Poznań: Głową o mur Kremla - spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich

Kraj
2007-11-13 19:00
2007-11-13 21:00

13 listopada
Teatr Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44
POZNAŃ
godz: 19.00
wstęp: wolny

Z cyklu „Zawód: Reporter”
Głową o mur Kremla
Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich

"Nie jestem adwokatem Czeczenów. Jestem tropicielem faktów. Kreml poddał Czeczenów terrorowi moralnemu i fizycznemu, a świat – terrorowi kłamstwa. Nie walczę o wolność Czeczenii, walczę o prawdę o niej."

Krystyna Kurczab - Redlich - wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji ( Przekrój, Polityka, Newsweek, Życie Warszawy, Dziennik Polski, Polsat), z wykształcenia prawnik. Mieszkała w Rosji czternaście lat, od 1990 do 2004 roku, wielokrotnie bywając w tym czasie w Czeczenii. Pisała do polskich gazet, realizowała filmy dokumentalne o Czeczenii, w których przedstawiała wstrząsające przypadki łamania praw człowieka. Reportaże te pokazywane były m.in. w ramach festiwali o tej tematyce od Waszyngtonu po Tokio. Otrzymała wiele nagród dziennikarskich, w tym najważniejsze wyróżnienie dla korespondenta zagranicznego - Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego. Za publikacje o naruszaniu praw człowieka w Czeczenii, otrzymała nagrodę Amnesty International oraz nagrodę im. Melchiora Wańkowicza. W roku 2005, na wniosek czeczeńskiej organizacji „Echo Wojny”, Amnesty International i Fundacji Helsińskiej, kandydatura tej znakomitej reportażystki została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Najnowsza książka Krystyny Kurczab - Redlich "Głową o mur Kremla”, to przejmujący zapis czternastoletniego pobytu w Rosji, która w tym czasie - jak zaznacza autorka - "przeszła drogę od komunistycznego niebytu do demokracji i … z powrotem. Tyle, że nie wprost, ale w bok. To zbiór informacji wrażeń i refleksji o kraju, w którym nic nie jest podobne do tego samego gdzie indziej…"

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.