Policyjna "wzajemna pomoc"

Kraj

Kapitaliści z think tanku Centrum im. Adama Smitha opublikowali raport "o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości" (sic!).

Raport pokazuje jakie priorytety ma policja:

"Najwyższą efektywność odnotowano w przypadku przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym (głównie policja). Należą do nich: naruszenie nietykalności funkcjonariusza - w 2000 r. 89%, a w 2004 r. 90%, znieważenie funkcjonariusza - w 2000 r. 88%, a w 2004 r. 89% i czynna napaść na funkcjonariusza 85% w 2000 r., a w 2004 r. na trzecim miejscu jest naruszenie nietykalności - 82%."

Francja: Demonstracje w obronie imigrantów

Świat | Dyskryminacja

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestowało przeciwko polityce imigracyjnej Nicolasa Sarkozy’ego.

Nowe prawo imigracyjne weszło w życie 30 czerwca, a 1 lipca odbyły się demonstracje w różnych francuskich miastach. Ale wiele osób nie demonstruje - oni zdecydowali się pomóc imigrantom bespośrednio, a nawet ukrywać ludzi w swoich domach.

Amerykański żołnierz oskarżony o gwałt i zabójstwo

Świat

21-letni szeregowy Steven D. Green, został postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem gwałtu i zamordowania irackiej rodziny w Mahmudii koło Bagdadu. Proces toczy się przed sądem federalnym w Charlotte w Północnej Karolinie.

Prokuratura twierdzi, że w marcu tego roku Green i pozostali czterej żołnierze weszli do domu irackiej rodziny i zgwałcili młodą kobietę. Greenowi zarzuca się, że zastrzelił potem ofiarę gwałtu i jej rodzinę - łącznie cztery osoby.

Czy Giertych trafi do prokuratury za Beniamina?

Kraj

Do prokuratura zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Giertycha dla programu Beniamin.

Zawiadomienie złożyła Fundacja Wolności Prasy Kontrateksty. Według Fundacji, Giertych wprowadza odbiorców w błąd, że jest to program zabezpieczający komputery przed treściami w internecie szkodliwymi dla dzieci. Fundacja twierdzi, że program Beniamin jest narzędziem zabronionej przez polskie prawo (w tym Konstytucję RP) cenzury prewencyjnej.

Bochniarz do "lewicy"

Kraj | Tacy są politycy

Rada Krajowa Partii Demokratycznej podjęła uchwałę o wspólnym starcie wyborczym z SLD i SDPL.

Planowana wizyta Busha w Polsce

Kraj

Jesienią, a dokładnie pod koniec listopada, Warszawę może odwiedzić największy terrorysta świata, George Bush. W obecnej chwili trwają negocjacje co do jego przyjazdu.

"Gdyby doszło do wizyty, to w ostatnich dniach listopada" - mówi informator gazety zajmujący się w rządzie polityką międzynarodową.

"Jest pomysł, by zorganizować wizytę Busha przy okazji szczytu NATO w Rydze" - usłyszał dziennik w MSZ. Rząd chce, żeby Bush odwiedził Warszawę po zakończeniu planowanego na 28 - 29 listopada szczytu NATO w Rydze.

Warszawa - spalarnia zamiast recyclingu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku spala teraz 60 tys. ton śmieci rocznie. Po rozbudowie - o 200 tys. ton więcej. Rozbudowa będzie gotowa już pod koniec roku. Mieszkańcy Targówka już planują protesty przeciw rozbudowie spalarni. Boją się trujących związków produkowanych podczas spalania.

Trzech zatrzymanych 4 lutego rozpoczęło strajk głodowy

Kraj

Uwięzieni od 4 lutego: Rodrigo, Alex i Juan rozpoczęli strajk głodowy 19 czerwca. Poza murami Mariana, matka Rodrigo w solidarności z walką o uwolnienie trójki rozpoczęła równocześnie strajk głodowy.

Pieniądze nie dają szczęścia

Świat

Pieniądze szczęścia nie dają. Tę popularną maksymę potwierdzają amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".
Według międzynarodowego sondażu przeprowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Princeton, ludzie uważają, że wzrost zamożności podnosi poziom zadowolenia. W praktyce okazuje się, że przeważnie tak nie jest.

Ludzie zwykle skupiają się bowiem na jednym tylko czynniku mającym zapewnić szczęście, na przykład pieniądzach i wyolbrzymiają jego znaczenie. Badacze określają takie myślenie mianem zespołu iluzorycznych priorytetów. Argumentują, że wzrost zamożności nie idzie w parze z przesunięciem aktywności ku czynnościom utożsamianym ze szczęściem.

Kolejny zatrzymany za noszenie koszulki

Świat

Dnia 1 lipca amerykanin Mike Ferner został zatrzymany... bo siedział w koszulce antywojennej w medycznym centrum dla weteranów w Chicago, pił kawę, czekał...i akurat wczoraj miał na sobie koszulkę z napisem "weterani przeciw wojnie".

Hiszpański rząd wypowiada walkę z P2P

Świat

Hiszpański parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, delegalizującą pobieranie materiałów chronionych prawem autorskim z sieci P2P. Pobieranie plików objętych prawami autorskimi z sieci P2P będzie wykroczeniem i jest zagrożone karą grzywny w wysokości proporcjonalnej do strat poniesionych przez właściciela praw do danej piosenki, filmu czy programu komputerowego. Prawo też bedzie dotyczyć dostawców usług internetowych.

Nie chcemy elektrowni atomowych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Tylko 30% Polaków chciałoby budowy elektrowni jądrowych. Ludzie boją sie rozwoju energetyki jądrowej i ewentualnej budowy w Polsce elektrowni atomowej - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W Polsce planowana jest budowa kilku elektrowni jądrowych. Ostatni raz, kiedy chciano zbudować elektrownię atomową w Żarnowcu, budowa została zablokowana przez protesty.

Gubernator Terminator śledził antywojennych aktywistów

Świat

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger inwigilował demonstracje antywojenne i inne w ramach "walki przeciw terroryzmowi".

Gazeta Los Angeles Times dostała kopię paru raportów i dowiedziała się, że raporty są przygotowywane codzienne. Wiadomość o inwigilacji spowodowała skandal, bo rząd nie ma prawa szpiegować i traktować jak terrorystów ludzi, którzy korzystają ze swojego prawa do wolności słowa.

Niezdanie za złe zachowanie

Kraj

Ministerstwo Edukacji dalej nie przestaje zadziwiać. Teraz proponuje, by druga ocena negatywna z zachowania nie dawała uczniowi promocji do następnej klasy. Ma to być sposób na źle zachowujących się na lekcjach, niesfornych uczniów. Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski powiedział natomiast, że nowy pomysł ma zahamować narastającą falę agresji w szkołach.

Brutalne szkolenie oraz wyzysk z Żabce

Kraj | Prawa pracownika

Żabka, jedna z największych sieci sklepów detalicznych w Polsce, stworzyła wyrafinowany system wyzysku. Totalne podporządkowanie ajentów osiągała, stosując psychomanipulację - podejrzewa prokuratura.

- Kiedy kandydaci na ajentów Żabki dojechali do obozu szkoleniowego zwanego Żabim Grodem, przy zwodzonym moście czekali ochroniarze z psami i bronią pod pachą. Krzycząc, zagonili wszystkich na stołówkę. Za nimi wpadła grupa łysych mężczyzn. Rzucili się na barmana, tłukli go kijami bejsbolowymi. "Nie żyje" - krzyknął jeden z mężczyzn. Po chwili napastnicy uciekli - opowiada prokurator prowadzący śledztwo.