Meksyk: siedem kobiet skazanych za poronienie wyszło na wolność

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Siedem kobiet w mieście Meksyk odsiadujących wyroki do 29 lat więzienia za “spowodowanie śmierci nowonarodzonych dzieci” zostało zwolnionych we wtorek w wyniku nowelizacji ustawy w Stanie Guanajuato. Przypadek tych kobiet spowodował burzliwą debatę w meksykańskim społeczeństwie. Choć sprawa dotyczyła poronienia, kontekstem politycznym była aborcja.

Aborcja na życzenie jest legalna w mieście Meksyk na mocy ustawy z 2007 r. (w odróżnieniu od reszty stanu). Stan Guanajuato dopuszcza aborcję w bardzo ograniczonych przypadkach, takich jak gwałt, ale nawet wtedy – jak alarmują organizacje na rzecz praw kobiet - kobietom odmawia się aborcji. Aby dokonać aborcji, lekarze domagają się od kobiet, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu pisemnego potwierdzenia od prokuratury. A prokuratura celowo opóźnia wydawanie takich zaświadczeń, aż minie okres 12 tygodni, po którym aborcja nie jest już w ogóle dopuszczalna w większości stanów.

Z powodu tej ustawy, konserwatyści dążą do zakwalifikowania przypadków aborcji jako „spowodowania śmierci nowonarodzonych dzieci".

Wśród ofiar konserwatystów znalazło się siedem kobiet, które faktycznie poroniły i zostały za to skazane na wieloletnie wyroki więzienia. Prokuratura utrzymywała, że ich dzieci urodziły się, żywe, ale zginęły z powodu braku opieki, lub złego traktowania, co w kodeksie stanu jest uznawane za „zabójstwo krewnego”. Według samych oskarżonych kobiet, oraz zwolenników praw kobiet, którzy wspierali ich sprawę, we wszystkich przypadkach doszło do poronienia.

Kobiety nie zostały jednak uniewinnione. Ale ponieważ weszła w życie reforma ustawy, która zmniejszyła karę za "spowodowanie śmierci nowonarodzonych dzieci” z maksymalnie 35 lat więzienia do maksymalnie 8 lat więzienia, a kobiety już odsiedziały 8 lat, władze postanowiły wypuścić je na wolność.

Associated Press

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.