Meksyk: Przemoc, porwania, morderstwa na studentach

Świat | Represje | Tacy są politycy

Nocą 26 września miały miejsce trzy ataki na dwie grupy młodych ludzi (grupę studentów i drużynę piłkarską) w stanie Guerrero. Wcześniej grupa 57 studentów zaangażowanych w protesty przeciwko cięciom w mieście Iguala zaginęła.

Władze nie ustosunkowały się do wydarzeń. Dziennikarz Ezequiel Flores odnalazł masowy grób z 28 zmasakrowanymi ciałami z których część zidentyfikowano jako zaginionych studentów. (zdjęcie przedstawia płonący budynek rządowy w Chilpancingo w stanie Guerrero)

Pierwszy atak został zorganizowany przez policję lokalną (odpowiednik straży miejskiej) na trzy autobusy pełne studentów. Zabito jednego studenta, raniono sześciu, aresztowano dwudziestu pięciu. Drugi atak miał miejsce w tym samym miejscu. Studentów rozmawiających z dziennikarzami zaatakował uzbrojony mężczyzna. Zabił dwójkę kolejnych studentów oraz pasażerkę przejeżdżającej obok taksówki.

Trzeci atak również był dziełem uzbrojonego mężczyzny, a jego obiektem była drużyna piłkarska, która grała tego dnia mecz. Zginęło trzech piłkarzy.

Następnego dnia, grupa żołnierzy znalazła w przemysłowej części Iguali zmasakrowane zwłoki studenta tej samej uczelni, której studenci zostali zaatakowani dzień wcześniej. Ktoś przed śmiercią zadawał mu tortury z wydłubaniem oczu i zerwaniem skóry z twarzy włącznie.

Jest to typowy stan zwłok osób mordowanych przez meksykańskie kartele narkotykowe. Dwa dni po ataku aresztowano 22 policjantów mających związek z atakami. Zostali osadzeni w areszcie w Acapulco.

Z 57 zaginionych studentów 13 wróciło do domu. Reszta nadal jest poszukiwana. Jednego śledczy odnaleźli w szpitalu. Reszta spoczywa w masowym grobie lub nadal uznawana jest poszukiwana jako zaginieni.

W całym kraju odbywają się protesty przeciwko brutalnym represjom ze strony władz i kartelami narkotykowymi. O kluczową rolę w zbrodni oskarżany jest związany z mafią burmistrz Iguali.

Guerrero

Tekst jest niepelny i nie oddaje calej prawdy o sytuacji w stanie Guerrero gdzie od dawna trwaja zamieszki radzilabym zanim sie cos opublikuje troche wiecej pracy w to wlozyc bo tak to nie ma sensu.

wersja wydarzen - TRNN

TRNN

Protesty przeciwko bezkarności meksykańskiego Narco-państwa

http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&I...

The Guardian

Prezesa banku, Stuart Gulliver, powiedział, że jest "głęboko zmartwiony" na konferencji prasowej w Nowym Jorku, że meksykańscy handlarze narkotyków deponowane setki tysięcy dolarów każdego dnia na rachunkach HSBC. Co najmniej $ 881m pieniedzy z handlu narkotykami została wyprana na kontach banku.

http://www.theguardian.com/business/2012/dec/11/hsbc-bank-us-money-laund...

PressTv

Iranska telewizja - PressTv

Meksykanie: Chcemy, aby nasi uczniowie powrocili żywi

http://www.presstv.com/detail/2014/11/20/386749/mexicans-we-want-our-stu...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.