Nowa Zelandia: Aotearoa Workers Solidarity Movement walczy z prekaryzacją w Burger Fuel
Pod koniec 2008 r., Parlament w Nowej Zelandii przegłosował ustawę umożliwiającą zwolnienie pracownika bez podania przyczyn w okresie 90 dni od zatrudnienia, w zakładach zatrudniających mniej niż 20 osób. Ówczesna Minister Pracy uzasadniała zmiany twierdząc, że „źli pracodawcy i tak by nie przestrzegali prawa”.
Organizacja Aotearoa Workers Solidarity Movement od początku protestowała przeciwko ustawie. Gdy jednak ustawa została wprowadzona, AWSM zaczęło prowadzić kampanie przeciw wdrażaniu tego prawa w poszczególnych zakładach pracy.
Obecnie, AWSM prowadzi kampanię przeciw sieci barów fast foodowych Burger Fuel, która zwolniła pracownicę w barze w Auckland na dzień przed upływem 90-dniowego terminu. Joanne Bartlett została zwolniona za to, że poprosiła o dłuższą przerwę podczas 8-godzinnej zmiany (miała tylko jedną, 10 minutową przerwę na 8 godzin pracy). Pracodawca nie podał jednak oficjalnej przyczyny zwolnienia.
Po protestach w Auckland i Wellington, wiedząc, że kolejne protesty są planowane m.in. w Syndey, sieć Burger Fuel ustąpiła i zgodziła się nie używać ustawodawstwa o 90 dniach w swoich barach. Joanne ma dostać odszkodowanie, a pozostali pracownicy otrzymają zmienione umowy, w których nie będzie już zapisu o 90-dniowym okresie pracy bez ochrony prawnej. Pracodawca ma też usunąć klauzule utrudniające zakładanie związków zawodowych.
Jak piszą aktywiści, skuteczna okazała się taktyka nagłych pikiet przed barami, które odstraszały klientów i stanowiły skuteczną antyreklamę.