Londyn: Mieszkańcy Deptford demonstrują przeciwko społecznym przyczynom zamieszek
Kurka nioska, Pią, 2011-08-12 15:09 Świat | ProtestyW środę 10 sierpnia grupka aktywistów politycznych dołączyła do około 200 mieszkańców Deptford i Lewisham w demonstracji pod szyldem Deptford UNITY, przeciwko nierównościom społecznym stojącym za ostatnimi zamieszkami i niepokojami w całym kraju. Decyzję o demonstracji uzgodniono poprzedniego wieczoru na spontanicznym zgromadzeniu sąsiedzkim na Deptford High Street, podczas którego dyskusja przeszła w ciągu kilku godzin od tematu bezpieczeństwa pożarowego do kwestii problemów politycznych i społecznych.
W atmosferze napięcia i strachu, z oddziałami EDL będącymi w stanie mobilizacji w pobliskim Etham, przekonanie sąsiadów by przyłączyli się do demonstracji było żmudną walką. W końcu zmęczenie londyńczyków było widoczne w nieśmiałych przeprosinach rzeszy ludzi i w jawnie „pokojowej” naturze marszu, podczas którego mętnie mówiono o „dyscyplinie” w czasie, gdy będzie on przechodzić przez obszary, na których wystąpiły gwałtowne starcia między mieszkańcami a policją.
Pakistan - Amerykanie wymordowali równo 775 cywili
AZAZEL911, Pią, 2011-08-12 13:00 MilitaryzmW nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych na cele w Pakistanie zginęło 775 cywilów, z czego 170 to dzieci – donosi IAR.
Według raportu przygotowanego przez niezależny ośrodek w Londynie od 2004 roku USA aż 291 razy wysyłały swoje maszyny na tereny plemion pasztuńskich, w pobliżu granicy z Afganistanem.
Władze Pakistanu oficjalnie potępiają te ataki uznając je za naruszenie suwerenności kraju, ale im nie przeciwdziałają – zauważa agencja.
Dowództwo wywiadu USA nie zamierza rezygnować z misji bezzałogowców, bo uznaje je za doskonały sposób zwalczania baz i obozów szkoleniowych talibów.
Francja: Koszmarne zaniedbanie - radioaktywne odpady trafiły na publiczne wysypisko
AZAZEL911, Pią, 2011-08-12 09:32 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątRadioaktywne odpady z elektrowni atomowej koło Lyonu trafiły na publiczne wysypisko. Wielki nadsekwański koncern EDF wszczął wewnętrzne śledztwo, by ustalić, jak doszło do tej niewiarygodnej – jak podkreślają media – afery.
Komentatorzy alarmują ,że afera jest bardzo niepokojąca i tajemnicza. Ciężarówka wywoziła z terenu elektrowni w Bugey żwir , który teoretycznie nie powinien być radioaktywny. Kiedy przejeżdzała przez brame, urządzenia pomiarowe wykryły promieniowanie jonizujące, jednak nikt nie zatrzymał pojazdu. Kiedy dyrekcja elektrowni zdała sobie sprawe z tego, co się dzieje, kierowca zdążył już wysypać żwir do byłego kamieniołomu. Ekipa w kombinezonach ochronnych zajęła się przewiezieniem go z powrotem do elektrowni. Dyrekcja EDF przyznaje, że nie wiadomo, narazie jak to wszytko wyjaśnić.
Polskie władze pomogły aresztować białoruskiego opozycjonistę
Skoruta, Pią, 2011-08-12 08:32 Kraj | RepresjePolska prokuratura przekazała dane na temat kont bankowych znanego białoruskiego działacza praw człowieka, Alesia Bialackiego - twierdzą przedstawiciele białoruskiej opozycji w Polsce.
W ubiegłym tygodniu władze w Mińsku zatrzymały białoruskiego obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego. Oskarżono go o ukrywanie dochodów. Zatrzymanie było możliwe dzięki danym przekazanym przez litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Decyzja o przekazaniu przez stronę litewską danych z kont bankowych działaczy białoruskiej opozycji spotkała się z krytyką organizacji obrony praw człowieka.
Finlandia: Bojkot firmy Beroa w solidarności z polskimi pracownikami
Yak, Czw, 2011-08-11 21:37 Świat | Prawa pracownika | Protesty Fińskie związki zawodowe zrzeszające pracowników firm budowlanych wezwały do bojkotu firmy Beroa, niemieckiego podwykonawcy w hucie Rautaruuki w Raahe, która nie wypłacała wymaganej przez prawo pensji swoim polskim pracownikom. Kilkudziesięciu z nich pracowało na budowie w zachodniej części Finlandii.
Związkowcy zarzucają niemieckiemu przedsiębiorcy, że płacił Polakom mniej, niż pozwala fińskie prawo. Płaca minimalna w Finlandii wynosi niecałe 16 euro, czyli około 65 złotych za godzinę, a nasi rodacy mieli otrzymywać znacznie mniej.
Przedstawiciel związkowców Kyoesti Suokas powiedział agencji AFP, że bojkot oznacza, iż pracownicy zrzeszeni w fińskich związkach nie podejmą pracy w spółkach, które zatrudniają pracowników nieopłacanych właściwie i które nie przestrzegają fińskiego prawa.
Hiszpania: Segregacja narodowa już nie jest tabu
Yak, Czw, 2011-08-11 21:05 Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycyKomisja Europejska zgodziła się, by Hiszpania wprowadziła czasowy zakaz pracy dla osób określonej narodowości. Zakaz ma dotyczyć Rumunów. To pierwszy taki zakaz w historii UE. KE uzasadnia zgodę kryzysem, który bardzo mocno dotknął Hiszpanię oraz ponad 20-procentowym bezrobociem w tym kraju. Ograniczenia w dostępie do pracy dla Rumunów mają trwać do 31 grudnia 2012 r.
Dlaczego środki restrykcyjne odnoszą się tylko do obywateli Rumunii? KE tłumaczy, że wśród ciągle rosnącej liczby obywateli rumuńskich w Hiszpanii bezrobocie jest jeszcze wyższe niż średnia hiszpańska - wynosi około 30 proc. Po drugie, decyzja o ograniczeniu dostępu do pracy mogła dotyczyć tylko Rumunii i Bułgarii, które jako ostatnie weszły do UE w 2007 roku. Zgodnie z aneksami do traktatów akcesyjnych tych dwóch nowych krajów, do 2013 roku stare kraje UE mogą stosować wobec ich obywateli okresy przejściowe w otwarciu rynku pracy. Hiszpania co prawda nie skorzystała z tej możliwości i otworzyła rynek pracy dla wszystkich, ale odpowiednie klauzule traktatowe pozwalają przywrócić restrykcje. Jak podała KE, Bułgarów mieszka w Hiszpanii nawet osiem razy mniej, więc nie ma potrzeby stosowania wobec nich restrykcji.
Korporacja Pfizer płaci za testowanie leku na dzieciach
Tomasso, Czw, 2011-08-11 20:45 ŚwiatAmerykański koncern farmaceutyczny Pfizer po 15 latach batalii sądowych wypłacił pierwsze odszkodowanie dla nigeryskich rodzin, które ucierpiały podczas kontrowersyjnego testu nowego leku. W wyniku podania dzieciom chorym na zapalenie opon mózgowych preparatu Trovan 11 zmarło, a dziesiątki zostało kalekami.
Do kontrowersyjnego testu doszło w 1996 roku w miejscowości Kano na północy Nigerii. W okolicy szalała epidemia zapalenia opon mózgowych. W ramach próby nowego leku Trovan, koncern Pfizer podał go grupie 200 chorych dzieci. Chciano sprawdzić jego skuteczność w warunkach naturalnych. Wcześniej prowadzono jedynie próby kliniczne. Eksperyment skończył się tragicznie. 11 dzieci zmarło, a kilkadziesiąt zostało ciężko upośledzonych. Koncern przez ponad dekadę odpierał zarzuty o spowodowanie śmierci małych Nigeryjczyków. Dzieci miały według firmy umrzeć z powodu choroby, a nie leku.
Co piąty Litwin żyje w skrajnym ubóstwie
Tomasso, Czw, 2011-08-11 20:42 Świat | Gospodarka | UbóstwoLitewski Urząd Statystyczny ogłosił, że 20,2 proc. ludności tego kraju, to jest 670 000 osób, żyje w warunkach skrajnego ubóstwa. Jest to skutek ostrego kryzysu gospodarczego, który dotknął kraj w 2009 i 2010 roku. Jako szczególnie ciężką raport Urzędu Statystycznego określa sytuację na wsi litewskiej, gdzie w skrajnym ubóstwie żyje 28,4 procent mieszkańców, podczas gdy w miastach odpowiednio 16,2 procent.
Od 2010 roku minimum dochodów, poniżej którego zaczynało się skrajne ubóstwo, wynosiło 701 litów na osobę (203 euro), podczas gdy rok wcześniej było to 831 litów (241 euro). Litwini, którzy ukończyli 65 rok życia, znajdują się powyżej tej granicy, ponieważ średnia emerytura wynosi na Litwie 750 litów (217 euro). Spośród osób uznanych za żyjące poniżej granicy skrajnego ubóstwa 55,8 procent to bezrobotni, a 12,3 procent zalicza się do kategorii "biednych pracujących".
Nowy numer Praktyki Teoretycznej
oski, Czw, 2011-08-11 16:45 KrajUkazał się nowy numer Praktyki Teoretycznej poświęcony biopolityce. We wstępie zespół redakcyjny pisze:
Drugi numer naszego pisma powstał jako rezultat kolektywnego wysiłku w ramach seminarium Biopolityka – wprowadzenie systematyczne, przeprowadzonego w 2010 roku w Pracowni Pytań Granicznych UAM, oraz konferencji Perspektywy biopolityki, która odbyła się w dniach 25-27 marca 2010 roku w Poznaniu. Stanowi przykład praktyki teoretycznego oporu, którego celem jest radykalne zapytywanie o wizję współczesnego życia wspólnotowego. W epoce, w której społeczeństwo, a w zasadzie życie jako całość, podporządkowane jest mechanizmom produkcji, wyzysku i kontroli, w wieku gwałtownie postępującej denaturalizacji potrzebna jest polityka, która będzie polityką życia samego. Jesteśmy przekonane i przekonani, że przedkładane Wam teksty stanowić mogą skromny przyczynek do owego przedsięwzięcia.
W numerze artykuły zamieścili między innymi T. Lemke, M. Hardt i A. Negri. Całość można pobrać za darmo w formacie PDF tutaj.
'Nie wracać ze służby bez 8 mandatów!'
Czytelnik CIA, Czw, 2011-08-11 10:30 Kraj | RepresjeW policji nie ma mowy o planach mandatów, ale jest rozliczanie efektywności pracy policjantów. Nie może być tak, że funkcjonariusz będzie się "bujał w aucie”, spalał służbową benzynę, a na koniec patrolu powie, że nic się nie działo.
- Jesteśmy na 10. miejscu w województwie dzięki waszej aktywności - wypominał swoim podwładnym na odprawie aspirant Adam Dudko, naczelnik Wydz. Prewencji i Ruchu Drogowego komendy w Prudniku. - Jeśli chodzi o kary i wnioski, to ja nie widzę policjanta, który zejdzie ze służby bez minimum ośmiu mandatów, nie licząc pouczeń. I tak już nie nadrobimy tych 9 tysięcy, bo się k... nie da. Pan komendant ze mną będziemy się za was tłumaczyć i pisać programy naprawcze. I wtedy, wierzcie mi, ruch drogowy będzie pod szczególnym nadzorem wszystkich. Będziecie rozliczani za wasze k... każde pół godziny w służbie. Szukacie wykroczeń, a w mieście aż się od nich roi. Zanim wyjadę poza miasto, to ja tutaj zostawię 5 mandatów w godzinę. Ja wam to udowodnię, bo usiądę z wami i pokażę, jak się to robi.( ...) Dodatków chcecie, jakie k... dodatki, za dziesiąte miejsce? Ktoś to k... wymyślił i wszyscy realizują, tylko komenda w Prudniku nie potrafi...
Wypiorą Ci poglądy
Hiszpan, Śro, 2011-08-10 22:19 Świat | AntyfaszyzmNa niecodzienny pomysł wpadła niemiecka organizacja EXIT walcząca z neofaszystami. W czasie trwania koncertu "Rock dla Niemiec" w mieście Gera w Turyngii przekazała anonimowo 250 koszulek organizatorowi, który następnie rozdał je uczestnikom imprezy.
Nadrukowany na nich napis "hardcorowi rebelianci", po praniu zmienia się w zachętę do zmiany światopoglądu: "Jeśli twój t-shirt może to zrobić, możesz i ty - pomożemy ci odejść od prawicowego ekstremizmu" - informują w środę niemieckie media. Gordon Richter z Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) był oburzony tą prowokacją nazywając ją żałosną.
Wielka Brytania: Haktywiści grożą firmie RIM, która chce współpracować z policją
Yak, Śro, 2011-08-10 19:36 Świat | Protesty | TechnikaWe wtorek grupa hacktivistów TeaMp0isoN włamała się na oficjalnego bloga BlackBerry i zagroziła upublicznieniem danych pracowników firmy, chcąc ją w ten sposób ukarać za złożoną wcześniej deklarację współpracy z brytyjską policja w zakresie ścigania uczestników walk.
„Naprawdę chcecie zobaczyć rozwścieczoną młodzież na progach domów swoich pracowników?” – ostrzegają napastnicy. – Po deklaracji złożonej przez RIM taki atak był dość przewidywalny – komentuje na firmowym blogu Sean Sullivan, główny doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure, fińskiego producenta oprogramowania zabezpieczającego.
Zamieszki wybuchające w kolejnych brytyjskich miastach są dość często nazywane „viralowymi niepokojami społecznymi”, ponieważ zadymiarze uczestniczący w ulicznych walkach, skrzykują się za pomocą mediów społecznościowych. W tym celu wykorzystują między komunikator BlackBerry Messager, używany w smartfonach tej marki. W rezultacie firma RIM w publicznym oświadczeniu zapowiedziała współpracę z brytyjskimi władzami przy ściganiu osób podejrzanych o wzniecanie rozruchów.
Chile: Wielkie demonstracje studentów
Yak, Śro, 2011-08-10 11:13 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty Ponad 60 tys. osób przeszło ulicami Santiago, domagając się reformy szkolnictwa w Chile. Była to dziewiąta w ciągu trzech miesięcy demonstracja zorganizowana przez studentów. Doszło do sporadycznych starć i zatrzymano kilka osób.
Na kilku skrzyżowaniach Santiago wzniesiono rano barykady z opon, które następnie podpalono. Doprowadziło to do korków w godzinach szczytu. Wobec rzucającej kamieniami młodzieży policja użyła armatek wodnych i gazów łzawiących. Zatrzymano sześciu nieletnich. W proteście uczestniczyli też wykładowcy.
Studenci i wykładowcy w Chile domagają się zwiększenia funduszy na nauczanie publiczne. Ich głównym postulatem są konstytucyjne gwarancje darmowego nauczania publicznego i jego wysokiej jakości. Propozycje rządu, obejmujące m.in. podwyżkę stypendiów i tanich kredytów, uznali za niewystarczającą.
Według jednej z przywódczyń związku studentów Camili Vallejo, w "Marszu na rzecz Edukacji" wzięło udział nawet 100 tys. osób. Policja oszacowała liczbę uczestników na 60 tys. (PAP)
USA: Wyciek chłodziwa w elektrowni atomowej Nine Mile Point
AZAZEL911, Śro, 2011-08-10 10:20 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt W weekend wykryto wyciek chłodziwa w elektrowni atomowej Nine Mile Point (drugi reaktor), która znajduje się nad jeziorem Onatrio.
Awaria wystąpiła o 3:22 w sobote, a źródłem awarii jest prawdopodobnie zawór pompy recyrkulacyjnej wewnętrznego obiegu płynu chłodzącego.
Cały blok został zamknięty w celu zbadania przyczyn i naprawy. Ostatnie naprawy konserwacyjne były wykonywane 14 miesięcy temu, wraz z uzupełnieniem zapasów uranu.
Kolejna konserwacja i uzupełnienie paliwa przewidywane jest na wiosnę 2012 roku.
Warszawa: Demonstracja lokatorów pod urzędem dzielnicy Praga-Północ
Yak, Wto, 2011-08-09 22:11 Kraj | Lokatorzy | Protesty W dniu dzisiejszym, Komitet Obrony Lokatorów zorganizował pikietę pod Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami przy ul. Jagiellońskiej na warszawskiej Pradze. W pikiecie uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców kamienicy położonej przy ul. Targowej 64, którzy zostali przekazaniu w dniu 1 sierpnia w zarząd prywatnej firmy. Stało się tak pomimo faktu, że wszyscy lokatorzy mają umowy komunalne z Gminą. Jest to stałą praktyką w Warszawie - choć według organizacji lokatorskich proceder przekazywania lokatorów jak mebli w ramach reprywatyzacji jest całkowicie nielegalny.
W zeszłym roku pisaliśmy o czasowym – jak się okazało – uratowaniu kamienicy przed reprywatyzacją. Wtedy, Komitet wykazał nieprawidłowości w działaniach władz dzielnicy, które powinny uniemożliwić reprywatyzację. Udziały miasta w kamienicy, które wynosiły 43% według informacji przekazanych mieszkańcom, ostatecznie skurczyły się w niewyjaśniony sposób do 25%. Mieszkańcy, którzy ustawowo powinni mieć prawo pierwokupu swoich lokali, zostali pominięci i postawieni przed faktem dokonanym przekazania własności miasta prywatnemu właścicielowi. Stało się tak pomimo braku decyzji dotyczącej wyłączenia nieruchomości z zasobów komunalnych miasta. Nieprawidłowości nie przeszkodziły jednak urzędnikom Pragi Północ w przekazaniu kamienicy w zarząd prywatnej firmy.