Brazylia: zlikwidowano obóz pracy

Świat | Prawa pracownika

W Sao Paolo zatrzymano parę Boliwijczyków prowadzących obóz pracy niewolniczej. Siedemnaście osób było zmuszanych do pracy po 14 godzin dziennie. Ofiarami mieszkającymi w pomieszczeniach bez energii elektrycznej, było 16 obywateli Boliwii ui jeden Paragwajczyk.

Ocenia się praca odbywała się w warunkach podobnych do niewolnictwa. Jest to kolejna sprawa obozu pracy w Brazyliii. 19 sierpnia odkryto obóz pracy wykonujący ubrania dla hiszpańskiej marki Zara.

USA: Najwięcej biedaków od ponad 50 lat!

Świat | Gospodarka | Ubóstwo

Liczba osób żyjących poniżej progu ubóstwa wzrosła w USA w 2010 r. o 2,6 miliona, do 46,2 mln. Jest to najwięcej od 52 lat, kiedy Biuro Spisu Powszechnego zaczęło zbierać dane na ten temat. Oznacza to wzrost odsetka osób żyjących w ubóstwie o 0,8 pkt proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (2009), kiedy w tej sytuacji znajdowało się 43,6 miliona ludzi. Obecnie w ubóstwie żyje 15,1 proc. ludności USA - w liczbach względnych najwięcej od 1993 r.

Rząd USA jako umowną granicę ubóstwa określa dochód 22 113 dolarów rocznie na czteroosobową rodzinę. Odsetek ludzi żyjących poniżej tego progu wrasta w USA już od trzech lat, czyli od czasu kryzysu finansowego (jesień 2008 r.). Jednocześnie średni dochód gospodarstwa domowego w USA obniżył się w 2010 r. o 2,3 proc. - do 49 400 dolarów - w porównaniu z rokiem poprzednim. USA od dawna mają jeden z najwyższych odsetków ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa spośród krajów wysoko rozwiniętych.

Wrocław: Protest przeciwko GMO

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kilkadziesiąt osób protestowało we wtorek o godzinie 11:00 przed wrocławską Halą Stulecia przeciwko zalegalizowaniu w Polsce genetycznie modyfikowanej żywności (GMO). W Hali trwały obrady ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej. Demonstranci mieli przy sobie transparenty "Naturalne nasiona - tak, GMO - nie" i "Ocalić polskie nasiona". Próbowano wejść przed Halę Ludową, omijając odgradzający ją płot, ale nie pozwoliła na to policja.

Grecja: rząd zakazuje protestów i marnotrawi miliony na policyjne mobilizacje

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

W tym tygodniu w Grecji rozpoczął się nowy rok szkolny. Po raz pierwszy uczniowie pójdą do szkół bez podręczników. Co prawda studenci za sprawą swoich protestów i okupacji wywalczyli darmowe podręczniki, ale z powodu cięć budżetowych Organizacja Podręczników Szkolnych (Organisation of School Books) będzie w stanie dostarczyć je dopiero w listopadzie.

Początkiem roku, greckie Ministerstwo Edukacji oznajmiło, że zmuszone będzie zamknąć lub połączyć w większe blisko 100 placówek oświaty, podczas gdy w Grecji nadal jest deficyt kadr nauczycielskich. W związku z częstymi okupacjami i demonstracjami studenckimi przeciwko reformie szkolnictwa, Ministerstwo Edukacji obawia się również podobnych działań i sprzeciwu wśród uczniów liceów i gimnazjów. W związku z tym dyrektorzy liceów otrzymali kilka dni temu dokument z ME zakazujący okupacji placówek oraz publicznych wystąpień o zabarwieniu politycznym.

Karawana Pokoju maszeruje przez Meksyk do Gwatemali

Świat | Militaryzm | Protesty

Setki osób uczestniczą w proteście polegającym na pochodzie ze stolicy Meksyku do granicy z Gwatemalą. Protest jest nazwany Karawaną dla Pokoju wraz ze Sprawiedliwością i Godnością. Jest to protest przeciwko przemocy mającej miejsce w Meksyku związanej z tzw. wojną z narkotykami wywołaną przez administrację prezydenta Felipe Calderona.

Do protestu dołączyli się też Indianie ze stanu Oaxaca, którzy czują się dyskryminowani przez rząd. Jest to druga już edycja tego marszu.

Chile: Strajk generalny służby zdrowia

Świat | Protesty | Strajk

Na dziś i jutro jest planowany strajk generalny służby zdrowia w Chile. Podstawowym powodem jest nie wypełnienie przez ministerstwo zdrowia porozumienia podpisanego ze związkami zawodowymi w listopadzie ubiegłego roku. Strajkujący zapowiedzieli też demonstrację w centrum stolicy kraju Santiago de Chile.

Niezadowolenie jest podsycane tym, że związkowcy podejrzewają rząd od chęć prywatyzacji służby zdrowia.
Prywatyzacja jest jednym z filarów programu prawicowego prezydenta Chile Sebastiana Piñery.

Francja: Eksplozja w zakładzie utylizacji odpadów nuklearnych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Jedna osoba zgi­nę­ła, a wiele zo­sta­ło ran­nych w wy­ni­ku eks­plo­zji pieca, do ja­kiej do­szło dzi­siaj w za­kła­dzie uty­li­za­cji od­pa­dów nu­kle­ar­nych w Mar­co­ule na po­łu­dniu Fran­cji - po­da­ła na stro­nie in­ter­ne­to­wej lo­kal­na ga­ze­ta "Midi Libre". Jest groź­ba wy­cie­ku.

Do wy­pad­ku do­szło tuż przed po­łu­dniem w za­kła­dach Cen­tra­co w Mar­co­ule. Ga­ze­ta po­da­je, że jedna z ran­nych osób jest w sta­nie cięż­kim. Na miej­scu są siły żan­dar­me­rii i stra­ży po­żar­nej. Urząd Bez­pie­czeń­stwa Ją­dro­we­go (ASN) bagatelizuje sprawę.

Organizacje paramilitarne w Kolumbii grożą organizacjom pozarządowym

Świat | Militaryzm

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wyraził swoje zaniepokojenie z powodu pogróżek stosowanych przez kolumbijskie organizacje paramilitarne w stosunku do organizacji pozarządowych. Przedstawicielka organizacji „Red Nacional de Iniciativas por la Paz y contra la Guerra” Ana Teresa Bernal otrzymała pogróżki śmierci od organizacji paramilitarnej „Águilas Negras”.

Ponadto grożono innym przedstawicielom tej i innych organizacji. Adresatami pogróżek stały się głównie organizacje walczące o pokój. Kolumbia to kraj, który jest w stanie wojny domowej z partyzantką marksistowską FARC. Organizacje paramilitarne pod płaszczykiem walki z nimi prowadzą produkcję i przemyt kokainy. Mają one też przemożny wpływ na politykę kraju. Ocenia się, że 30% posłów do parlamentu kolumbijskiego jest powiązanych z organizacjami paramilitarnymi.

Turcja zmierza do konfrontacji z Izraelem o złoża gazu i ropy

Świat | Militaryzm

Jak informuje serwis Debkafile, napięcie pomiędzy władzami Turcji i Izraela wciąż rośnie. W dniu 8 września, turecki premier Tayyip Erdogan ogłosił, że tureckie okręty wojenne będą w przyszłości eskortować statki przewożące pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Zdecydowane działanie marynarki wojennej może doprowadzić do przerwania blokady morskiej Gazy.

Przyczyną zaangażowania sił tureckich są złoża gazu i ropy znajdujące się u wybrzeży Izraela. Według Debki, Turcja próbuje przejąć kontrolę nad tymi zasobami, co zdaniem analityków doprowadzi do konfrontacji militarnej. Egipska marynarka wojenna przystąpiła już do wspólnych manewrów na obszarze wschodniego Morza Śródziemnego.

Białystok: Jeden z inicjatorów strajku kierowców nie żyje

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Zwłoki 53-letniego mężczyzny, uczestnika strajku w PKS Białystok, znaleziono w niedzielę rano w jednym z autobusów stojących w bazie tej firmy. Policja twierdzi, że to samobójstwo. W PKS Białystok od wtorku trwa strajk generalny, nie jeżdżą żadne autobusy z rozkładu jazdy. Przewodniczący komitetu strajkowego Krzysztof Bagiński powiedział, że zmarły był jedną z pierwszych osób, które zaczęły protest. Uczestniczył też w głodówce, która poprzedziła strajk generalny.

Związkowcy chcą przede wszystkim odwołania zarządu spółki, z którym są w konflikcie, ale obradująca w sobotę Rada Nadzorcza PKS Białystok nie podjęła żadnych decyzji personalnych. Zarówno zarząd spółki, jak i władze samorządowe województwa (samorząd jest właścicielem PKS Białystok) uważają, że strajk jest nielegalny. Kierowcy opierają się na opiniach prawnych mówiących o tym, iż działają zgodnie z prawem.

Anglia: Obóz niewolniczej pracy w Leighton Buzzard

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo

W niedzielę brytyjska policja w Leighton Buzzard we wschodniej Anglii uwolniła 24 mężczyzn, którzy najprawdopodobniej byli zmuszani do niewolniczej pracy. Są wśród nich Anglicy, Polacy i Rumuni. Funkcjonariusze dokonali nalotu na kemping, gdzie uwięzieni mężczyźni byli przetrzymywani w "ciasnych i brudnych pomieszczeniach".

- Sądzimy, że niektórzy (spośród 24 mężczyzn) mieszkali i pracowali faktycznie w niewolniczych warunkach w okresie od kilku tygodni aż do 15 lat - cytuje BBC naczelnego komisarza policji Bedfordshire Seana O'Neila.

Warszawa: Pikieta Komitetu Obrony Lokatorów w dzielnicy Ursus

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Komitet Obrony Lokatorów, wraz z poszkodowanymi lokatorami z Ursusa, zorganizował wczoraj pikietę informacyjną na festynie zorganizowanym przez władze dzielnicy Ursus w Parku Czechowickim. Sprawa dotyczy mieszkańców kamienicy przy ul. Kompanii Kordian, w której właściciel wymontował wodomierz, by pozbawić lokatorów dostępu do bieżącej wody, oraz zniszczył odpływ kanalizacji.

Nowy właściciel kupił kamienicę w 2007 roku wraz z lokatorami. W 2010 roku wszyscy mieszkańcy dostali z sądu pozwy o eksmisję - bez wyjątku dzieci, emeryci i dorośli. W sądzie właściciel dwie sprawy przegrał, gdyż nie było podstaw do eksmisji. Dwie sprawy jeszcze są w toku. Na początku sierpnia, właściciel nakazał odcięcie wody i kanalizacji wywieszając na klatce, że będzie remontował instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie zapewnił w zamian wody pitnej w cysternie, ani ubikacji przewoźnych. Właściciel chce ich w ten sposób nękać fizycznie i psychicznie oraz doprowadzić do opuszczenia budynku. W momencie kupna kamienicy, nowy właściciel był świadomy, że są w niej lokatorzy (zamieszkali w budynku od 20-30 lat). Plac z kamienicą kupił za bardzo niską cenę 450 tys. zł., choć warta jest ok. 2 mln zł.

Warszawa: Pikieta ZSP pod "Nowym Wspaniałym Światem"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 10 września odbyła się pikieta informacyjna Związku Syndykalistów Polski pod barem Krytyki Politycznej na Nowym Świecie w Warszawie. Akcja była częścią kampanii ZSP przeciw prekaryzacji pracy i umowom śmieciowym. Inspiracją były niedawno ujawnione informacje o warunkach pracy barmanów w Nowym Wspaniałym Świecie: umowy zlecenia i mikropensje.

Aktywiści ZSP rozdali ulotki o problemach prekaryzacji pracy oraz o warunkach pracy w gastronomii i potrzebie organizowania się wśród pracowników. Treść ulotki dostępna jest tu: Flexi nie jest Sexy - Stop prekaryzacji pracy! Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów. Większość ludzi reagowała pozytywnie, oprócz kilku snobów, którzy nie potrafili zrozumieć na czym polega problem.

Trzech zabitych w protestach w Egipcie

Świat | Militaryzm | Protesty

Troje ludzi zostało zabitych i ponad tysiąc rannych podczas protestów w Egipcie, które trwają od piątku w stolicy kraju Kairze. Protesty rozpoczęły się na placu Tahrir. Ludność domagała spełnienia postulatów, które były zgłaszane jeszcze przed obaleniem prezydenta Mubaraka.

Potem protesty przeniosły się pod ambasadę Izraela. Tłum chciał wziąć siłą placówkę dyplomatyczną. Obrona sił porządkowych ambasady, z której ewakuowano wcześniej personel, zakończyła się krwawo.

Rosja: Putin dostał nagrodę "Złotego kleszcza"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rosyjscy ekolodzy przyznali premierowi Władimirowi Putinowi nagrodę "Złotego kleszcza" oraz tytuł "Wróg Bajkału". Ich zdaniem działania szefa rosyjskiego rządu doprowadzą do nieodwracalnych zniszczeń w ekosferze jeziora. Nagrodę "Złotego kleszcza" przyznaje rosyjski oddział Greenpeace.

Działacze tej organizacji mają za złe premierowi, że zgodził się na otwarcie Bajkalskiego Zakładu Celulozowo - Papierniczego, który swoje chemiczne odpady wyrzuca bezpośrednio do jeziora. Na dnie Bajkału, obok rury ściekowej płetwonurkowie Greenpeace zamontowali tabliczkę z nazwiskiem Władimira Putina i rekomendowali szefowi rządu aby osobiście zszedł pod wodę i przekonał się jakie zniszczenia powodują opady z zakładu papierniczego.