Niemcy: Wzrost biedy i nierówności społecznych

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

W żadnym kraju uprzemysłowionym przepaść między bogatymi a biednymi nie pogłębia się tak szybko jak w Niemczech - alarmuje OECD. A w biedzie żyje już prawie co dziesiąty Niemiec.

Jeszcze w połowie lat 80. tylko 6 proc. mieszkańców Niemiec żyło za mniej niż połowę średniego wynagrodzenia, czyli w biedzie. Dziś OECD, klub najbardziej rozwiniętych państw świata, szacuje liczbę biednych na 10,5-11 proc. Z raportu wynika też, że w Niemczech mocno wzrosła bieda wśród dzieci. W ubóstwie żyje dziś co szóste dziecko, podczas gdy dziesięć lat temu co dziewiąte (w Polsce obecnie co piąte). W Niemczech też najszybciej rośnie przepaść między biednymi a bogatymi.

Tysiące Niemców pracuje za stawki, które ledwo pozwalają na przeżycie. Dwa lata temu prawie 2 mln ludzi pracowało za mniej niż 5 euro za godzinę. Poza kilkoma branżami nie wprowadzono natomiast płacy minimalnej.

W Niemczech żyje najwięcej samotnych matek i ojców w całej OECD - w sumie ok. 2,6 mln osób. To właśnie oni i ich dzieci najczęściej klepią biedę. Dzieci ubogich rodziców maja niewielkie szanse na wyrwanie się z biedy. Rodzice nie są w stanie zapewnić im dobrego wykształcenia i dzieci później zasilają szeregi bezrobotnych. Pomaga w tym system szkolny, który już w wieku 11 lat segreguje dzieci na zdolne i mniej zdolne.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.