Poznań: Druga Biesiada Wolnościowa

2015-04-23 17:00
2015-04-23 23:00

Zapraszamy wszystkich na drugie, otwarte spotkanie z cyklu Biesiad Wolnościowych. Pierwsze, które cieszyło się sporym zainteresowaniem było swoistym wprowadzeniem do kolejnych, nieco bardziej już skonkretyzowanych spotkań. Zależy nam żebyście sami określali swoje potrzeby – tematy, miejsce i formułę biesiad. Zgodnie z tym założeniem już w najbliższy czwartek, 23 kwietnia, ponownie zobaczymy się na Od:zysku, by tym razem pogadać o skłotingu, blokadach eksmisji, kontenerach socjalnych i wszystkim tym, co wiąże się z walką anarchistów o dach nad głową.

Jakiś czas temu poznańscy anarchiści w ramach Projektu Pustostany, wykazali (poprzez zwykłe liczenie opustoszałych lokali), że porzuconych miejsc, w których ktoś spokojnie mógłby zamieszkać jest w Poznaniu nawet 30 tys! Ponad 800 z nich należy do miasta, reszta to własność prywatna. Wiele z nich zostało porzuconych, a ich status służy jedynie finansowym spekulacjom. Jednocześnie rosną ceny czynszów, każdego dnia lokatorzy trafiają na bruk, a czyściciele kamienic dorabiają się na ich krzywdzie. Na dużą skalę odbywa się wypychanie biedoty i mniej majętnych mieszkańców poza obręb tzw. „zdrowej tkanki miasta”, by nie psuli widoku i dobrego samopoczucia tym, którym ponoć się udało.

Sojusz polityków, urzędników, banków i czyścicieli kamienic jest faktem, co wykazały poprzez swoje walki ruchy lokatorskie powstające w wielu miastach. W Poznaniu było głośno o czyszczonych kamienicach na ulicy Piaskowej, Stolarskiej, Strusia, Małeckiego i innych.

W wielu rejonach świata powstają jednak całe miasta i dzielnice na terenach poddawanych spekulacjom przez korporacje i rządy. Poza funkcją mieszkaniową na odzyskanych w ten sposób obszarach działają też niezależne inicjatywy ekonomiczne, niekomercyjna kultura, instytucje pomocowe od służby zdrowia po przedszkola, wolnościowa edukacja i bazy dla niehierarchicznych ruchów społecznych. Wszystko to w oparciu o podziemną sieć oddolnych społeczności, bez dyktatu władzy i kapitału. Tu, w Poznaniu, również tworzymy i rozwijamy własne oddolne wspólnoty mieszkaniowe, niehierarchiczne struktury samorządowe, inicjatywy pomocowe, własną kulturę i rozrywkę, kolektywy ekonomiczne - słowem wszystko to, co jest nam niezbędne do życia i jeszcze więcej, na co tylko pozwoli nasza wyobraźnia.

Chcesz posłuchać jak to wszystko robimy i dlaczego? Po co skłotujemy i namawiamy do tego innych, wspieramy lokatorów czyszczonych kamienic i blokujemy eksmisje? Przyjdź i przekonaj się sam, rozmawiając z ludźmi, którzy na co dzień zajmują się sprawami lokatorskimi lub odzyskali już niejeden pustostan. Pogadamy, obejrzymy filmy i zdjęcia z blokad eksmisji, ewikcji skłotów itd.

Coś do jedzenia i popicia też będzie, więc nie ma się nad czym zastanawiać, tylko wpadać!

Widzimy się!

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1376666545997514/

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.