Czarnoskórzy uchodźcy nie mogą wydostać się z południa Libii

Świat | Dyskryminacja | Ubóstwo

Czarnoskórzy mieszkańcy Libii, są dyskryminowani przez nowe władze. Pisaliśmy już o tym wcześniej. Światowy Program Żywnościowy ONZ (World Food Programme) podaje, że w Libii istnieją strefy zagrożone głodem i że tymi strefami są właśnie miejsca zamieszkałe przez czarnoskórą mniejszość. Nowe władze Libii stosują wobec tej grupy odpowiedzialność zbiorową, oskarżając czarnoskórych o to, że byli najemnikami Kaddafiego.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji informuje, że 700 tys. czarnoskórych mieszkańców czeka na możliwość emigracji w mieście Sheba na południu Libii. Miasto jest nadal kontrolowane przez siły wierne Kaddafiemu. Miasto jest otoczone i nie ma możliwości przekroczenia granicy Czadu lub Nigru.

Strajk głodowy w bazie Guantanamo

Świat | Militaryzm | Represje | Strajk

Jedyny obywatel brytyjski Shaker Aamer trzymany 10 lat bez żadnego wyroku w amerykańskiej bazie w kubańskiej prowincji Guantanamo, podjął strajk głodowy w proteście przeciwko nieludzkiemu traktowaniu. Aamer wnosi od trzech lat bezskutecznie o uwolnienie lub „sprawiedliwy i jawny sąd”. „Nieludzkie traktowanie ma miejsce m.in. w szpitalu i szczególnie się je stosuje w stosunku do tych, którzy prowadzą strajk głodowy” - stwierdza Shaker Aamer.

Baza w Guantamo istnieje bez zgody rządu i ludności kubańskiej. Jest ona pozostałością sprzed rewolucji kubańskiej. Początkowo służyła jako prowokacja w cele wywołania agresji wojsk kubańskich. Agresja taka byłaby interpretowana jako agresję na USA i byłaby idealnym pretekstem do wszczęcia wojny z Kubą. Wojska kubańskie jednak bazy nie zajęły.
W 2009 r. administracja George'a Busha, który dzisiaj jest w pewnych miejscach na Ziemi za zbrodnie wojenne, przekształciła bazę w tajne więzienie, gdzie odbywały się m.in. tortury więźniów. Przetrzymuje się tam więźniów bez wyroku i procesu, łamiąc konwencje międzynarodowe o prawach człowieka.

W Hondurasie mordują opozycjonistów

Świat | Represje

W ostatnim czasie w bardzo tajemniczych okolicznościach w Hondurasie zginęło dwóch czołowych opozycjonistów. Najpierw zginął przewodniczący Narodowego Frontu Oporu Ludowego (Frente Nacional de Resistencia Popular) Emoo Sadloo.
Następnie zabito czołowego członka Szerokiego Frontu Oporu Ludowego (Frente Amplio de la Resistencia de Popular) Medardo Floresa.

Niewiele osób w Hondurasie ma wątpliwości, że te zbrodnie mają charakter czysto polityczny. O dokonanie ich podejrzewa się grupy związane z obecną władzą oraz z oligarchię odpowiedzialną za zamach stanu w 2009 r., który został przeprowadzony we współpracy wojska i dyplomacji USA.

Turcja: Protesty mieszkańców przeciw budowie elektrowni

Świat | Protesty

W dniu 5 września, mieszkańcy wioski Yaykil, położonej w Północnej Anatolii zbudowali wraz z działaczami ekologicznymi barykady na drogach wiodących do wioski. W ten sposób zablokowali dostęp ekipom budowlanym. Mieszkańcy protestują przeciw budowie w ich sąsiedztwie elektrowni geotermalnej.

Policja zaatakowała protestujących gazem, armatkami wodnymi i pałkami. Aktywiści odpowiedzieli na atak rzucając kamieniami. Podczas ataku, kilka budynków i pomieszczeń gospodarczych zajęło się ogniem. W sumie, 25 aktywistów i 4 policjantów zostało rannych. Wieczorem, policja przeprowadziła naloty na domy działaczy. Sześć osób zostało aresztowanych. W nocy z 5 na 6 września doszło do spalenia maszyny budowlanej w ramach akcji sabotażowej.

Film z wydarzeń dostępny jest poniżej.

Kolumbia: Protesty studentów i nauczycieli przeciw reformom edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Inspirując się protestami w Chile, kolumbijscy studenci wyszli na ulice, protestując przeciw prywatyzacji edukacji. Związki zawodowe nauczycieli zorganizowały w tym samym czasie protest przeciw zmianom systemu świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli.

W Chile od trzech miesięcy trwają podobne protesty, w których społeczeństwo domaga się bezpłatnego dostępu do wyższych uczelni. Niezadowolenie w Kolumbii zaczęło się nasilać d marca, gdy kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos zaproponował ustawę, która zakłada częściową prywatyzację edukacji. Pod wpływem protestów, oznajmił jednak, że projekt ustawy nie zostanie przekazany do Parlamentu.

Szturm policji na licealistów w Chile

Świat | Protesty | Represje

Pokojowa demonstracja licealistów w stolicy kraju Santiago de Chile zakończyła się szturmem policji. Policja zaatakowała grupę sześciuset osób armatkami wodnymi. Jak twierdzą świadkowie, odbyło się to bez żadnej prowokacji ze strony uczniów.

Protest odbył się przeciwko planom rządu prawicowego prezydenta Sebastiána Piñery wprowadzenia płatności za studia. Jest to kolejny akt represji policji wobec protestujących w Chile. Kilkanaście dni temu podczas demonstracji został zabity, najprawdopodobniej przez policję, czternastolatek.

Liczba dzieci zamordowanych w Meksyku przekroczyła tysiąc

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

Zainicjowana przez rząd Meksyku wojna z użyciem regularnego wojska z handlem i produkcją narkotyków według organizacji społecznej „La Red por los Derechos de la Infancia en México” zabiła 1300 dzieci.

Reprezentant tej organizacji Juan Martín Pérez podał, że w wojnie zginęło ponad 50 tys. ludzi, z czego 1300 to osoby poniżej osiemnastego roku życia. Liczba ta została określona od czasu rozpoczęcia przez administrację prezydenta Felipe Calderona wojny z handlem i produkcją narkotyków.

Wojna ta jest prowadzona w ścisłej współpracy z agencjami USA. Niekiedy dochodzi nawet do tego, że te agencje wydają rozkazy funkcjonariuszom meksykańskim za pełną aprobatą władz z prezydentem Calderonem włącznie.

Koniec autonomii na Uniwersytecie Wrocławskim

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Represje

Policja i Uniwersytet Wrocławski podpisały porozumienie, na mocy którego będzie można ścigać przestępców na terenie uczelni i akademików - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Funkcjonariusze będą mogli przeszukać pokoje w akademikach bez zgody rektora, która dotychczas - tak jak na większości uniwersytetów - była konieczna ze względu autonomię uczelni.

Wystarczy samo podejrzenie, że studenci mają środki odurzające, aby policja pojawiła się na terenie uczelni lub w akademikach. O zatrzymaniu osoby podejrzanej o posiadanie lub handel narkotykami, rektor musi być poinformowany w ciągu 48 godzin.

Uniwersytet to już czwarta uczelnia, po Politechnice Wrocławskiej, Akademii Medycznej i Akademii Wychowania Fizycznego, z którą policja podpisała podobne porozumienie.

Skazany za antyrządowe napisy

Kraj | Represje

20 godzin prac społecznych wymierzył Sąd Okręgowy we Włocławku 19 -letniemu Jackowi B., który na szkolnej ścianie napisał m.in. "jebać rząd".

Jacek B. z Dobrzynia nad Wisłą został złapany, gdy w czerwcu na ścianie technikum napisał m.in. "jebać rząd", "jebać polityków", "bez rządu, bez polityki" oraz "równość" i "wolność". Sąd Rejonowy w Lipnie uznał, że uczeń znieważył konstytucyjny organ RP i nieprawomocnie skazał go na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Jacek B. zdążył już odmalować szkołę, więc po jego występku nie został żaden ślad. Może jeszcze starać się o kasację wyroku.

Niedożywienie w Stanach Zjednoczonych

Świat | Ubóstwo

Departament rolnictwa USA informuje, że 14,7 % rodzin w tym kraju cierpi na problemy „niepewności żywieniowej”. Stany Zjednoczone to według niektórych najbogatszy kraj świata. Nie posiada największego PKB na mieszkańca, jednak jest największą gospodarką świata licząc sprzedawane towary i usługi.
Jak widać jednak niedożywienie będące wynikiem potężnej nierówności społecznej dotyka i ten kraj.

Pomimo niedożywienia tak wielkiego odsetka społeczeństwa, którą się ładnie nazywa „niepewnością żywieniową”, rząd tego kraju przeznacza miliardy dolarów na liczne interwencje wojskowe, w których czynnie uczestniczy, a wręcz je inicjuje.

Źródło: Telesur

Pracownik Nexteer Automotive Poland w Tychach zwolniony za czytanie związkowej gazety

Kraj | Prawa pracownika | Represje | Zwolnienia

Pracownik został pouczony przez szefa, że w firmie panuje zakaz czytania „takich rzeczy” i odmówił napisania w tej sprawie notatki służbowej. Kilkadziesiąt minut potem miał już w rękach wypowiedzenie.

Jak tłumaczą związkowcy, zwolniony pracownik uruchomił maszynę, którą obsługuje i w trakcie czekania aż się rozgrzeje zaczął przeglądać leżący obok tygodnik związkowy. Fakt, że w trakcie rozgrzewania maszyn załoga przegląda prasę nigdy wcześniej nie stanowił problemu dla kierownictwa.

Gdy spytał o powody zwolnienia dowiedział się, że ”chodzi o czytanie związkowej gazety” a chwilę późnej został wyprowadzony z miejsca pracy przez firmowych ochroniarzy.

Strajk generalny pracowników edukacji w Urugwaju

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Wczoraj w Urugwaju odbył się strajk generalny edukacji publicznej trwający dwadzieścia cztery godziny.
Nauczyciele żądali podwyżek płac i poprawy infrastruktury edukacyjnej.

Zwracano uwagę, że Urugwaj przeznacza na edukacje tylko 6% PKB. Strajk nie dotyczył szkolnictwa wyższego, jednak jego przedstawiciele wyrazili solidarność ze strajkującymi.

ALTERGODZINA dziś 21.00 o Gdańskim Szczycie Społecznym i sytuacji na Białorusi

W dzisiejszej audycji porozmawiamy o sytuacji na Białorusi w kontekstach ruchów społecznych i obecnej sytuacji społeczno ekonomicznej z reporterką Altergodziny Marzeną Lizurej, która niedawno wróciła z Grodna, gdzie prowadziła warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego.

W drugiej części audycji usłyszycie, co działo się na Gdańskim Szczycie Społecznym, który pod koniec sierpnia odbył się pod hasłem "O mieszkanie i godną pracę". Naszym rozmówcą będzie Piotr Antoniewicz zaangażowanych badacz ruchów społecznych. Spotkanie było zorganizowane przez środowiska aktywistów/ek z wielu miast w Polsce i dotyczyło powiązanych problemów lokatorskich i pracowniczych, m.in możliwościach budowania nowych form oporu w walce o dach nad głową i prawa pracownicze.

Poza tym, jak zawsze w Altergodzinie, prezentujemy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

Tortury praktyką codzienną

Świat | Militaryzm | Represje

ONZ ogłosiło wczoraj, że tortury w afgańskich więzieniach są nadal normalną praktyką, pomimo zapewnień władz tego kraju i ich sojuszników takich jak USA, że takie działania zostaną zaprzestane. Według materiałów zebranych, w prasie międzynarodowej, są liczne przypadki, że więźniowie afgańscy są bici, gwałceni i traktowani prądem. W Afganistanie istnieją tajne więzienia pod nadzorem policji i służb szpiegowskich.

Nawet żołnierze i funkcjonariusze państw NATO przyznają, że wojsko i policja afgańska używa tortur w sposób częsty, ale organizacje międzynarodowe przymykają oko na to wszystko. Afgansitan nadal jest okupowany przez wojska NATO. W interwencji uczestniczy także Polska.

Strajk generalny we Włoszech

Świat | Strajk

Przez osiem godzin Włochy zostały sparaliżowane przez strajk generalny przeciwko cięciom budżetowym i podniesieniu podatków proponowanym przez rząd prawicowy Silvio Berlusconiego. Reformy są spowodowane naciskami ze strony Brukseli i Berlina w związku z niezachowywaniem limitu długu publicznego, który jest zawarty w traktacie o wprowadzeniu waluty Euro.

Zamiast wyjść ze strefy Euro lub znieść ten limit, administracja Włoch staje się kolejnym rządem, który ulega dyktatowi, i woli dokonywać cięć socjalnych zamiast porzucić politykę neoliberalną. Reformy są gorąco popierane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, które twierdzą, że nie ma alternatywy dla tych cięć, nie wspominając w ogóle o możliwości zniesienia limitu deficytu budżetowego tzw. strefy euro lub wyjścia z niej.