Kraków: Demonstracja przeciw likwidacji szkół i przedszkoli
Czytelnik CIA, Śro, 2012-02-08 01:04 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyDzień przed sesją Rady Miasta Krakowa na której ma zapaść decyzja o likwidacji szeregu placówek edukacyjnych przed Urzędem Miasta odbył się protest uczniów, rodziców, nauczycieli skupionych w Porozumieniu Szkół. Pomimo siarczystego mrozu akcja zgromadziła około 100 osób.
Porozumienie Szkół to inicjatywa łącząca rodziców i uczniów z zagrożonych likwidacją placówek edukacyjnych ( Gimnazjum nr 3, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 5, Przedszkola 114, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4, Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 121, Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3 ) w celu zmiany polityki oświatowej władz Krakowa. Protest wspiera Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków.
USA: Antyzwiązkowa ustawa przegłosowana w Arizonie
Yak, Wto, 2012-02-07 14:47 Świat | Prawa pracownika | Tacy są politycySenat stanu Arizona wprowadził w tym tygodniu szereg ustaw zabraniających związkom zawodowym negocjowania porozumień zbiorowych dotyczących pracowników zatrudnionych w organach administracji stanowej i lokalnej. W intencji pomysłodawców, taki krok ma spowodować odejście pracowników ze związków zawodowych, gdyż te nie będą już w stanie bronić ich interesów.
Inspiracją dla tych ustaw była podobna inicjatywa w stanie Wisconsin, która została wprowadzona pomimo ogromnych protestów pracowników. W Wisconsin oszczędzono związki zawodowe policjantów i strażaków, aby zapewnić sobie polityczne poparcie. Jednak w Arizonie nie ma tak rozwiniętego ruchu sprzeciwu i Senat wdrożył ustawy, które dotkną wszystkich pracowników sektora publicznego.
Warszawa: Pikieta "Mazowsza" pod Ratuszem
Yak, Pon, 2012-02-06 18:41 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" ubrani w stroje ludowe przez dwie godziny pikietowali stołeczny ratusz. Domagali się zwiększenia wynagrodzeń dla zespołu. W proteście uczestniczyło ok. 100 artystów. Byli to tancerze, śpiewacy, muzycy i obsługa techniczna "Mazowsza". Pikietujący przynieśli ze sobą transparenty: "Kukułeczka kuka i pieniędzy szuka", "Mamy pretensje o nasze pensje", "Panie ministrze kultury, ambasadorze kultury, nasze kochane Mazowsze cicho umiera!", "Ambasador kultury, a w portfelu dziury". Rozdawali przechodniom ulotki, w których domagają się podwyżki płac. Ambasador polskiej kultury, pracuje za pensję minimalną.(...)Jesteśmy zdeterminowani a zarazem bezsilni - napisali w swoim apelu.
Sejmik mazowiecki zmniejszył w tym roku dotacje dla wszystkich podlegających mu instytucji o 15 procent. Dotacja dla "Mazowsza" na 2012 rok wynosi 7,45 miliona zł. Według urzędu marszałkowskiego, któremu podlega "Mazowsze", w obecnej sytuacji zespół nie może dostać większych pieniędzy. Artyści "Mazowsza" od czwartku strajkują w podwarszawskiej siedzibie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej "Matecznik Mazowsze" w Karolinie. Przerwali pracę i oflagowali budynek. Domagają się zwiększenia dotacji dla zespołu oraz wyższych wynagrodzeń. Obecnie ich pensje wynoszą od 1400 do 2000 zł brutto. (PAP)
Grecja: Pracownicy przejęli kontrolę nad szpitalem w Kilkis
Yak, Pon, 2012-02-06 17:46 Świat | Prawa pracownika | Protesty Pracownicy służby zdrowia w Kilkis w Grecji zajęli szpital w którym pracowali i wydali oświadczenie, że znajduje się on obecnie pod kontrolą pracowników. Pracownicy uznali, że długotrwałe problemy związane z greckim systemem opieki zdrowotnej nie mogą zostać rozwiązane i postanowili wprowadzić decyzyjność ogólnego zgromadzenia pracowników.
W wydanym komunikacie oświadczono m.in., „Nie zamierzamy zwalniać rządu z jego odpowiedzialności finansowej, ale jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione, zwrócimy się do lokalnej społeczności o pomoc, by obronić szpital i darmowy dostęp do służby zdrowia, obalić rząd i każdy rodzaj polityki neo-liberalnej”.
Bezrobocie mocno wzrosło
XaViER, Pon, 2012-02-06 15:49 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | ZwolnieniaBezrobocie w styczniu skoczyło o 0,8 pkt proc. do 13,3 proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to, że przybyło 138,8 tys. bezrobotnych. Jeszcze w grudniu bezrobocie wynosiło 12,5 proc.
Liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2012 roku wyniosła 2,12 mln osób ocenił resort na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy i w porównaniu do końca grudnia 2011 roku wzrosła o 138,8 tysiąca.
Rumunia: Protestujący zmusili rząd do dymisji
Yak, Pon, 2012-02-06 13:00 Świat | ProtestyPremier Rumunii Emil Boc ustąpił ze stanowiska po kilkutygodniowych masowych protestach przeciwko prowadzonej przez jego rząd polityce oszczędności. W Rumunii od prawie czterech tygodni trwają protesty przeciwko rządowemu programowi oszczędności. Rządowa polityka radykalnych cięć spowodowała obniżenie standardu życia, a do pogorszenia nastrojów w społeczeństwie przyczyniła się także powszechna korupcja.
W 2009 roku rząd Rumunii pożyczył 20 mld euro od MFW, Unii Europejskiej i Banku Światowego. W zamian rząd miał realizować podyktowany przez MFW program cięć socjalnych i transferu bogactwa od najbiedniejszych do najbogatszych. W 2010 roku rząd podniósł podatek od sprzedaży z 19 do 24 procent i obciął płace w sektorze publicznym o jedna czwartą.
M.in. o programach narzuconych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy pisaliśmy już w artykule: Marek Belka – wierny sługa światowej finansjery.
Związki zawodowe w "Gazecie Wyborczej": liberałowie wstają z kolan
Yak, Pon, 2012-02-06 11:54 Kraj | Prawa pracownika W dniu 10 grudnia ub. r. zebrał się komitet założycielski Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Agory SA i Inforadia (Tok FM). Dwa dni później, kilka tysięcy pracowników koncernu zostało poinformowanych mailowo o tym fakcie. Jeden z wicenaczelnych „Gazety Wyborczej” skomentował to wiązanką słów nie do cytowania. Po dwóch tygodniach, liczba deklaracji członkowskich sięgała setki.
Nie była to pierwsza próba założenia związku zawodowego w „Agorze”. Jak mówi Wojciech Orliński, członek komitetu założycielskiego związku: „Helena Łuczywo (zastępczyni redaktora naczelnego) [...] przekonywała, że jesteśmy jak wielka rodzina, w której prawa każdego są respektowane. Mówiła, że wystarczy rada pracownicza i rzecznik dziennikarzy, że nie trzeba żadnych związków, wystarczy dżentelmeńska umowa.” Jedną z prób założenia związku podjęto w połowie lat 90’tych, w dziale krajowym. Sekretarkę, która w imieniu dziennikarzy rozesłała e-maila z informacją o pomyśle, skarcono, a ówczesny szef działu krajowego Piotr Stasiński złościł się, że jego ludzie chcą założyć „klub złych dziennikarzy”.
Korporacja Monsanto pod ostrzałem ekologów
Yak, Nie, 2012-02-05 12:49 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątFirma Monsanto, międzynarodowa korporacja znana z produkcji żywności modyfikowanej genetycznie oraz produkcji defoliantów znanych pod nazwą Agent Orange, ma kłopoty. W ostatnim czasie, firma ma do czynienia z ofensywą instytucji rządowych i organizacji społecznych w Wielkiej Brytanii, Indiach i USA.
Jak podaje agencja prasowa UPI, Monsanto likwiduje swoje biura w Cambridge w Wielkiej Brytanii z powodu oporu wobec wprowadzania upraw GMO, a także sprzedaje ośrodki uprawne we Francji, Niemczech i Czechach. Decyzja jest spowodowana rządowym raportem, w którym ogłoszono, iż uprawy GMO na dłuższą metę są szkodliwe dla środowiska. Raport był oparty na badaniach Departamentu Środowiska, który odkrył zanieczyszczenie pyłków materiałem GMO o zasięgu znacznie większym, niż się spodziewano. Z badań wynikało, że geny GMO utrzymają się w środowisku przez dekady, a chemikalia używane do upraw GMO spowodują wyginięcie niektórych gatunków ptaków. Przeprowadzono też badania opinii publicznej, z których wynikało, iż 86% ankietowanych będzie odmawiać spożywania żywności modyfikowanej genetycznie.
Solidarność z pracownikami bibliotek
Akai47, Sob, 2012-02-04 21:05 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDzień 4 lutego jest międzynarodowym dniem protestu pracowników bibliotek. Akcje odbyły się w Wielkiej Brytanii oraz w Hiszpanii. Sekcja anarchosyndykalistycznego związku CNT-AIT w Bibliotece Narodowej wezwała inne organizacje zrzeszone w międzynarodówce do organizowania akcji solidarnościowych.
W Warszawie aktywiści ZSP przygotowali ulotki i inne materiały informacyjne, aby poinformować o problemach naszych kolegów w Hiszpanii oraz wyrazić nasze poparcie dla pracowników bibliotek i sprzeciw wobec polityki cięć socjalnych.
W dniach 3-4 lutego pojawiły się w Warszawie plakaty, szczególnie pod miejscami związanymi z Hiszpanią. Przygotowaliśmy dla studentów hiszpańskiego materiał dwujęzyczny o konflikcie pracowniczym w Bibliotece Narodowej w Madrycie oraz o strajku w fabryce ABB w Kordobie. W nim tłumaczymy, na czym polegają problemy niepewnej pracy, przeciw której walczymy również w Polsce. Także przygotowaliśmy ulotkę dla pracowników bibliotek. Jej treść poniżej.
Szwecja: Ataki hakerów na strony rządowe
Czytelnik CIA, Sob, 2012-02-04 19:46 Świat | ProtestyHakerzy powiązani z grupą Anonymous, określający siebie na Twitterze jako CyberForce, zaatakowali stronę internetową szwedzkiego rządu. W tym samym dniu wielu miastach Szwecji doszło do demonstracji przeciwników podpisanej przez Szwecję umowy ACTA. Przedstawiciele rządu odmówili komentarza, zasłaniając się kwestiami bezpieczeństwa. Do zablokowania strony szwedzkiego rządu przyznali się hakerzy CyberForce powiązani z grupą Anonymous. Na Twitterze napisali, że planują atak na kolejne strony, wśród proponowanych przez nich celów jest internetowy serwis rządowej agencji FRA, zajmującej się nasłuchem radiowym oraz kontrolą komunikacji elektronicznej, w tym internetu.
W wielu miastach Szwecji doszło do protestów przeciwników podpisanej również przez Szwecję umowy ACTA. Około tysiąc osób zgromadziła demonstracja na placu Sergela w centrum Sztokholmu, zorganizowana m.in. przez Partię Piratów, założoną przez twórców znanego serwisu Pirat Bay, umożliwiającego pobieranie filmów i gier z internetu. Szwedzka Partia Piratów ma dwóch eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim. (PAP)
Leszno: Protest przeciw ACTA
Yak, Sob, 2012-02-04 14:55 Kraj | Protesty Mimo mrozu kilkudziesięciu leszczynian przemaszerowało z rynku pod Trapez, aby zaprotestować przeciwko podpisaniu przez Polskę umowy ACTA. Skandowano hasła, w których krytykowano rząd za podpisanie przez Polskę umowy ACTA bez przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie. Cały ciężar tego posunięcia "wieszano" na premierze Tusku, nie szczędząc w hasłach ostrych, a nawet wulgarnych określeń.
- Takiej siły naród nie objawił chyba od czasów Solidarności. Będzie nas jeszcze więcej - z entuzjazmem mówił jeden z młodszych uczetników manifestacji. Oceniając po nastojach protestujących leszczynian, jego słowa z pewnością nie zostały rzucone na wiatr. Kolejna manifestacja przeciwko ACTA odbędzie się w Lesznie 11 lutego. Tydzień wcześniej organizatorzy podadzą szczegóły.
Twórcy The Pirate Bay skazani prawomocnym wyrokiem
Tomasso, Sob, 2012-02-04 12:57 Świat | TechnikaCiągnący się przez prawie 3 lata proces przeciwko wszystkim czterem założycielom The Pirate Bay dobiegł końca. Sprawa toczyła się od kwietnia 2009 roku - założyciele The Pirate Bay zostali oskarżeni przez instytucje reprezentujące przemysł rozrywkowy o świadome łamanie praw autorskich i pomoc w ich naruszaniu użytkownikom witryny. W środę Sąd Najwyższy Szwecji, kraju, skąd wywodzi się portal, odrzucił wniosek apelacyjny skazanych. Tym samym czterej Szwedzi będą musieli zapłacić odszkodowanie o łącznej wartości 6,8 mln dolarów (ponad 23 mln złotych) i trafią za kratki. Carl Lundström został skazany na 4 miesiące, Peter Sunde na 8 miesięcy, Fredrik Neij na 10 miesięcy, zaś Gottfrid Svartholm na rok więzienia.
Drugi z nich napisał na swoim blogu, że jest dumny z tego, co zrobił i gdyby mógł jakoś wpłynąć na przeszłość, nie zmniejszyłby swojego zaangażowania w rozwój strony. Serwis Wired zauważa, że zdaniem obrońcy Szwedów wyrok jest absurdalny i że sąd nie wykazał wystarczającego zainteresowania sprawą.
Zaraz po ogłoszeniu wyroku sądu założyciele The Pirate Bay zmienili domenę swojego serwisu z .org (międzynarodowego) na szwedzkie rozszerzenie .se. Jak informuje serwis Torrent Freak, twórcy TPB mają nadzieję, że dzięki temu ruchowi amerykańskie władze nie będą mogły przejąć popularnej domeny. Po zamknięciu Megaupload, to właśnie Pirate Bay jest największym serwisem służącym wymianie plików w Sieci.
Warszawa: Wykurzanie lokatorów mrozem, policja odmawia interwencji
Yak, Sob, 2012-02-04 00:31 Kraj | LokatorzyWłaściciel budynku na ul. Finlandzkiej bierze mrozem lokatorów, z którymi kilka dni temu przegrał proces o wysokość czynszu. W środę dwóch mężczyzn, w tym jeden podający się za właściciela, przyszli do jednego z mieszkań i wychodząc zostawili otwarte okna. Nikt ich nie może zatrzasnąć, bo pozamykali drzwi. W każdej chwili w budynku mogą popękać rury. W budynku żyją trzy rodziny, w tym kobiety w ciąży.
W 2008 r. dom wpadł w ręce odzyskiwaczy nieruchomości, a później do spółki Portoalegre. Nowy właściciel drastycznie podwyższył czynsz. Lokatorzy zaskarżyli to w sądzie. W ostatni poniedziałek zapadł wyrok na korzyść lokatorów. - Sąd orzekł, że za mieszkanie w takich warunkach właściciel nie może pobierać 1700 zł i uznał poprzednią stawkę, bliższą stawce komunalnej.
Podpalacze przenieśli się pod Warszawę
Yak, Sob, 2012-02-04 00:24 Kraj | LokatorzyW piątek spłonął przedwojenny drewniany dom w Świdrze. Dach nad głową straciło dziesięć rodzin. Ogień pojawił się nad ranem przy jednym z kominów. Piętrowy dom przy ul. Jana Pawła 65 był jednym z większych drewnianych budynków Otwocka i okolic (Świder jest dzielnicą tego miasta). W ustawionych w literę H trzech skrzydłach mieszkało dziesięć rodzin, wśród nich dwie wielodzietne, w każdej po pięcioro dzieci.
Meldunek w urzędzie miało 39 osób. Wszyscy byli lokatorami z kwaterunku, a dom podlegał administracji komunalnej. O przedwojennej świetności, gdy należał do prywatnych właścicieli, przypominały wycinane w drewnie dekoracje charakterystyczne dla tzw. świdermajerów.
Kolejna demonstracja przeciwko ACTA we Wrocławiu
Czytelnik CIA, Pią, 2012-02-03 20:23 Kraj | Protesty Trzeciego lutego odbyła się kolejna duża demonstracja przeciwko ACTA we Wrocławiu. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych zgromadziła ona ponad 1000 osób. Demonstracja zaczęła się obok Hali Ludowej. Organizatorzy zachęcali przez megafon do podpisywania petycji o referendum w sprawie ACTA oraz o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego pracowników.
Pochód wyruszył w kierunku Rynku przez Plac Grunwaldzki. Przystankiem na trasie marszu był Urząd Wojewódzki. Stamtąd po krótkiej przerwie przemaszerowano na Rynek. Na ulicy Oławskiej manifestacja zatrzymała się przed siedzibą Platformy Obywatelskiej - skandowano wtedy antyrządowe hasła.
Uczestnicy wydarzenia mieli dużo ciekawych transparentów, oraz krzyczeli hasła: "Precz z cenzurą", "Dzisiaj ACTA - jutro stan wojenny", "Rząd na bruk, bruk na rząd", "Raz sierpem, raz młotem, Donalda hołotę", "Donald Tusk, gdzie twój mózg" oraz wiele innych. Protest skończył się pod pręgierzem po okrążeniu Rynku.