 rocznicę odbudowy MSP i 170 lat od narodzin najwybitniejszego teoretyka anarchokomunizmu, Piotra Kropotkina. Ten zbieg okoliczności może być uznany za symboliczny. Kropotkin nigdy nie był członkiem żadnej rewolucyjno-syndykalistycznej albo anarchosyndykalistycznej organizacji, lecz przyczynił się znacząco do stworzenia anarchosyndykalistycznej międzynarodówki, a jego pomysły miały znaczący wpływ na jej cele i zasady.

Kropotkin był jednym z pierwszych anarchistycznych myślicieli, który rozpoczął kampanię dotyczącą odrodzenia antyautorytarnego skrzydła Pierwszej Międzynarodówki, i kontynuował ją, nawet gdy większość aktywistów wolnościowych zabrała się za tak zwaną „propagandę czynu”. Kropotkin widział podstawy dla odnowy w związkach pracowników. Już w „Biuletynie Federacji Jury ”, kilkakrotnie pisał o ruchu pracowniczym i związkach pracowników i próbował utworzyć w tym okresie kontakty w kręgach związków zawodowych. W gazecie „Le Revolte” opublikował później 20 artykułów o potrzebie pracy w związkach zawodowych - w czasie gdy te pomysły nie były jeszcze wspierane przez takich anarchistycznych aktywistów i agitatorów jak Jean Grave, Errico Malatesta czy Johann Most.

Kropotkin przekonywał z wielką energią do wzmocnienia związków zawodowych i włączenia anarchistów do ich pracy. W 1900 r. w gazecie „Freedom”, wzywał do zwołania powszechnej „kongresu pracy”, a w 1901 do utworzenia „międzynarodowej federacji związków zawodowych na Ziemi”. Miał wielkie oczekiwania spowodowane przez radykalny strajk metalowców w Barcelonie w 1902 i we wzroście ruchu strajkowego w Europie. Te wydarzenia doprowadziły Kropotkina do zaproponowania utworzenia „Międzynarodowego Związku Pracy”, a ten pomysł wyraził, w jego imieniu, Anselmo Lorenzo w gazecie „Tierra and Libertad” we wrześniu 1902. Podniósł kwestię międzynarodowej organizacji pracowników, która mogłaby głosić socjalistyczne cele i uspołecznienie gospodarki, a także propagować samowyzwolenie ludzi pracy oraz którego celem byłoby przygotowanie strajków, walki przeciwko pracujących kobiet i dzieci, promocji współpracy, oraz w przyszłości, rozwoju planów socjalistycznego wywłaszczenia produkcji. Poprzez rozwój bardziej szczegółowego programu, różnice między starą Międzynarodówką powinny być wzięte pod uwagę. Co interesujące, w kolejnych dwóch wydaniach gazety, jej wydawca, Federico Urales, odrzucił tę propozycję, uważając ją za uproszczone oglądanie się na dawne koncepcje.

Jednakże, dla rosyjskich anarchokomunistów, nie była to tylko sprawa taktyki, ale też o wiele bardziej podstawowa kwestia. W pomysłach Kropotkina na temat przyszłości społeczeństwa anarchokomunistycznego, zawodowe i branżowe organizacje pracowników zajmują ważne miejsce. Wierzył on, że podstawa organizacji społecznej w wolnym świecie byłaby utworzona przez wolne, samorządne społeczności, zorientowane na samowystarczalność i dobrowolność, które następnie jednoczyłoby się w ramach federacji "od dołu", jednak, ważne było dopełnienie tych społeczności związkami i stowarzyszeniami różnych typów, włączając wolne organizacje producentów. Kropotkin wierzył, ze te stowarzyszenia wytwórcze wykonywałyby zadanie technicznego zarządzania i koordynacji produkcji i że związki zawodowe mogą być prototypem i podstawą tych przyszłych stowarzyszeń, a które pojawiają się teraz, w rzeczywistości kapitalizmu, by podejmować walkę w formie ekonomicznych strajków.

Związki zawodowe, według Kropotkina, miały się stać także podstawą dla odrodzenia antyautorytarnej Pierwszej Międzynarodówki (PM). Kropotkin nakreślił wizję tego procesu w liście do francuskiego anarchisty, Jean Grave’a w lipcu 1902. W tym czasie przewidywał taki ruch w formie międzynarodowej organizacji związku zawodowego, w centrum którego miałaby znajdować się grupa przekonanych anarchistów, podobnie jak to było w przypadku hiszpańskiej sekcji PM. Kropotkin zaproponował, w oparciu o sympatię dla anarchistów w ruchach robotniczych z Hiszpanii i Francji, by zwołać międzynarodowy kongres robotników i by zorganizować tam międzynarodowy alians robotników, niezależną od socjaldemokracji i skupionej na pozaparlamentarnym działaniu bezpośrednim. Tak więc wewnątrz masowej rewolucyjnej międzynarodówki robotników, powinno zostać utworzone coś podobnego do Aliansu Demokracji Socjalistycznej Bakunina w Pierwszej Międzynarodówce.

cz. 1/2

Vadim Damier

http://www.iwa-ait.org/content/kropotkin-and-rebuilding-international-wo...

I oto chodzi

tekst został dopracowany i fajnie się go czyta.

Dzieki. trwalo to tak dlugo,

Dzieki. trwalo to tak dlugo, bo marny ze mnie poliglota:P

(A)
"Guernica Y Luno - Hymn Miłości"
Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników

Wszystko fajnie, ale słowo

Wszystko fajnie, ale słowo "libertadzki" nie oznacza "libertariański". Po polsku oznacza po prostu "wolnościowy". Kropotkin z pewnością był wolnościowy, ale na pewno nie libertariański. Jako anarchokomunista pewnie wyśmiałby dzisiejszych prawicowych wielbicieli "wolnego rynku" spod znaku libertarian.

fajnie

fajnie tylko szkoda,że Kropotkin w obliczu I Wojny Światowej popierając stanowczo kraje Entanty zaprzepaścił całość idei Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników. Miliony biedaków siłą lub upojonych nacjonalistyczną propagandą traciło życie w okopach w bratobójczej wojnie. Na tyłach ruch pracowniczy rewolucyjny głosił pacyfizm i odmowę walki, itd a Piotr Kropotkin łamał jedność tej postawy. Gdy rewolucyjni syndykaliści z I.W.W. szli do więzień za odmowę udziału w armii Kropotkin nawoływał do walki z Prusami. Przykre ale to ta postawa cofnęła rewolucyjny ruch pracowniczy o dekadę wstecz. Tak, że gdy wybuchła rewolucja w Rosji, Niemczech, Węgrzech, Rumunii, Finlandii, Ukrainie, Słowacji, Włoszech, Argentynie, Meksyku itd wolnościowy ruch robotniczy był podzielony, niezorganizowany i w rezultacie przegrał z reakcją lub z bolszewizmem. Gdy fala rewolucyjna opada a większość grup anarchistycznych zdziesiątkowana prym w rewolucyjnym ruchu pracowniczym przejmował Komitern czy korporacjoniści. To w obliczu totalnej klęski, nad świeżym grobem Kropotkina udało się anarchosyndykalistą zjednoczyć ale nie wywołało to już, żadnej istotnej rewolucyjnej sytuacji w której uczestniczył by zjednoczony międzynarodowy ruch pracowniczy, po za oczywiście walką w Hiszpani 36/37. Tak, że mogło być ogólnie lepiej. Chwała Piotrowi za jego idee "pomocy wzajemnej" no ale nie ma co ściemniać, bo co nie co spieprzył a to pociągnęło za sobą przykre konsekwencje. Gdyby udało się anarchistą pójść za ciosem i po 1907 zbudować silne wzajemne powiązania międzynarodowe pozwalające realnie wesprzeć walkę toczoną w którymś z krajów to świat wyglądał by inaczej. pozdrawiam

Po pierwsze, przeceniasz

Po pierwsze, przeceniasz rolę jednostek. Sugerujesz, że to przez Kropotkina w ogóle była możliwa I wojna światowa, a gdyby nie on, to "jedność ruchu robotniczego" byłaby nietknięta. To dość dziwne myślenie o procesach społecznych.

Kropotkin miał prawo mieć swoją prywatną opinię w sytuacji, kiedy jak się okazało nie odbył się powszechny strajk generalny robotników, a tłumy (także robotników) żegnały swoich żołnierzyków idących na wojnę. To nie Kropotkin zawiódł, ale robotnicy wszystkich krajów europejskich. W tej sytuacji każdy myślał po swojemu - Kropotkin najbardziej bał się pruskiego militaryzmu, który uważał za kwintesencję etatyzmu.

A co do IWW - znacznie łatwiej było protestować przeciwko wojnie za oceanem, w sytuacji gdy wojna toczyła się tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania. Porównywanie sytuacji w Europie, do sytuacji w USA jest co najmniej naciągane.

ta

ale to ten artykuł przypisuje Kropotkinowi siłę kreacji ruchu więc jakiś wpływ tego tuza anarchistycznego na ruch przyjmuje się tu za zaistniały. Od takich mózgów można jednak wymagać trochę więcej krytycznego myślenia co do zastałej sytuacji. Wielu badaczy ruchu jednak postawie Kropotkina w tym czasie przypisuje siłę która do reszty zburzyła więzi międzynarodowego ruchu wolnościowego na wiele lat, lat których zabrakło w chwili wielkiego wrzenia. Wystarczyło poczekać a z każdym rokiem liczba dezercji, buntów, sabotaży, likwidacji oficerów narastała na wszystkich frontach a szczególnie w armii carskiej.
Most i Rocker mieli o to do niego wielki żal, dla nich zapewne groźniejszy od pruskiego militaryzmu był carski despotyzm, czarna sotnia, brytyjskie imperium nad którym nigdy nie zachodziło słońce, amerykańskie czołgi i francuskie bomby i nacjonalizm. Ale im jakoś nie przyszło do głowy aby w swym starczym umyśle wywołać myśl która opowiedziała by się po któreś ze stron konfliktu.
Faktem jest, że AIT zaistniało dopiero 1923. To nie robotnicy zawiedli to organizacja ruchu wolnościowego w wymiarze międzynarodowym nie nadążył za realiami epoki. Na własnej skórze przekonali się o tym wszyscy którzy w swej walce zostali osamotnieni na swych lokalnych frontach. Pisał o tym Mahno, za co kołki ciosano mu na głowie. Jedynie iberyjscy działacze wzięli sobie coś z tego do serca ale karta już się odwróciła. Zapłacili za to w przededniu kolejnej światowej wojny.

Powodzenia na dalszej drodze międzynarodowej walki pracowniczej i współpracy.

Nie robotnicy zawiedli? A

Nie robotnicy zawiedli? A kto nie zastrajkował? Nie potrzebowali liderów do podjęcia strajku, a jednak tego nie zrobili. Trochę realizmu by się przydało. Klasa pracująca to nie jest krynica mądrości, która nigdy się nie myli. Niektórzy na lewicy mają tendencję do jej nadmiernej deifikacji.

nie

nie

Dodałem autora - Vadima

Dodałem autora - Vadima Damiera, oraz poprawiłem tekst, bo niektóre rzeczy były źle przetłumaczone nadal.

Sprostowanie: poprawne

Sprostowanie: poprawne nazwisko autora Vadim Damje(http://ru.wikipedia.org/wiki/Дамье,_Вадим_Валерьевич)
Jest czynnym anarcho-syndykalistą, profesorem historii Rosyjskiej Akademii Nauk oraz m.in. autorem fundamentalnego dzieła "Zapominana Międzynarodówka. Światowy ruch anarcho-syndykalistyczny pomiędzy światowymi wojnami" (Забытый Интернационал. Мировое анархо-синдикалистское движение между двумя мировыми войнами / В. В. Дамье. — М. : Новое литературное обозрение, 2006. — Т. 1 : От революционного синдикализма к анархо-синдикализму: 1918—1930. — 2006. — 901 с. ; Т. 2: Международный анархо-синдикализм в условиях «Великого кризиса» и наступления фашизма: 1930—1939 годы. — 2007)

Damier podpisuje się na

Damier podpisuje się na zachodzie alfabetem łacińskim - http://libcom.org/tags/vadim-damier

Po chuj tracisz czas na

Po chuj tracisz czas na szukanie zbędnych informacji? Wracaj do liceum...

czekamy na druga czesc.

czekamy na druga czesc.

dobry tekst,podlaczam sie

dobry tekst,podlaczam sie pod prosbe. kiedy 2 czesc? wrzuce na strony uk

przez tydzień nie macie

przez tydzień nie macie czasu na przetłumaczenie?

Hej mogę Wam pomóc z tą 2

Hej mogę Wam pomóc z tą 2 częścią, jestem na II roku studiów angielskich proszę o kontakt :-)

To weź przetłumacz i wstaw

To weź przetłumacz i wstaw w komencie...

Nie wymagamy szczególnych

Nie wymagamy szczególnych kwalifikacji. Mile widziana dobra znajomość języka polskiego i zasad pisowni, a także podstawową umiejętność tłumaczenia tekstów. Poza tym, jak piszę niżej, tekst jest już tłumaczony.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Kutang Pan kiedy II

Kutang Pan kiedy II część?

nie chce spamowac, w sumie

nie chce spamowac, w sumie nie musicie tego puszczac, ale chociaz napiszcie na mejla akrys76@wp.pl kiedy bedzie cosik wiecej wiedziec, bo to dobry tekst :)

czy mógłby ktoś

czy mógłby ktoś odpowiedzieć kiedy mniej więcej będzie całośC?

Na dniach, właśnie

Na dniach, właśnie zaczęłam tłumaczyć resztę.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.