Londyn: Elektrycy okupują biura Network Rail

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W piątek 16 grudnia o godzinie 6 wieczorem, miała miejsce pikieta elektryków tzw. „SPARKS” przed wejściem do placu budowy trakcji kolejowych przy londyńskiej stacji Kings Cross. Rozdawane były ulotki robotnikom nocnej zmiany zmierzającym do pracy. Po około godzinie grupa elektryków wraz z grupą wspierającą odłączyła się od pikiety i ruszyła w kierunku biurowca gdzie mieszczą się biura spółki kolejowej Network Rail.

Network Rail jest głównym zleceniodawcą robót związanych z trakcjami kolejowymi i remontami dworców. Jednym z głównych wykonawców zatrudnionych przez Network Rail jest niesławna firma budowlana Balfour Beatty odpowiedzialna za łamanie kontraktów z elektrykami, obniżki płac i łamanie praw pracowniczych.

Około 30 osób wdarło się do środka budynku i rozpoczęło okupację biur spółki na 6 piętrze. Elektrycy przynieśli oświadczenie dla zarządu Network Rail, w którym oskarżają firmy budowlane o powodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno pasażerów jak i robotników budowlanych. Na miejsce przybyła policja, która kazała ochronie budynku zablokować elektroniczne drzwi, aby uniemożliwić okupującym opuszczenie pomieszczeń. Po jakimś czasie policja wpuściła kilku funkcjonariuszy w celu negocjowania opuszczenia budynku.

Okupujący zarządali przybycia na miejsce dziennikarza, który miałby udokumentować oficjalne poinfirmowanie Network Rail o braku bezpieczeństwa przy remontach kolejowych. Na miejsce przybył dziennikarz Guardiana, który przeprowadził wywiad z elektrykami. Po jakimś czasie protestujący opuścili budynek, gdzie na zewnątrz czekała na nich grupa pikietujących. Obyło się bez aresztowań.

Wśród grup wspierających dzisiejszy protest wymienić można; Solidarity Federation, IWW, Boycott Workfare, Anarchist Federation.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.