Strajk głodowy w greckich więzieniach - anarchistyczna solidarność

 WięzienieOd 2 marca trwa strajk głodowy w greckich więzieniach. Powodem jest utworzenie więzień o maksymalnie zaostrzonym rygorze w których przetrzymywani mają być "szczególnie niebezpieczni przestępcy" (pod czym Państwo rozumie anarchistów, mafiozów i niesubordynowanych więźniów). Strajk prowadzą rewolucyjni więźniowie polityczni - w zdecydowanej większości anarchiści, ale różne formy pomocy okazują również więźniowie kryminalni. Grecki ruch anarchistyczny wszelkim sposobami okazuje solidarność z więzionymi rewolucjonistami. Demonstracje oraz zgromadzenia solidarnościowe odbywają się obecnie w całej Grecji.

Postulaty wszystkich strajkujących więźniów to:
- Likwidacja Więzień Typu C (o maksymalnie zaostrzonym rygorze)
- Zniesienie przepisów 187 (o organizacji przestępczej) i 187A (o organizacji terrorystycznej)
- Zniesienie ustawy o maskowaniu twarzy
- Zniesienie przymusowej analizy próbek DNA
- Uwolnienie ciężko chorego Savvasa Xirosa (więzionego członka Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada)

Śmierć pierwszej ochotniczki z zachodniej Europy

Prawa kobiet/Feminizm

Dzień Kobiet w Kurdystanie przyniósł wiadomość o śmierci pierwszej ochotniczki z zachodniej Europy, walczącej przeciwko islamistom z ISIS.
Ivana Hoffman, Niemka afrykańskiego pochodzenia, walcząca pod pseudonimem Avaşin Tekoşin Güneş, zginęła broniąc posterunku w okolicach Til Temir około 3 rano 7 marca. Ivana, komunistka z przekonania, przyjechała do Kurdystanu pół roku temu, wraz z większą grupą zagranicznych ochotników w szeregach tureckiej Marksistowsko – Leninowskiej Partii Komunistycznej. Miała 19 lat.
3 marca w okolicach Til Berak zginął walczący w szeregach YPG Anglik greckiego pochodzenia, Konstandinos Erik Scurfield, używający pseudonimu Heval Kemal Konstandinos. Erik przybył jako ochotnik do Kurdystanu 5 grudnia 2014 roku. Był byłym komandosem armii brytyjskiej, miał 25 lat.
Info CzSZ

Heval Bagok zginął podczas walk z islamistami

 AshleyAshley, australijski ochotnik walczący w szeregach anarchistycznej milicji YPG w Kurdystanie, zginął podczas walk z islamistami w okolicach Tel Hamees.
Ashley, znany pod pseudonimem Heval Bagok, przybył na pogranicze turecko - syryjskie z australijskiego stanu Queensland. Cześć Jego pamięci!

Okupacja Uniwersytetu w Amsterdamie

19.30 Po dzisiejszym demo w kotrym wzielo udzial 1500 osob, kilkaset osob zajelo Maagdenhuis kolejny budynek Uniwersyetu w Amsterdamie(znajdujacy sie 300 m od Bungehuis, okupowanego w zeszlym tygodniu i zakonczonego ewikcja oraz aresztowaniem 42 osob) Zarzad Uniwersytetu postanowil zlikwidowac wszelkie nieoplacalne fakultety jak jezyki krajow europejskich (w tym rowniez i polski)
w zamian planuja sprzedac budynek Soho - firmie, ktora chce otworzyc tam kolejny klub rozywkowy dla japiszonow jak ten:

http://soho-amsterdam.com/soho/home-5

Hiszpania: Dekada policyjnej przemocy

Świat | Represje

Hiszpańska policja torturuje - twierdzi Amnesty International. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 6621 przypadków tortur w policji hiszpańskiej.

Tylko 752 przypadki znalazły swój finał w sądzie. Praktykowanie tortur w Hiszpanii jest codziennością. Dzień w dzień Komitet Na Rzecz Zapobiegania tortur w Hiszpanii otrzymuje zawiadomienia. Są to tortury psychiczne, pobicia, a nawet gwałty.

Ofiarami tego typu zachowań padają imigranci, uchodźcy (40%) oraz działacze społeczni uczestniczący w protestach (50% torturowanych). Są to raczej tortury psychiczne niż fizyczne, gdyż strach przed bólem jest uważany za bardziej efektowny od samego bólu.

10% przypadków stosowania tortur miało miejsce w Kraju Basków.

Irlandia: Represje na uczestnikach protestów społecznych

Świat | Represje

Trzy godziny temu irlandzka policja aresztowała Paula Murphy'ego, uczestnika protestów antywojennych (na zdjęciu). Przyszło po niego sześciu funkcjonariuszy.

Oprócz niego aresztowano również grupę osób, która trzy miesiące temu podjęła protest siedzący przeciwko opodatkowaniu wody.

Dziennikarze sympatyzujące z policją podali informację, iż jest to rezultat trwającego trzy miesiące śledztwa.

Irlandzcy anarchiści nie mają wątpliwości co do tego, iż aresztowania mają charakter polityczny i są związane z protestami antyrządowymi przeciwko Labour Party podejmowanymi przez tych samych aktywistów.

Ukraina: Zaostrzenie represyjności w armii

Świat | Represje

Przed czterema dniami parlament Ukrainy uchwalił przepisy wedle których dowódcy wojskowi mają prawo rozstrzeliwać żołnierzy za odmowę wykonywania rozkazów.

Rozstrzelanie żołnierza może się odbyć bez procesu sądowego, a nawet postawienia zarzutów. W związku z czym żołnierz może zostać w rzeczywistości rozstrzelany pod byle jakim pretekstem.

Z kolei władze separatystyczne planują przeprowadzenie powszechnej mobilizacji i wcielenie do swoich oddziałów nawet 100 000 mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Premier Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, iż mobilizacja zostanie przeprowadzona w sytuacji gdy za mało będzie "ochotników" do walki z armią ukraińską.

Anarchiści solidarnie z górnikami

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W zeszłym tygodniu pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do ostrzału z broni gładkolufowej protestujących górników.

Policja wykorzystała do tego grupy piłkarskich chuliganów, którzy wszczęli zamieszki oraz powszechną w mediach głównego nurtu nagonkę na górników. Wszystkie telewizje podały informację, iż zamieszki wszczęli sami górnicy mimo iż na nagraniach łatwo było zauważyć, iż osoby atakujące policję miały na sobie barwy klubów piłkarskich, a nie emblematy związków zawodowych.

W związku z tym środowiska anarchistyczne w Polsce zorganizowały akcje solidarnościowe z górnikami ostrzelanymi przez policję w sprawie których negocjacje toczyły się za zamkniętymi drzwiami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz bez ich udziału.

Szkocja: Solidarność z hiszpańskimi anarchistami

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

6 lutego, grupa anarchistów i syndykalistów przyjechała do Edynburga pod hiszpański konsulat celem wsparcia anarchistów i związkowców w Hiszpanii - ofiar Operacji Pandora i represji związanych ze strajkiem 14 listopada.

W grudniu zeszłego roku, policja weszła do 14 mieszkań i centrów społecznych w Barcelonie i Madrycie. Doszło do grabieży mienia oraz aresztowania siedmiu kobiet i czterech mężczyzn.

Jednym z nich, jest członek związku CNT w Sabadell.

Czwórka aresztowanych została wypuszczona dwa dni później z zarzutami, pozostali musieli zapłacić 3000 euro kaucji.

Obecnie obowiązujące uprawnienia przyznane policji i służbom to najbardziej represyjne przepisy od czasów dyktatury Franco.

Belgrad: Protest antypolicyjny

Świat | Represje

1 lutego w Belgradzie odbył się protest anarchosyndykalistów z ASI pod siedzibą policji lokalnej (odpowiednik straży miejskiej). Powodem był atak policji na pasażerów transportu publicznego.

Protest dotyczył sprawy z końca stycznia, kiedy kobieta podróżująca autobusem odmówiwszy policji okazania dokumentów (co nie jest prawnie nakazane) została zaatakowana. Z pomocą przyszli jej inni pasażerowie.

Przed protestem jeden z funkcjonariuszy policji za pośrednictwem facebooka groził jego uczestnikom represjami.

Protest jednak się odbył. Zgromadzeni sprzeciwili się arogancji i brutalności wobec osób nie posiadających środków na opłacanie biletów komunikacji miejskiej. Rozwinęli transparent o treści "Policja lokalna - kryminaliści".

Kijów: Protesty górników z całego kraju

Świat | Prawa pracownika | Protesty

28 stycznia miał miejsce protest 1500 górników w Kijowie. Żądali powstrzymania procesu zamykania kopalń i utrzymania produkcji oraz uwzględnienia w planach budżetowych na 2015 rok kosztów ubezpieczeń górników i pracowników służb ratunkowych.

Związkowcy podkreślali, że kopalnie są zamykane w sytuacji pełnego uzależnienia Ukrainy od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Proces likwidacji kopalń może doprowadzić do utraty źródeł dochodu nawet przez 50 000 osób.

Dodali również, że część z nich dopiero wróciła z frontu, a część nadal jest na wojnie. Przekazali wiadomość od tych ostatnich, iż w sytuacji gdy rząd nie zaprzestanie niszczyć krajowego przemysłu, będą rozmawiali w inny sposób.

Protest zaowocował obietnicami ze strony rządowej. Górnicy ostrzegają jednak, że jeszcze wrócą do Kijowa.

Tydzień akcji przeciw Amazon i Manpower

Kraj | Świat | Prawa pracownika

W dniach 26-31 stycznia, na wezwanie Związku Syndykalistów Polski, w kilku krajach zorganizowano protesty solidarnościowe z pracownikami Amazon i Manpower. ZSP walczy w Amazonie o uregulowanie podstawowych zobowiązań pracodawcy wobec pracowników: takich jak wypłacanie prawidłowych wynagrodzeń za przepracowane dni, wynagrodzenie za okres postojowy, oraz przekazywanie druków Z3 do ZUS.

W poniedziałek o 8 rano, pierwsze akcje ZSP miały miejsce w Poznaniu pod biurem Manpower. Przechodniom rozdawano ulotki i wielu z nich okazywało solidarność, doskonale znająć warunki pracy w agencjach. Następnie protest przeniósł się pod agencję Adecco, gdzie również domagano się natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Następna akcja miała miejsce tego samego dnia pod biurem Manpower w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Bułgaria: Walka z restrukturyzacją kolei

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Na początku roku, bułgarski minister transportu będący reprezentantem prawicowo-liberalnego rządu, postanowił wdrożyć w życie "reformę".

Jej pierwszym obiektem stała się kolej. Restrukturyzacja kolei państwowej polega na likwidacji 140 linii czyli 1/3 wszystkich linii kolejowych w kraju. Natychmiast po ogłoszeniu planu wybuchły protesty.

Powstał masowy ruch pracowników obejmujący wiele miast i miasteczek w całym kraju. Nadzwyczajne posiedzenie rządu i komitetu transportu zostało ustalone na dzień przed planowanymi protestami cele uniknięcia masowych demonstracji.

Organizatorem protestu w Warnie jest anarchosyndykalistyczny Niezależny Związek Pracowników (ARS).

Evo Morales: W przeszłości Bank Światowy był wrogiem, teraz jest przyjacielem

Świat | Publicystyka | Tacy są politycy

Evo Morales, pierwszy rdzenny prezydent Boliwii kojarzony jest jako antyimperialista i antykapitalista. Jednak w Boliwii spotykamy się ze sporą ilością jego krytyki o charakterze nie reakcyjnym, a postępowym.

Wygrywając wybory prezydenckie w 2005, 2009 i ostatnio w 2014, Evo Morales, lider Ruchu Na Rzecz Socjalizmu (MAS) został po raz trzeci prezydentem. Morales to pierwszy rdzenny prezydent tego kraju: antykapitalista, antyimperialista, ekolog i nadzieja dla całej światowej lewicy. Jednak wielu jego byłych towarzyszy oskarża go o odejście od swojego programu politycznego, przedstawianie wszystkich swoich krytyków jako prawicowych konspiratorów i używanie siły do uciszania ich.

MAS, zdobył w 2005 roku 54% głosów, w 2009 64%, a w 2014 60%. Morales powiedział na łamach Reutersa: „To była debata między dwoma modelami: nacjonalizacją i prywatyzacją. Nacjonalizacja wygrała ponad 60% poparcia”. Nie jest to pierwszy przypadek w którym Boliwia ma tylko dwie alternatywy: lewicowy rząd i prawicową opozycję.

Grecja: Lewica w sojuszu z populistyczną prawicą

Świat | Tacy są politycy | Wybory

Po wyborach parlamentarnych w Grecji przychodzi czas na stworzenie rządu, który Koalicja Radykalnej Lewicy SYRIZA postanowiła utworzyć z... prawicowymi Niepodległymi Grekami.

Niepodlegli Grecy to partia narodowo-konserwatywna, której idee w dużej mierze opierają się na teoriach spiskowych. Jedynym wspólnym postulatem obydwu ugrupowań jest sprzeciw wobec cięć budżetowych. Trudno jedynie przewidzieć jak długo.

Obydwie partie mają także zupełnie odmienne stanowiska na sprawy imigrantów, uchodźców, kwestie polityki samorządowej czy roli kleru w edukacji szkolnej. Niepodlegli Grecy nie kryją fascynacji Nigelem Faragem i jego Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).